S prvým extrémom prišla pri prideľovaní štátnych revírov súkromným poľovníckym združeniam jednofarebná vláda Smeru. Tendrami, v ktorých sa prihliadalo iba na výšku ponúkanej ceny prenájmu, musela chtiac-nechtiac reagovať na príliš lacné rozdávanie revírov z čias prvej vlády ľavičiarov. Vtedy Lesy SR doslova ohlodávali nominanti jeho koaličného partnera – Mečiarovho HZDS. V časoch spred takmer dekády sa voči praktikám vtedajšieho vedenia Lesov SR postavili otvoreným protestom aj ich vlastní zamestnanci.
Smer potom „cenovými“ tendrami zaviedol do prenájmov štátnych revírov transparentnosť i maximalizáciu výnosov pre štát. Do poľovníctva to vnieslo aj to, že lovia väčšinou iba majetnejší ľudia. Navyše tí si po zmenách v zákonoch vedia za vyššie ceny skôr odkúpiť nielen štátne, ale aj privátne revíry, ktoré ležia prevažne na súkromnej pôde. Dedinčanov, ktorí dovtedy chodili po práci do okolitých lesov skoro denne, noví páni revírov odstavili. Prelialo sa to aj do premnoženia zveri, čo má priamy vplyv na každého človeka.
Nikto z vodičov si neželá zrážku so zverou, ale stáva sa to čoraz častejšie. Pod kolesami áut vlani skončilo viac ako sedemtisíc srncov či tisíctristo jeleňov. Čoraz vyššie škody spôsobené zverou si na poliach či viniči rátajú aj farmári. Posledné roky ich pravidelne vyčísľovali na takmer dvadsať miliónov eur.
Z tohto všetkého vzišla pre rezort pôdohospodárstva pod vedením SNS nová úloha. Pred vyše rokom sa vyjadril, že chce popracovať na opätovnom zľudovení tunajšieho poľovníctva. Teda že chce do revírov dostať viac ľudí zo susediacich obcí.
Aspoň spočiatku ministerstvo hovorilo o dvoch hlavných nástrojoch. V tendroch o štátne revíry už nemala o víťazoch rozhodovať iba cena, ale aj kvalita starostlivosti o zver. Uvažovalo sa, že sa zavedie maximálna možná výmera revíru na jedného poľovníka. Hovorilo sa aj o tom, že sa povinná množstvová kvóta bude kombinovať s pravidlom, že istá časť členov každého poľovného združenia musí byť priamo z okolia príslušného revíru.
Keď ponúkaná cena nezaujíma
Napokon však po tohtoročnom lete začali prechádzať štátne poľovné revíry na súkromné združenia formou predaja odstrelov úplne inak. Ako ukazuje analýza 26 zmlúv o predaji odstrelov, ktoré našiel TREND na vládnom centrálnom registri zmlúv, cena pri výbere združení nehrala žiadnu úlohu. Prijímanie miestnych poľovníkov do združení sa z roviny príkazu posunulo na evidovanie. Navyše Lesy SR z týchto nových súťaží získavajú len zhruba tretinu peňazí, ktoré inkasovali doteraz.
Ceny ponúknutých 26 revírov totiž
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?