Okrem tovarov sa na Slovensku začínajú objavovať aj čínski investori, hoci oproti iným krajinám západnej Európy ich je menej. TREND sa o čínskych investíciách zhováral s ekonomickým a obchodným radcom Veľvyslanectva Čínskej ľudovej republiky na Slovensku Jinsong Wangom.
Objem čínskych investícií v Európe prudko rastie, Slovensko je však v tomto smere skôr výnimkou.
Aj na Slovensku môžeme vidieť prílev čínskeho kapitálu. China South Railway kúpila nemeckú firmu ZF a s ňou fabriku Boge v Trnave, ktorá zamestnáva sedemsto ľudí. China Aerospace Science and Industry vlani v dcérskej spoločnosti IEE Sensing v Košiciach preinvestovala viac ako desať miliónov eur. Otvorili výrobnú halu, kde pracuje 350 ľudí. Ďalšia investícia išla do Bardejova, kde Flameshoes zamestnáva sto ľudí pri výrobe gumenej obuvi.
Nedávno vyšlo najavo, že šiesta najväčšia súkromná firma v Číne CEFC kupuje polovičný podiel vo finančnej skupine J&T Finance Group.
Áno, teším sa z toho. Vlastníkmi skupiny J&T sú Slováci a prostredníctvom tejto firmy môže naša spoločnosť CEFC rozvíjať aj aktivity na slovenskom trhu. Je to výborný model spolupráce, pretože pre čínskych podnikateľov a investorov je slovenský trh stále pomerne neznámy, napríklad z pohľadu legislatívy a spolupráca s lokálnym partnerom je výborný spôsob vstupu na domáci aj európsky trh.
CEFC investovala v Česku do pivovaru, futbalu, dopravy či médií. Do ktorých odvetví chce investovať na Slovensku?
To je predčasná otázka. Vo všeobecnosti majú čínski investori záujem najmä o energetiku, infraštruktúrne projekty, IT, logistiku a cestovný ruch. Vlani vycestovalo do sveta 120 miliónov čínskych turistov, na Slovensko ich prišlo o 95 percent viac ako rok predtým. Slovensko má bohaté zdroje cestovného ruchu, máte Tatry, veľa kúpeľov, zámkov a hradov a aj zo strany slovenských inštitúcií a regiónov cítim o turistov záujem.
Ale Slovensko je mladá krajina a čínski turisti ju nepoznajú. Musíme spoločne urobiť viac pre propagáciu Slovenska v Číne – vytvoriť trasy na lyžovanie, ochutnávku vín alebo kúpeľnú cestu, a tak sem prilákame viac čínskych turistov. Slávna čínska režisérka a herečka Xu Jinglei vlani natočila v Prahe film Miesto, o ktorom vieme len my dvaja. V Číne mal bombastický úspech a Česko aj vďaka tomu zaznamenalo obrovský prílev čínskych turistov. To je cesta.
Veľký čínsky výrobca hliníkových častí pneumatík chce novú fabriku v strednej a východnej Európe
Pripravuje sa v súčasnosti priama čínska investícia na Slovensku?
Veľký čínsky výrobca hľadá v súčasnosti v strednej a východnej Európe lokalitu pre novú fabriku na produkciu hliníkových častí pneumatík. Vyberá si medzi Slovenskom, Rumunskom a Bulharskom. Po Nemecku pôjde o druhý výrobný závod tejto firmy v Európe. Čína je najväčší svetový producent áut, ročne ich vyrobí vyše 25 miliónov, a keďže Slovensko je v tomto odvetví silné, je tu priestor na spoluprácu napríklad pri výrobe náhradných dielcov a súčiastok.
O ktorú spoločnosť ide?
Máte už predplatné?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň