Pred budovou kultúrneho domu v bratislavskej Dúbravke je rušno. V dave ľudí rozpoznávate Stormtrooperov z Hviezdnych vojen, superhrdinov z komiksov či postavy zo sveta Mad Maxu. V areáli sú rozložené šiatre, stany, lukostrelecké terče, obruče na metlobal. Prišli ste na SlavCon, festival pre fanúšikov sci-fi, fantasy, histórie a literatúry.
Ako to vyzerá na Západe
Je pravdepodobné, že doteraz ste skôr počuli o Comic-Cone. Celosvetovo známa akcia v americkom San Diegu pripomína automobilové veľtrhy. Len namiesto najnovších vozidiel tam odhaľujú najnovšie herné tituly, komiksové filmy, seriály a inú zábavu s vedecko-fantastickým aspektom. Stretávajú sa tam najväčšie svetové značky, organizujú panelové diskusie s hollywoodskymi hercami a autogramiády. Návštevníci ochotne minú stovky, ba tisíce dolárov na akčné figúrky, svetelné meče, masky Iron Mana v životnej veľkosti a iné filmové repliky.
Ročne na Comic-Con príde okolo 130-tisíc ľudí. Podľa miestnych novín The San Diego Union-Tribune na akcii minú vyše osemdesiat miliónov dolárov. Ekonomický vplyv akcie teda nie je zanedbateľný. Ide o lukratívnu a prestížnu udalosť tak z pohľadu návštevníkov, ako aj zo strany firiem, ktoré si na podujatí zriaďujú promo stánky a objednávajú haly.
Vienna Comic Con: Všetko, čo letí vo svete komixu, anime a manga Zdroj: Reed Exhibitions
Psychológia vrahov
Comic-Con je rozsiahly. Keď sa desiatich ľudí spýtate, čo tam robili, každý povie príbeh, ako keby bol každý na desiatich úplne iných miestach. Hoci je SlavCon podobný, zároveň je úplne iný. Oproti Comic-Conu má inú koncepciu programov a iný charakter.
„Sme omnoho menší, papučkový a osobnejší festival, ktorý sa nesnaží zahltiť návštevníkov,“ vysvetľuje hlavný organizátor SlavConu Erik Birčák. Hovorí, že im nejde o akciu, kde si návštevník kúpi vysoké vstupné, no aby sa dostal do ďalšej haly, musí znova zaplatiť. „Comic-Con a podobné akcie na Západe fungujú v americkom, komerčnejšom štýle,“ dodáva.
Tolkien a socializmus, Filozofia superhrdinov, Psychológia sériových vrahov, Digitálna sebaobrana, Marvel vs severská mytológia... Programové jadro SlavConu tvoria prednášky, v ktorých fanúšikovia pre fanúšikov vedecky analyzujú atypickú tematiku.
Vek niektorých návštevníkov sa kvôli kostýmom odhaduje ťažko
Plnú sálu mala vlani napríklad Lívia Hlavačková. Lekárka s doktorátom z patológie a súdneho lekárstva prišla s legendárnou prednáškou Daj si Airwaves a voľne dýchaj, na ktorej dve hodiny vysvetľovala, čo deje sa s ľudským telom a dychom počas škrtenia, vešania, topenia, hrdúsenia, ukrižovania a lámania väzov.
Zdroj: SlavCon
Počas histórie SlavConu mali viacero prednášok od osemnásť rokov. Napríklad o zväzovaní (shibari) alebo na tému pornografia vo Hviezdnych vojnách. „Často ide o ironicky poňaté a vtipné prednášky s príliš čiernym humorom pre deti. Musia sa však urobiť naozaj kvalitne, treba k nim pristupovať ako k vysokoškolským dizertáciám. Keď sa niečo podobné v programe objaví, konajú sa vždy po 22. hodine a pri vstupe kontrolujeme občianske preukazy,“ hovorí E. Birčák.
