Jeden z dvojice zakladateľov Exisportu, ktorý ho zvykol navonok reprezentovať, predal svoj polovičný podiel v spoločnosti. Zavŕšil sa tak proces odchodu T. Béla z firmy, ktorú už takmer dva roky neriadil.

Opraty v retailovej sieti však zostali „v rodine“. Do pozície väčšinového majiteľa sa posunul ďalší spoluzakladateľ a doterajší polovičný vlastník Exisportu Miroslav Blaško, ktorý pribral za spoločníka generálneho riaditeľa Petra Vaľa. Obaja chcú firmu rozvíjať a pripúšťajú, že v budúcnosti do nej môže vstúpiť ďalší partner.

Vzostup a pád

Košickí podnikatelia T. Bél a M. Blaško tvorili biznisový tandem viac ako dve desaťročia. Po prelome milénia začali pracovať na projekte Exisport, prvú predajňu otvorili na domácej pôde v roku 2003. T. Bél bol vždy skôr vizionár a stratég, ktorý firme určoval azimut. „Ja som mal na starosti samotný výkon od financií, cez účtovníctvo, skladové hospodárstvo, reklamácie, logistiku, komunikáciu s obchodnými partnermi i finančnými inštitúciami až po správu spoločnosti ako takej,“ približuje M. Blaško.

Domáci retailový reťazec postupne v zahraničnej konkurencii narástol na lídra trhu a ešte pred vypuknutím globálnej krízy expandoval na poľský trh. Popálil sa však a po piatich rokoch z neho vycúval. Podobný osud stretol aj ďalší projekt majiteľov Exisportu, špecializované predajne obuvi Reshoes.

Nad športovým reťazcom sa zatiahli mraky. Prišli finančné problémy, ktoré vyústili do reštrukturalizácie. Exisport z nej vyšiel s ozdravným plánom a do konca roka 2013 v súlade s ním splatil obchodným partnerom záväzky za vyše pol milióna eur. No dodávatelia nemali príliš veľký dôvod na radosť, keďže to boli len tri percentá z pôvodnej výšky ich pohľadávok. Oveľa vyššie dlžoby za približne dvanásť miliónov eur zostali Exisportu voči zabezpečeným veriteľom, teda bankám. Firma ich spláca dodnes.

Začiatkom roka 2014 sa Exisport ešte pod vedením T. Béla ocitol podľa jeho bývalého spoločníka v zlej kondícii. M. Blaško hovorí, že firma sa do nej dostala vlastnou vinou plynúcou z neschopnosti vykonania potrebných zmien vnútri, ako aj pre dve za sebou idúce slabé zimné sezóny a pre celkovo nepriaznivú situáciu po reštrukturalizácii.

Reťazec funguje bez bankových zdrojov, kontokorentného úveru či bankovej záruky. Najťažšiu „guľu na nohe“ si firma odviazala vlani, keď predala košické nehnuteľnosti, v ktorých sídli jej centrála a distribučný sklad, a z výťažku splatila najväčší rest voči UniCredit Bank. Vytvorila si tým predpoklady na zlepšenie kondície. „Tento rok by sme sa mali dostať do kladných čísel,“ predpokladá P. Vaľo.

Prípadný nový partner by mohol Exisportu pomôcť k efektívnejším nákupom a vyšším maržiam, ktoré v tomto segmente klesajú

Vlastnícke ťahy

Za Exisport zvyčajne vystupoval T. Bél. Jeho biznisový partner nestál o pozornosť verejnosti či médií a preferoval skôr pozíciu v úzadí. V podnikaní pôsobili nerozlučne dvadsaťjeden rokov. „Je normálne, že po takom čase sa každý z nás niekam posunul, a to kopíruje aj dnešná situácia. Tomáš potreboval zmenu v obsahu svojho podnikania, bol už aj unavený, keďže ja som sa od roku 2010 do roku 2014 menej aktívne venoval operatíve spoločnosti,“ hovorí M. Blaško.

Ako pokračuje, po dlhých rokoch podnikania potreboval

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa