Iba tak sa môžu sústrediť na dôležité strategické rozhodnutia pre spoločnosť. Zhruba tak by sa dala zhrnúť odborná debata TRENDU na tému finanční šéfovia na vrchole technologickej vlny, ktorá sa konala začiatkom októbra v Bratislave.
Zložitý svet v jednej obrazovke
Pre Stanislava Myjavského zo spoločnosti PREFIS, ktorá bola patrónom podujatia, je najväčšou výzvou finančných manažérov v súčasnosti práve zložitosť ekonomického prostredia, v ktorom sa pohybujú. „Všetkým úspešným firmám, ktorým sa rozvíja biznis, sa rozvíja aj komplexita trhov, nových oblastí podnikania a konkurencie. Pri tom všetkom musí mať finančný manažér dobrý prehľad. Potrebuje na to mať komplexný svet podchytený v nejakom jednoduchom nástroji,“ vysvetľuje.
Myslí tým aj na pozeranie sa do budúcnosti, teda na zostavovanie interných scenárov vývoja – realistických, i tých rizikových. Napríklad takých, keď sa faktúry splácajú s oneskorením. Aj preto, aby finančný riaditeľ presne vedel, kedy a akú hotovosť bude kde treba. „Pokiaľ si nevytvárate scenáre budúcnosti, znamená to, že dlhodobo riadite firmu naslepo. Môže sa stať, že máte šťastie, ale o tri-štyri roky to stačiť nemusí,“ dodáva Robert Verbich z Osramu, vlaňajší víťaz ocenenia TRENDU finančný manažér roka.
Stanislav Myjavský Zdroj: Milan David
Dostatočnú funkcionalitu majú často aj makrá klasického Excelu. Pri tomto riešení však býva problémom naviazanie know-how na konkrétnu osobu, ktorá sa v jeho vzorcoch vyzná. Ak takýto človek z firmy odíde, často s ním odchádzajú aj vedomosti potrebné na správu príslušných excelovských hárkov.
Odborníci radia nedržať vo firme zbytočne veľa hotovosti, ktorá jej nijako nezarába
Samostatných informačných systémov, ktoré pomáhajú finančným manažérom v správnom rozhodovaní, je na trhu dostupné veľké množstvo. Pracovať sa dá s nadstavbami tradičných podnikových ERP systémov, ako je veľký SAP, so špecializovanými softvérmi ako Bloomberg, SIX či Reuters. Ale už aj s menšími riešeniami, ako je napríklad systém Summa. Pri investícii do takejto podpory finančného manažmentu treba vždy okrem vstupných nákladov zvažovať aj cenu zavádzania systému, školení a servisu, ktoré bývajú značné.
Robert Verbich Zdroj: Milan David
Problémy s likviditou
Takýto upgrade firemných financií sa pri poctivom zvážení zvykne vyplatiť. A to nielen v samotnom riadení financií spoločností, ale aj v nazeraní na celkovú stratégiu a efektivitu procesov firmy. Pavel Kamenický zo spoločnosti Epdor, ktorý má skúsenosti zo zavádzania viacerých takýchto projektov, hovorí, že po nich často vidieť posun vo vnímaní firmy, mentálneho nastavenia ľudí i kultúry samotnej organizácie. Správny prehľad o kľúčových indikátoroch a očakávaní pre firmu má totiž aj pridanú hodnotu v analýze jednotlivých segmentov a procesov spoločností. Účastníci podujatia by na svojich obrazovkách najčastejšie radi videli štandardizované a špecifické KPIs (hlavné indikátory výkonu firiem), vývoj nákladov a, samozrejme, očakávaný vývoj tokov hotovosti.
Na Slovensku sú z hľadiska manažmentu likvidity dva hlavné typy firiem. Jedny, ktoré majú až prebytky hotovosti, a druhé, ktoré zápasia s jej nedostatkom. Pri súčasných minimálnych úrokových sadzbách sú finanční manažéri vystavení dileme, či takmer nulové alternatívne výnosy hotovosti vnímať ako pohnútku pre držanie väčšieho množstva likvidity na bankových účtoch, alebo, naopak, ako motiváciu mať likvidity čo najmenej, keďže sa dá veľmi lacno promptne zohnať.
Martin Vozár Zdroj: Milan David
Michal Beneš z poradenskej spoločnosti Grand Thornton prvý typ spoločností pozná: „Trh [nízkych] úrokových sadzieb im neumožňuje peniaze jednoducho investovať a musia sa zaoberať rozširovaním svojho portfólia, napríklad formou akvizícií či fúzií.“
Väčšina odborníkov sa preto v miniprieskume vyjadrila za druhú možnosť. Teda nedržať zbytočne príliš veľa hotovosti, ktorá firme nijako nezarába. Problémom totiž môže byť aj to, že si ju vlastníci budú čoskoro pýtať vo forme dividend, ako napríklad v prípade amerického Applu. Finančný manažér tak musí neustále preukazovať, že mu peniaze len tak zbytočne neležia ladom.
Poistenie či špekulácia
Medzi riziká, ktoré chce finančný riaditeľ vo firme minimalizovať, patrí okrem úrokových sadzieb aj vývoj menových kurzov či ceny komodít. Keďže viac ako polovica zahraničného obchodu Slovenska smeruje mimo krajín eurozóny a na kurzových pohyboch sa dajú stratiť značné peniaze, do úvahy prichádza zabezpečovanie sa pomocou hedžingu.
Pavel Kamenický Zdroj: Milan David
Martin Vozár z Fakulty manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave však podotýka, že každý hedžing treba vnímať aj ako formu špekulácie. Ukázalo sa to napríklad v odvetví aerolínií, kde sa tieto firmy pomocou futurít poistili voči vysokým cenám ropy. To sa však neskôr pri výraznom poklese hodnoty čierneho zlata na svetových trhoch ukázalo ako zbytočné a leteckí dopravcovia na tom prerobili značné sumy. Odvtedy majú hedžing komodít aj úradne zakázaný. Podobný názor má aj M. Beneš, podľa ktorého na hedžingu v minulosti zarábali najmä banky, ktoré ho poskytovali, a nie samotné firmy.
Názoru, že hedžing je špekulácia, ale oponuje Martin Petruf zo Siemensu: „Potom by sme špekuláciou mohli nazvať aj obyčajné poistenie domu voči požiaru. Nepočítam s tým, že vyhorím a potom na tom zarobím.“
Finančné deriváty vedia byť dobrým sluhom, ale zlým pánom. V prípade, že by ich finančný manažér chcel využívať intenzívnejšie, je namieste aj otázka samotného zamerania firmy. Aby sa napríklad z výrobnej spoločnosti nestala investičná. „Od CFO sa neočakáva, že zarobí na nejakých špekuláciách, ale že zabezpečí to, aby mal hlavný biznis spoločnosti minimalizované riziká,“ zhŕňa S. Myjavský.
Michal Beneš Zdroj: Milan David
R. Verbich z Osramu pridáva, že o rozhodovanie sa, čo je a čo nie je špekulácia, už má postarané. Zhora. Ako dcéra nemeckej materskej spoločnosti narába slovenský Osram iba s forwardovými obchodmi v prípade susedných vyšehradských mien či dolára. Ostatné finančné nástroje, ako sú opcie, swapy či iné deriváty, má zakázané. V iných aspektoch, najmä v reportingu, je zasa úloha lokálnych finančných šéfov často zložitejšia ako vo firmách vlastnených domácim kapitálom. I tam však dokáže pomôcť automatizácia prostredníctvom IT nástrojov, napríklad pri znižovaní chybovosti výkazov.