Prednášky dopĺňajú diskusie, silná literárna línia, workshopy a súťaže, od tréningov bojových športov cez kurzy dobových tancov, hranie spoločenských hier, výcvik s mečmi, základy robotiky, degustáciu hmyzej kuchyne až po metlobalové zápasy. Pravidelnými headlinermi podujatia sú spisovatelia Juraj Červenák či Alexandra Pavelková, známi medzi fanúšikmi sci-fi, fantasy a histórie.
Tento rok mal prísť aj Vladimír Furdík, kaskadér pôvodom zo Slovenska, ktorý si v seriáli Game of Thrones (Hra o tróny) zahral hlavného záporáka, Nočného kráľa (Night King). Napokon krátko pred festivalom svoju účasť pre pracovné povinnosti odvolal.
Zdroj: Archív SlavConu
V kladných číslach
V priemere navštívi SlavCon ročne osemsto ľudí, z toho platiacich hostí je 500 až 600. Ďalších 150 až 200 má bezplatné VIP vstupy, ide najmä o prednášajúcich a ľudí, ktorí sa podieľajú na organizácii festivalu alebo ho nejako podporujú. Najväčšia skupina návštevníkov je z vekovej kategórie od 18 do 45 rokov. Pravda, vek niektorých účastníkov sa vzhľadom na kostýmy odhaduje ťažko.
Zorganizovať trojdňový festival si žiada značné časové aj finančné investície. Treba zabezpečiť priestory, povolenia od mestskej časti, vybaviť požiarnikov a zdravotnú službu, vyriešiť marketing, technické zabezpečenie, ubytovanie pre hostí, catering, umelcov, prednášajúcich, program...
„Zorganizovať SlavCon stojí okolo desaťtisíc eur, to je náš nákladový strop,“ hovorí Martina Wimmerová, jedna z organizátoriek podujatia. „Čo sa týka pracovnej sily, všetci do toho investujeme spoločne tisíce hodín, a to bez nároku na odmenu,“ dodáva.
Po zrátaní nákladov, tržieb z predaja lístkov, grantov (najvýznamnejším donorom je Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis) a iných podpôr dosahuje SlavCon kladné čísla. Prostriedky, ktoré zostanú z minulého roka, sa investujú do ďalšieho festivalu. „A takto to stále točíme,“ hovorí M. Wimmerová.
Zdroj: SlavCon
Nová generácia
Hlavný štáb festivalu tvorí desať ľudí, v priebehu celého roka sa však na príprave akcie poctivo venuje tridsiatka zanietencov. Ako vysvetľuje E. Birčák, pri takom počte už nejaká demokracia v organizácii veľmi nefunguje. Rozhodnutia sa väčšinou robia v rámci vytvorených tímov. Každý tím sa venuje inému aspektu festivalu, napríklad marketingu.
Hlavní organizátori sa poznajú dlho. Sú to priatelia, ktorých po škole nerozdelila ani práca. V civilnom živote pracujú v rôznych odvetviach. „Robila som vo verejnom sektore. Teraz som na materskej,“ hovorí za seba napríklad M. Wimmerová. E. Birčák zasa pracuje ako finančný poradca, ďalší sú z IT brandže, z verejného sektora a umeleckých profesií, v partii majú aj ľudí z veľkých korporátnych firiem.
„Rôznorodosť je dobrá, lebo každý dokáže zo svojho pracovného života pre akciu vyťažiť práve to, v čom je dobrý. Vďaka tomu, že sme skupina ľudí, ktorá pochádza z rôznych odvetví, vieme sa dobre dopĺňať,“ vysvetľuje E. Birčák.
Festival sa spolieha aj na dobrovoľníkov, ktorých počet každoročne osciluje. Tento rok ich je zhruba tridsať. Nezapájajú sa do organizácie, pomáhajú s drobnosťami a so všetkým, čo treba vybaviť.
