Financovanie: horšie, no nebolí

Ako a kde nájsť zákazníkov pre svoje produkty či služby. To vnímajú podľa prieskumov Európskej centrálnej banky (ECB) malé a stredné podniky ako najväčší problém. Financovanie, na ktoré by táto inštitúcia chcela zatlačiť, je pre nich až na druhom mieste. Peňazí, ktoré do bankového sektora naliala, je síce dosť a sú lacné, no mechanizmus, zabezpečujúci, že sa dostanú k tým, čo ich potrebujú, pokrivkáva.

Obojstranná opatrnosť

Banky – aj tie slovenské – sú v úverovaní malých a stredných podnikov čoraz opatrnejšie a sprísňovanie je vo viacerých z nich aktuálne aj tento polrok. Tak to aspoň vyzerá podľa prieskumov dopytu a ponuky od Národnej banky Slovenska. Dôvodom sú najmä negatívne očakávania všeobecného hospodárskeho vývoja spojené so zlou situáciou vo viacerých odvetviach.

V opatrnosti dokonca ani banky nie sú samy. Ani dopyt zo strany malých či stredných podnikov po bankovom financovaní nestúpa. V neistom prostredí si podnikatelia či firmy jednoducho investovať netrúfajú. Hlad po peniazoch majú skôr vtedy, keď im prestávajú platiť ich obchodní partneri. No to už zase nie je veľmi sexi pre bankárov, vtedy najskôr podnikatelia odchádzajú naprázdno. Výsledkom je, že úverovanie malých a stredných podnikov na Slovensku podľa odhadov bankárov vlani kleslo o viac než dve percentá.

Na štart nie

Stále platí, že začínajúci podnikatelia to pri hľadaní financovania nemajú ľahké. No počítajú s tým a v prvých rokoch si veľmi na úvery ani netrúfajú. Tri roky po štarte sú pre nich skúškou životaschopnosti. V tomto čase ich skrachuje celá tretina.

Ochota bánk zapojiť sa do ich rozvoja sa začína objavovať zväčša najskôr po dvoch rokoch. Podľa januárového prieskumu Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania (NARMSP) na vzorke tisíc firiem viac ako štyri pätiny podnikateľov využili v začiatkoch vlastné zdroje. Tí, ktorí podnikajú kratšie ako tri roky, používali aj príspevky od úradu práce – bola ich temer polovica. Na bankový úver dosiahlo len 15 percent z vybranej vzorky podnikateľov. Smerovali predovšetkým do financovania prevádzky.

Peniaze na rozbeh
Ťažký prístup k externým zdrojom je pre rozvoj firmy

Financovanie: horšie, no nebolí

PRAMEŇ: NARMSP

Prekážka v podnikaní

Aj keď tunajšie banky nemali problémy ako ich zahraničné konkurentky a Slovensko až neskôr začalo cítiť ochladenie ekonomiky, miestne malé podniky sú na tom podobne ako drobní podnikatelia v zahraničí. Prístup k externému financovaniu sa im v porovnaní s časmi pred krízou zhoršil. Podľa prieskumu NARMSP to cíti tretina firiem. Takmer polovica sa nazdáva, že situácia sa ani veľmi nezmenila. Najvýraznejšie cítili zhoršenie podmienok firmy a podnikatelia z Košického a Banskobystrického kraja. Najviac stavebné firmy, obchod a služby.

Paradoxne, podľa prieskumu kľukatejšie cestičky k získavaniu cudzieho kapitálu tunajších podnikateľov až tak veľmi netrápia. Nepriaznivá situácia v získavaní externých zdrojov pre vyše dve pätiny opýtaných nepredstavuje prekážku. Za miernu bariéru v rozvoji to vníma necelá tretina malých firiem a živnostníkov.

Stále však zostáva viac než štvrtina tých, pre ktorých je to vážny problém alebo dokonca rozhodujúca prekážka v podnikaní. Platí pri tom, že čím je podnikateľ menší a kratšie na trhu, tým viac je pripravený spoliehať sa na vlastné zdroje. S pribúdajúcimi skúsenosťami by sa mu na rozvoj hodilo peňazí viac aj z externého prostredia.

Ak neuspejú

Vlani vôbec nevyužili externé financovanie dve tretiny malých firiem a živnostníkov. Najväčšiu mieru nezávislosti ukázali živnostníci. Malé podniky už zvonka získavali viac peňazí – najviac z bánk a od lízingoviek.

Prieskum len potvrdil tradičné vyjadrenia bankárov o tom, ako úspešné bývajú spoločnosti pri získavaní úverov. Totiž: ani v prípade malých firiem sa úspešnosť veľmi nelíši od obyvateľstva, kde plne uspokojených odchádza šesť až sedem žiadateľov z desiatich. Tí, ktorí nepochodili, najčastejšie nemali vhodné zabezpečenie. Bolo ich viac než dve pätiny. Slabý úverový rating bol stopkou pre 17 percent opýtaných.

Pre bankárov by mohlo byť zaujímavé zistenie, že viac než dve pätiny podnikateľov si myslia, že budú potrebovať do troch rokov úver. Prevládajú tí, ktorí považujú získanie nového úveru za rovnako ťažké, ako to bolo doteraz.


Článok vyšiel ako súčasť špeciálu TREND +Malé a stredné podniky v týždenníku TREND 17/2013.

Partner projektu:

Financovanie: horšie, no nebolí