Slovensko potrebuje úrad, ktorý by dohliadal na energetiku odborne a nezávisle. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ukázal, že mu obe tieto vlastnosti chýbajú. Odborne zlyhal, keď necitlivo zvýšil ceny pre niektoré skupiny odberateľov. A potom nechal predsedu vlády Roberta Fica pošliapať aj poslednú ilúziu svojej nezávislosti, keď mu premiér nariadil zrušiť nové ceny.
Slovenská energetika čelí viacerým výzvam. Výdavky domácností za energie ukrajujú vysoké sumy z príjmov domácností. A firmy majú podľa štatistík ešte stále najdrahšiu elektrinu v regióne. Ceny na burzách už navyše prestali klesať a vývoj sa čoskoro otočí. O to väčšou výzvou bude aj udržať spravodlivé ceny pre všetkých odberateľov a zároveň nezhoršiť podmienky na podnikanie v energetike.
Neobmedzená moc
V prvom rade treba zmeniť zákon, ktorý prakticky všetku moc nad energiami sústreďuje do rúk šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozefa Holjenčíka. Že to nie je dobré, zhodnotil aj predseda parlamentu a SNS Andrej Danko. „Treba sa zamyslieť nad mocou, ktorou disponuje predseda tohto úradu, ktorý môže vydať rozhodnutie, ktoré sa týka nás všetkých,“ povedal A. Danko.
Šéf parlamentu má pravdu. J. Holjenčík má príliš silnú moc, aj keď sa to možno z jeho neistého vystupovania na verejnosti nezdá. Príliš veľa moci začína škodiť vtedy, keď sa šéf začne správať autokraticky a prestane počúvať ostatných.
To mohlo byť prvotnou príčinou vzniku aktuálnej kauzy. Holjenčíkov úrad od základov zmenil tarifný systém. Väčšine zákazníkov ceny klesli, no boli aj takí, ktorým výrazne stúpli. Čo sa v roku rekordne nízkych cien elektriny a plynu ťažko obhajuje.
Predseda Združenia dodávateľov energií (ZDE) Michal Hudec tvrdí, že regulátorov na riziká upozorňovali. Snažili sa ich presvedčiť, aby táto zmena nebola skoková, aby sa udiala na etapy počas viacerých rokov. ZDE sa nepozdávali ani nové tarifné pásma v plynárenstve. Niektoré boli príliš úzke, iné príliš široké. „Dosah na odberateľov bol už od začiatku zo strany regulátora analyticky nepodložený,“ hovorí M. Hudec. ÚRSO podľa neho dlhodobo ignoruje návrhy dodávateľov, lebo sú na okraji jeho záujmu.
Úrad často čelí aj kritike, že svoje rozhodnutia nevie podložiť argumentmi a výpočtami. Jeden takýto prípad opísal generálny riaditeľ teplárenskej skupiny Národná energetická Ivan Ďuďák. ÚRSO podľa neho zaviedol
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?