Kým v prvom prípade išlo po menej vydarenom vlaňajšku o návrat k úrovniam, na ktoré je trh zvyknutý, Factoring Slovenskej sporiteľne sa skutočne vyšvihol. Až si mohli jeho manažéri živšie predstaviť pocit, aké to bývalo v minulosti, keď táto firma bývala neohrozeným lídrom. V prvom polroku sa Factoring Slovenskej sporiteľne prepracoval na trojku v rebríčku, zvýšil obrat najmä v tuzemskom faktoringu a využíval bezregresnú formu. Pri nej klienti neručia za to, že ich pohľadávky budú naozaj splatené, túto úlohu preberajú poisťovne. Nielenže si tak faktoringom zlepšujú cash flow, ale ošetrujú tiež riziko nesplácania.

Factoring Slovenskej sporiteľne čaká v nasledujúcom období zmena. Podobne ako v Tatra banke sa faktoringová firma začlení priamo pod krídla banky. Zlúčenie so Slovenskou sporiteľňou schválil bankový dohľad Národnej banky Slovenska v septembri. Trh sa tak zaujímavo upraví – ak nenastanú aj iné zmeny, budú ho obsluhovať dve veľké oddelenia v rámci komerčných bánk (SLSP a Tatra banka), dve samostatné firmy patriace do skupiny banky (VÚB Factoring a ČSOB Factoring) a jedna samostatná nebanková firma Bibby Factoring.

Obrat faktoringu vo faktoringových spoločnostiach
(mil. eur, 1. polrok)

Faktoringový trh opäť vystrelil

1 Obrat zahŕňa aj inkaso pohľadávok a nákupný faktoring; 2 Údaje z roka 2013 sú z Asociácie faktoringových spoločností zaokrúhlené na celé čísla
PRAMEŇ: údaje od spoločností / Asociácia faktoringových spoločností SR

Vodcovskú pozíciu na trhu mala koncom júna po odmlke znova Tatra banka. Na rozdiel od ostatných veľkých hráčov v nej prevláda regresná forma faktoringu a má výrazne viac klientov z veľkých korporácií. Klientov dokázal v prvom polroku zvábiť aj VÚB Factoring. Na druhej strane ČSOB Factoring po vlaňajšom výskoku tohtoročný výsledok skorigoval a mierny útlm prišiel aj v Bibby Factoringu.