Najnovšie do organizačného tímu nabrali 12 nových členov. „Máme už prácu a osobný život, takže voľný čas sa nám stále skracuje a skracuje. Festival naozaj nestojí na pár ľuďoch,“ poukazuje M. Wimmerová. A dodáva, že rozmýšľajú aj o tom, kto bude SlavCon viesť o päť či desať rokov: „Ďalších ľudí si musíme vychovať, preniesť na nich zodpovednosť, skúsenosti a kompetencie. Chceme festival odovzdať ďalšej generácii tak, aby boli zachované určité myšlienky.“
Zdroj: SlavCon
Geek komunita
Festivaly a veľtrhy ako Comic-Con a SlavCon priťahujú určitú komunitu ľudí, hlavne geekov. Obvykle ich vykresľujú ako nadšencov, ktorí väčšinu voľného času trávia za počítačom, hraním hier, sledovaním filmov, zbieraním vecí a skúšaním nových technológií, inklinujúcich k sci-fi a fantasy. Nemusí však ísť nevyhnutne iba o ľudí z oblasti IT.
„SlavCon je priestor ma vyžitie ľudí istých záujmov a istých komunít. Keď si porovnáme súčasnosť a napríklad rok 2006, hlásenie sa k sci-fi a fantasy nebolo veľmi populárne. Ľudia s takýmito záujmami mali pocit, že sú divní. V súčasnosti sa geek kultúra dostala do mainstreamu, teda do hlavného prúdu,“ myslí si E. Birčák.
O geekoch sa tiež hovorí, že sú často introverti a tichí ľudia. „Geekovia sú v rôznych štádiách. Byť geekom nevyhnutne neznamená, že som introvert. V spoločnosti sa skloňujú obvykle len extrémne prípady. Sú ľudia, ktorí sú takí zarytí fanúšikovia a tak veľmi zameraní na to, čo ich baví, až ignorujú okolitý svet,“ dodáva E. Birčák.
Na Slavcone sa podľa neho môžu všetci cítiť ako doma. „Nikoho nenútime, aby sa s niekým rozprával. Môže si kúpiť vstupenku a sadnúť si na prednášku bez toho, aby s kýmkoľvek prehodil jediné slovo. A takýchto návštevníkov naozaj aj máme,“ uzatvára hlavný organizátor SlavConu.
Junktown: Budujeme nový, horší svet Zdroj: Junk town
Na debatu
Z aktuálneho TRENDU vyberá Oliver Krupka, študent Gymnázia Jura Hronca, Bratislava
Určite si prečítajte
• Dôkazy sudkyňa nepripustila. Spor s Markízou rozhodla v prospech Kočnera, s. 34
• Windsorovci sú skvelá „firma“, s. 54
• 16 malých pivovarov, s. 57
Oliver komentuje
„V diskusii na TA3 pani ministerka Matečná uviedla, že na vine sú aj farmári, ktorí často nemajú naštudované všetky detaily. Čiže namiesto toho, aby štát čo najviac zjednodušoval zákony pre ľudí a chránil ich záujmy, je schopný ich kritizovať, ak ich niekto zmláti na vlastnom pozemku.“
(K článku Ťažká hodina Gabriely Matečnej, s. 24)
Festivaly pre fanúšikov komiksov, sci-fi a fantasy
SlavCon
(4. až 6. máj 2018 v Bratislave, DK Dúbravka)
- trojdňový festival pre fanúšikov kníh, seriálov, filmov, komiksov, hier a histórie
Junktown
(21. až 26. júna 2018 v Bratroniciach, Česko)
- Postapokalyptický open air festival, ktorý sa koná uprostred kulís fanúšikmi vytvoreného zničeného mesta
VIECC Vienna Comic Con
(17. až 18. novembra 2018 vo Viedni)
- V duchu amerického Comic-Conu spája fanúšikov filmu, hier, anime a cosplayu
Kozmodróm
(na jeseň, Bratislava)
- Jednodňový festival zameraný čisto na vedu, vedeckú fantastiku a populárnu kultúru
AnimeSHOW & Comics Salón & Game Expo
(29. až 31. marca 2019 v DK Ružinov)
- Festival popkultúry, ktorý sa venuje japonskej tvorbe, filmom, komiksom, sci-fi, fantasy, počítačovým hrám aj arkádam