Obzvlášť pre ženy to znamenalo v niektorých prípadoch predĺženie o šesť či viac rokov oproti stavu pred rokom 2004. To umožnilo stabilizovať prvý pilier. Na porovnanie, keď spravila podobné opatrenie druhá vláda Roberta Fica a zautomatizovala zvyšovanie penzijného veku podľa rastu veku dožitia, pre istotu nastavila účinnosť opatrenia až o tri roky neskôr, na volebný rok 2016. A aj to rastie ročne len zhruba o 60 dní.
Inštitút finančnej politiky zmenu ocenil ako najdôležitejší prvok dlhodobej udržateľnosti verejných financií. Preto môže prekvapiť, že má R. Fico aktuálne v pláne tento pokrok zvrátiť tým, že do ústavy zakotví vek odchodu do dôchodku na 64 alebo 65 rokov.
Rozkol vyriešili iní
Potrebu neustálej snahy o zvyšovanie nízkych dôchodkov cez odstupňovanú valorizáciu či jednorazové dávky Fico zdôvodňoval rozkolom, ktorý nastal po reforme roku 2004 medzi staro- a novodôchodcami.
Tí prví dostávali penzie počítané iným systémom a obmedzené maximom. Tí druhí mali zásluhové dôchodky v zásade bez stropu (ale i bez minima). Definitívne riešenie prišlo až tento rok, avšak nebolo dielom Roberta Fica a jeho strany, hoci ten sa na rozdiel neustále sťažoval. Ponúkol ho štátny tajomník Ivan Švejna, ktorý stál aj pri Dzurindovej reforme.
Dopočítanie starých dôchodkov podľa nového modelu bude trvať takmer celý rok a ročne zvýši náklady na penzie o viac ako sto miliónov eur. Prekvapivé je hlavne to, že R. Fico, ktorý na rozkol upozorňoval už od počiatku svojej kariéry, nakoniec prenechal riešenie na koaličného partnera.
Podvod na mladých
Čo si, naopak, premiér vychutnával osobne, bol systematický rozklad druhého piliera. „Je to
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?