Nedávno sa v Austrálii vynoril ďalší údajný otec bitcoinu Craig Wright. Hoci jeho otcovstvo je pochybné, faktom je, že reálny autor bitcoinu má na svedomí i blockchain. Na ňom je celé fungovanie bitcoinu postavené. Ak ide o autora bitcoinu, ktorý bol doteraz známy len pod pseudonymom Satoši Nakamoto, môže byť zároveň otcom revolúcie v celom finančníctve.

Základný kameň

Podstata blockchainu je jednoduchá: ide o obchodnú knihu, kde sú zaznamenané všetky pribúdajúce mince a obchody s nimi, ich presný dátum, čas a objem. Každý do knihy môže nahliadnuť a odsledovať toky každej jednej virtuálnej mince, nie je však možné minulé záznamy meniť, spätne upravovať či falšovať. Silná šifra, ktorá je súčasťou blockchainu, by snahu o nelegálnu úpravu okamžite indikovala všetkým zúčastneným.

Na strane druhej umožňuje blockchain všetky veci, ktoré regulátori a štáty vyčítajú kryptomenám, ako je bitcoin: nedá sa vysledovať reálna identita odosielateľa ani príjemcu, čo znamená, že je ťažké príjmy vo virtuálnej mene zdaniť či odsledovať nelegálne toky. Blockchain však nie je úplne anonymný, len pseudonymný: kto má heslo k virtuálnej peňaženke, je vlastníkom aj obsiahnutých peňazí. Či sa k jej vlastníctvu oficiálne prizná, záleží len na ňom.

Výhody blockchain technológie

  • lacná – nevyžaduje centralizované zabezpečené servery
  • rýchla – dokáže zaznamenávať obchody v reálnom čase, čo znamená okamžité prevody peňazí či aktív
  • transparentná – záznamy o prevodoch si môže prečítať každý, kto má verejne prístupný kľúč
  • bezpečná – šifrovanie zabezpečuje, že obchody môžu robiť len autorizovaní účastníci s potrebnými prostriedkami, pričom záznamy sa už nedajú spätne meniť

Rýchlo a jednoducho

Finančnému sektoru, zviazanému reguláciami a nárokmi viacerých dohľadných orgánov, sa na blockchaine pozdáva jeho rýchlosť a jednoduchosť. Zúčtovanie prebieha prakticky okamžite, je bezpečné a veľmi lacné.

V súčasnosti vyžaduje zúčtovanie veľké nároky na hardvér a zabezpečenie na oboch stranách – odosielateľskej i prijímateľskej banke či správcovskej spoločnosti. Blockchain nevyžaduje centralizovaný systém, kde by sa informácie o predávajúcich a kupujúcich ukladali a overovali pri každej transakcii, keďže všetko je zapísané v decentralizovanom zázname blockchainu.

Transakciu môže spraviť vždy len ten, kto má súkromné heslo k danej „peňaženke“ – účtu a podobne. Blockchain tak vždy vie určiť, kto danú transakciu spravil a či na ňu má oprávnenie, napríklad dostatok prostriedkov na účte.

Blockchain vie zabezpečiť lacnejšie a rýchlejšie zúčtovanie – aj medzinárodné – než súčasné systémy

„Pre blockchain je podstatou decentralizácia a fakt, že nevyžaduje na autorizáciu dôveryhodnú protistranu. Dôvera – v podobe šifrovania – je totiž priamo súčasťou samotného blockchainu,“ vysvetľuje Melanie Swan v knihe Blockchain: Blueprint for a New Economy.

Súčasné platobné systémy sú, naopak, vystavané na dôveryhodnosti, bezpečnosti a jej pravidelnom auditovaní: spracúvať a prijímať platby môžu len dostatočne overené spoločnosti s platnými certifikátmi. A za svoje služby a investície do neustále dostupnej a dostatočne zabezpečenej siete si pýtajú poplatky za každú spracovanú transakciu. Ktoré navyše trvajú deň i viac, podľa toho, cez koľko ďalších sprostredkovateľov tečú. Presne tento biznis model môže blockchain významne zlacnieť a nahradiť.

Chris Skinner vo svojej knihe ValueWeb dokonca tvrdí, že by blockchain mohol zatriasť aj jedným z najhlbších koreňov bankovníctva 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa