Po dlhých rokoch rastu akcií sa objavujú čoraz zreteľnejšie náznaky konca býčieho trhu, ktorý trval od veľkej finančnej krízy. Od marca 2009 sa hodnota amerických akcií zvýšila viac ako päťnásobne. Takýto prudký rast nemá v histórii obdobu. Svojím trvaním a veľkosťou pomohol vytvoriť dojem, že finančné trhy rastú rýchlo, konštantne a dlhodobo. Stačí iba investovať. A najlepšie na páku, čiže v násobkoch vlastného kapitálu.
Samozrejme, z dlhodobého hľadiska sú akcie tá najlepšia investícia. Za posledné storočie dosahoval ich výnos priemerne viac ako päť percent ročne. Niekedy viac a niekedy menej – v závislosti od hospodárskych podmienok a ekonomického cyklu. Za posledných desať rokov mierila ich trajektória iba smerom hore. Akákoľvek hospodárska situácia a akýkoľvek prepad s ňou súvisiaci boli len príležitosťou na nákup smerom k novým výšinám. Ako keby prestali platiť akékoľvek ekonomické a finančné zákony.
Táto strata gravitácie je však iba zdanie. Na prudký rast akcií – nad rámec ich rastu založeného na hospodárskych výsledkoch firiem – treba dve veci: peniaze zadarmo a veľký počet rizikachtivých investorov. Všetky finančné bubliny v histórii poháňali práve tieto dva faktory. Na jednej strane to boli nové peniaze vo forme lacných úverov, ktoré boli dostupné takmer pre každého. Na druhej strane to bola vízia ľahko zarobených peňazí a túžba po veľkých ziskoch, ktoré z finančného trhu spravili kasíno. Každý, kto mohol, sa chcel priživiť.
Memečková bublina
Oba faktory začali postupne pôsobiť od konca veľkej finančnej krízy. Centrálne banky poskytli nulové úrokové sadzby a rast trhov ponúkol príležitosť rýchlo zbohatnúť. Čím bola ekonomická situácia horšia, tým lepšie – peniaze zadarmo sa stali ešte istejšími a prepady akcií poslúžili ako bonus na výhodný nákup. Táto kombinácia opantala mysle nielen skúsených, ale najmä prichádzajúcich mladých investorov. Milióny a milióny mileniálov sa v posledných rokoch zapojili do hry, v ktorej si vytvorili vlastných žolíkov. Stali sa nimi takzvané memečkové akcie (z angl. meme stocks) – akcie propagované na sociálnych sieťach.
Kreativita mileniálov priniesla na finančný trh radikálne zmeny. Prvou bola masovosť. Kým dovtedy investor stál sám proti finančným žralokom, teraz sa garde vymenilo. Státisíce malých investorov sa na sociálnych sieťach spojili a postavili sa proti Wall Street. Symbolom ich snaženia sa stal nákup akcií firmy GameStop, ktorý bol útokom proti špekulatívnym pozíciám hedžových fondov. Tie prišli o miliardy a niektorí investori zarobili milióny. Teda do času, kým bublina GameStopu nespľasla. Bublina sa stala akýmsi vedľajším produktom odhodlania mileniálov.
Kryptobublina
Bublina okolo GameStopu však nebola zďaleka jediná. Omnoho väčšia sa vytvorila na kryptomenách, ktoré nesú okrem investičnej príležitosti aj lákavú ideológiu. Mladí ľudia typicky odmietajú status quo. Kým GameStop sa stal symbolom boja proti finančnej tyranii Wall Street, kryptomeny sa stali symbolom boja proti centrálnym bankám. Nekryté peniaze, ktoré si môžu centrálne banky kedykoľvek vytvoriť a len tak za ne nakúpiť vládne dlhy, sa dostali do porovnania s limitovaným množstvom bitcoinu. Decentralizované a slobodné peniaze majú byť budúcnosťou oslobodenou od chobotnice štátu. A mladí ľudia vidia v kryptomenách omnoho viac než investíciu. Úžasné technológie, na ktorých sú kryptomeny postavené, lákajú mnohých. Dokonca aj žralokov z Wall Street, ktorí v nich videli rýchle dodatočné príjmy. Finančný sektor s nástupom kryptomien zavetril príležitosť nového toku ziskov a ponúkol kvalitnú finančnú infraštruktúru pre všetkých záujemcov o obchodovanie. Do segmentu sa nahrnuli noví aj tradiční investori. Obrovské množstvo peňazí, ktoré hľadalo zhodnotenie, tak zakotvilo v kryptomenách. Časom sa však ukázalo, že ani bilióny do nich investované nestačia na ich reálne využitie. Platby kryptomenami sú v porovnaní s ostatnými metódami minimálne. Kryptomeny neoslovili ani korporácie, svoje prostriedky do nich alokovala prakticky iba Tesla a MicroStrategy – aj to iba pre zanietenosť svojich šéfov. Praktický dosah bitcoinu je stále marginálny. Cena je však obrovská. Investícia s neistým budúcim cash flowom sa môže označiť iba ako špekulácia. A v tomto prípade sa aj bublina, ktorá začne praskať v čase, keď sa rast cien, ktorý ju ako hlavný faktor poháňa, zastaví.
Bublina SPAC
Bubliny na začiatku roka 2021 nezahŕňajú len kryptomeny a memečkové akcie. Lacné peniaze a túžba zarobiť sa dostali aj na tradičné finančné trhy. Tentoraz ich vstupenkou neboli obskúrne deriváty ako v roku 2008, ale nové inštrumenty s názvom SPAC. Firmy slúžiace ako bianko šeky na nákup perspektívnych startupov sa stali jednou z najpopulárnejších investícií na Wall Street za ostatného pol roka. Ich podoba s memečkovými akciami nie je náhodná. Trh so SPAC spopularizovali mnohé celebrity, ktoré priamo či nepriamo propagovali veľké zisky pre prípad, že sa firme podarí lacno kúpiť startup budúcnosti a úspešne ho aj uviesť na burzu.
V realite má však príbeh horkejší nádych. Index sledujúci akcie SPAC padol za ostatné tri mesiace takmer o tretinu. Tie najpopulárnejšie SPAC-y, ktoré nakúpili startupy ako výrobcu elektrických batérií QuantumScape alebo vesmírnu cestovku Virgin Galactic, stratili viac ako polovicu hodnoty. Z ďalšieho módneho hitu sa za niekoľko mesiacov stala prasknutá bublina.
Technologická bublina
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?