Mladí ľudia študujú politológiu, archeológiu a filozofiu, ktoré sú im pri hľadaní práce nanič, a vysoké školy si za štátne peniaze robia, čo chcú, a nie to, čo by potrebovala ekonomika. Na záver zaznie výzva pre ministerstvo školstva – ak s tým niečo neurobíte, veľké firmy zo Slovenska odídu, pretože nebudú mať kvalifikovaných pracovníkov.

Na minulotýždňovej konferencii o transformácii odborného vzdelávania s názvom Aby mal každý absolvent uplatnenie sa situácia zopakovala.

„Nechceme sa pliesť do toho, ako školy vzdelávajú žiakov. Ale vieme, čo by mali vedieť, keď skončia, a nie sme spokojní s tým, čo vedia,“ vyhlásil spolumajiteľ Tatravagónky Alexej Beljajev, ktorý stojí na čele Asociácie priemyselných zväzov. „Keby zajtra neotvorila brány polovica vysokých škôl, nič by sa nestalo, pretože by sme to ani nepocítili,“ vyhlásil viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Mário Lelovský.

Vylobovali len čiastočné zmeny

Zamestnávatelia sa dlhodobo pokúšajú zasiahnuť do systému vzdelávania – doposiaľ sa im podarilo vylobovať len čiastočné zmeny, napríklad účasť na plánovaní výkonov stredných škôl a na tvorbe osnov pre stredné odborné školy. V oblasti vysokého školstva boli ich snahy neúspešné.

„Nechali sme školstvo na akademikov a politikov a to nás priviedlo do situácie, ktorú dnes máme. Každý minister mal

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa