Zdroj: Zsolt Lukács
Po stránke ekonomickej je to však pohroma. Každoročne prerába a produkuje len zlomok toho, na čo dostala peniaze. Fabrika stála 20 miliónov eur. Z toho 14 miliónov bola eurofondová dotácia, zvyšok firma mala získať z emisného obchodu, pri ktorom špekulanti obrali štátnu kasu o takmer 50 miliónov.
Schému finančných tokov kauzy zverejnil pred dvoma rokmi poslanec Daniel Lipšic. Nedá sa vylúčiť, že utajený majiteľ dostal celú fabriku zadarmo. Firmu oficiálne vlastní schránka z Britských Panenských ostrovov s názvom Restoran Limited. Istý čas sa k nej priznávala skupina FPD veľkopodnikateľa Antona Siekela.
Jedna z najväčších dotácií
Spoločnosť s aktuálnym názvom PWR - Plastic Waste Recycling získala grant ešte za prvej vlády Roberta Fica. Dal jej ho rezort životného prostredia, ktorý vtedy riadila SNS. Bola to jedna z najvyšších dotácií, akú kedy z eurofondov získala súkromná firma. V odpadovom hospodárstve pravdepodobne aj najvyššia. Za majiteľa vystupoval právnik blízky SNS Michal Krnáč.
Firma začala fungovať podľa plánu v roku 2012. Lenže jej výkony boli omnoho nižšie. V prvom roku mala podľa projektu spracovať 17-tisíc ton. Podľa jej tržieb sa dá súdiť, že taký výkon nikdy nedosiahla. Spracovať mohla nanajvýš tisíc ton ročne.
Minulý rok vedenie prebral Peter Hajaš, podnikateľ, ktorého SNS za prvej Ficovej vlády nominovala do vedenia Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). „Mojím cieľom bolo stabilizovať výrobu a vyhnúť sa poruchám, ktoré tam boli dosť časté,“ povedal TRENDU na osobnom stretnutí. Tie podľa neho spôsobovali prestoje a vyvolávali vysoké náklady. „Technológia fungovala, len
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?