Firma Pozana Mäso kúpila pri Zvolene pozemok a následnej si na ňom jej spriaznená firma Pozana Group rozšírila výrobnú halu. Problém bol v tom, že si pod výrobnú halu odkúpila iba časť pozemku a na stavbu nezískala súhlas od jeho druhého spolumajiteľa.
Stavebné povolenie, ku ktorému malo dôjsť vďaka falšovaniu podpisu a nezákonnému konaniu obecného úradu, na pokyn prokurátora stavebný úrad zrušil. Firma Pozana Mäso kvôli tomu mala prísť o dotácie z eurofondov. Faktom je, že Pozane Mäso v partnerstve s ďalšími dvomi firmami neodklepla vlani Pôdohospodárska platobná agentúra žiadosť o projektovú podporu. Detailné zdôvodnenie na webstránke agentúry nie je.
Nízka cena
Pozana Mäso mala ešte pred týmto sporom záujem odkúpiť pozemok aj od druhého spolumajiteľa. Chcela ho však iba za zlomok sumy, za ktorú kúpila spoluvlastnícky podiel. S takouto sumou za svoju časť pozemku druhý spolumajiteľ Pavel (celé meno má redakcia k dispozícii) nesúhlasil.
Po tom, ako prišla Pozana Mäso o eurofondy, zintenzívnila svoj záujem o vlastníctvo celého pozemku – žalobou o jeho doriešenie. Mal sa rozdeliť v rovnom diele. Pre Pavla takéto rozdelenie nebolo výhodné, pretože jemu pridelený pozemok bol obkolesený pozemkami protistrany a navyše bez zriadenia vecného bremena v podobe práva prechodu cez cudzí pozemok.
Okrem toho veľkosť pozemku je podľa Pavlových právnikov v takej rozlohe, ktorú zákon neumožňuje ďalej deliť. Má sa tým zamedziť drobeniu pozemkov. Zákon o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom hovorí, že ak by rozdelením pozemku vznikli časti, ktoré sú menšie ako dvetisíc štvorcových metrov, ani súd takto pozemky rozdeliť nemôže.
Aj napriek tomuto zákazu sa Okresný súd vo Zvolene priklonil práve k riešeniu, aké navrhla Pozana Mäso, a pozemky rozdelil. Pavel sa preto odvolal na Krajský súd v Banskej Bystrici.
Predbehli zákon
Medzičasom sa však udiala iná vec. Firma Pozana Mäso už neexistuje. V novembri minulého roka ju pohltila firma Marbo Car a aj súdny spor prešiel na túto firmu. Pavel sa obáva, že ak aj súd vyhrá, nič nezíska.
Firma Marbo Car je totiž podľa údajov z portálu Finstat platobne neschopná a mala už v roku 2016 na seba vyhlásiť konkurz. Podľa údajov z roku 2016 mala vlastný kapitál mínus 77-tisíc eur. Ešte vo februári mala dlh voči Finančnej správe takmer milión eur, podľa aktuálneho zoznamu dlhuje 664 eur. Akým spôsobom sa jej podarilo zbaviť dlhu, sa TREND pýtal Finančnej správy. Hovorkyňa Finančnej správy Ivana Skokanová sa nemohla vyjadriť, keďže ide o daňové tajomstvo.
Podľa informácií TRENDU sa dlh z registra musí vymazať aj v prípade, ak sa firma súdi a napríklad ak aj súd rozhodol v jej neprospech, ale súdne konanie pokračuje z dôvodu, že sa firma odvolala. Nemusí teda ísť o to, že firma naozaj svoj dlh uhradila.
Dlhuje aj Všeobecnej zdravotnej poisťovni takmer 1 300 eur. Ďalšiu tisícku má ku konca roka dlhovať Inšpektorátu práce a 700 eur Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Okrem toho mnohé firmy, ktoré na konci vlaňajška pohltila, mali podlžnosti nielen voči Finančnej správe, ale aj nedoplatky na sociálnom a zdravotnom poistení.
Marbo Car teda pravdepodobne nebude mať peniaze, aby od Pavla pozemok za pôvodnú sumu odkúpila.
Výsledky firmy Marbo Car
(EUR)
PRAMEŇ: Finstat.sk
Nie je preč
Pozana Mäso pritom zanikla iba pre tých, ktorí od nej niečo chceli. Pre ostatných
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?