Pri pohľade na životopis Tomáša Hellebrandta by ho niekto mohol nazvať „kockatou hlavou“. No je pár detailov, ktoré ho odlišujú od vžitej predstavy o ekonomickom analytikovi. Jedným sú jeho blogy, ktorými pravidelne vstupuje do verejnej diskusie a ktoré veľkú diskusiu aj vyvolávajú. Ďalším takým detailom je jeho sexuálna orientácia, o ktorej bez problémov otvorene hovorí. „Diskusia o tom, čo robí ľudský život hodnotným, je legitímna a prirodzená. Niet dôvodu neviesť ju aj verejne,“ hovorí výskumný pracovník washingtonského think-tanku Peterson Institute for International Economics.
Absolventi London School of Economics nemávajú problém nájsť si zamestnanie. Vy ste sa rozhodli pre Bank of England (BE). Prečo?
Vyštudoval som ekonómiu a zaujala ma predovšetkým makroekonómia a ekonómia verejného sektora. S týmto zameraním bolo prirodzené hľadať prácu tam, kde sa tvoria ekonomické politiky štátu. BE patrí medzi popredné centrálne banky na svete.
Ako vás vnímali kolegovia? Ako nováčika a prisťahovalca? Existuje aj v Bank of England taká seniorská rivalita, akú vidieť v slovenskom verejnom sektore?
Na rozdiel od štátnych inštitúcií vo väčšine iných krajín je BE, pokiaľ ide o národnosť zamestnancov, naozaj rozmanitá. Nad tou mojou sa nikto nepozastavoval. Mal som v tíme kolegov z Maďarska, Poľska, Nemecka, Bulharska, Hongkongu, Francúzska a Škótska. Keď som odchádzal, nebol v tíme ani jeden Angličan. No myslím, že v každej veľkej hierarchickej organizácii existuje rivalita. Čo nemusí byť na škodu, ak sa odmeňuje podľa zásluh a kvality odvedenej roboty, nie iba podľa servilnosti.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?