Biznis farmaceutických firiem, čipovanie ľudí, biologická zbraň a mnohé iné. Celosvetová pandémia ochorenia Covid-19 nepriniesla iba nový vírus, ale dala príležitosť aj politickým stranám, ktoré stavajú svoj vlastný imidž na konšpiráciách. Paradoxne, z koronakrízy nedokázali až do týchto dní vyťažiť zásadný posun preferencií. Navyše sa ukazuje, že drvivá väčšina ľudí rôznym podsúvaným teóriám jednoducho nedôveruje. TREND sa opýtal viacerých odborníkov, kam až sú schopní zájsť fanúšikovia konšpirácií spomedzi politikov a ako sa môžu pod vplyvom stále aktívnej pandémie presúvať voličské hlasy.
Minimum azylantov
Podobnou príležitosťou na konšpirácie bola migračná kríza, ktorá prakticky celú Európu zasiahla naplno v roku 2015. Ľudia, ktorí na starý kontinent utekali najmä z vojnových oblastí, napríklad zo Sýrie, nechtiac pomohli stvoriť viacerých politikov, ktorí si na nich postavili svoje portfólio. V Taliansku tak vyrástol Matteo Salvini, vo Francúzsku Marine Le Penová, no a na Slovensku sa dostala do národnej rady v roku 2016 strana Mariana Kotlebu ĽSNS.
Najväčší podiel na tom má expremiér Robert Fico, ktorý dennodenne opakoval, že k nám prídu tisíce utečencov. Slovensko má pritom pomerne nízku životnú úroveň oproti krajinám západnej Európy a jedny z najprísnejších azylových podmienok. Počty cudzincov, ktorí na Slovensku dostali príslušné povolenia, sa posledné roky dajú zrátať na prstoch dvoch rúk. Kotlebovci ponúknutú príležitosť využili a za uplynulé obdobie sa na domácej politickej scéne zastabilizovali. Strane „pomáha s reklamou“ naďalej R. Fico a jeho strana Smer-SD, ktorá s ĽSNS čoraz častejšie a otvorenejšie spolupracuje.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?