Policajti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) tiež zadržali dievčinu, ktorá na Facebooku vystupovala pod menom Scheila Sz. Na internete šírila video, v ktorom roztrhala, pomočila a pálila Korán, nadávala na islam a moslimov. Za zločin výroby extrémistických materiálov si môže posedieť šesť rokov.
Od januára platí protiextrémistická novela, podľa ktorej majú páchateľom podobných trestných činov hroziť vyššie tresty. Je fajn, že sa polícia a prokuratúra konečne zobudili a začali si všímať nenávistné prejavy, ktoré sa doteraz často beztrestne šírili najmä virtuálnym priestorom. A významne prispievali k rastúcej podpore neofašizmu na Slovensku.
Ibaže extrémistov nestačí len trestať. Netreba zabúdať, čo im vytvára živnú pôdu. Voliči Kotlebovej strany, ktorých je podľa prieskumov čoraz viac, sú frustrovaní občania. Znechutení z toho, ako na Slovensku nefunguje vymožiteľnosť práva, ako sa korupčné škandály zametajú pod koberec a mnohí politici držia za každú cenu pri moci.
Pripomeňme si, kto má chytať extrémistov. Nový tím bol zriadený na NAKA – agentúru štát primárne založil na potláčanie korupcie a obrovských finančných podvodov. Dlhodobo si nedokáže poradiť s politickými kauzami a stíhať ľudí na najvyšších poschodiach politiky a biznisu. Na vyšetrovanie bude dozerať Špeciálna prokuratúra, jej šéfovi Dušanovi Kováčikovi dali novinári prezývku zametač. Bližšie netreba vysvetľovať prečo. Práve neschopnosť týchto zložiek justičného systému prispela k „blbej“ nálade veľkej časti Slovákov a k nárastu extrémizmu. A teraz ich vláda ide použiť v boji proti nemu.
Je správne, že sa polícia a prokuratúra konečne rozhýbali. Ale mali by tak urobiť vo všetkých oblastiach, ktoré spadajú do ich pôsobnosti. Ak sa totiž budú venovať len extrémistom a na korupciu naďalej kašľať, ich úsilie bude kontraproduktívne. Bude viesť len k väčšej podpore Mariana Kotlebu a neofašistických hnutí. A tu sa už nebavíme len o tom, či po slovenskom parlamente chodia obdivovatelia Hitlera. Reálne hrozí, že o niekoľko rokov by sa mohli snažiť o vládu.
Ľudia z mimovládok opisovali svoje skúsenosti s firmami, inak štedrými donormi ich aktivít. Hoci radi prispejú napríklad na protikorupčné projekty, na také, ktoré sa týkajú skúmania extrémizmu sa pozerajú s nedôverou. Majú pocit, že sa ich to netýka. Lenže ohrozenie demokracie sa týka všetkých, aj biznisu. Aj preto by mal vzniknúť tlak na vládu, aby sa pomery na Slovensku zlepšili a inštitúcie začali fungovať, ako majú. Lebo len tak možno zabrániť situácii, že sa rady extrémistov ďalej rozšíria.