Bude to dramatické, nedôveryhodné, často nelogické a hraničiace so zúfalstvom. Bude to drahé. A...
Scenár 1: ... eurozóna prežije (smiešno-trpká dráma)
Tento scenár má najväčšie šance na realizáciu. Do života ho už prenášajú všetci režiséri eurozóny. Tí, čo sedia v Berlíne, Paríži i Bruseli. Jeho výhoda je v tom, že film natočený podľa neho síce stojí veľa peňazí (a režiséri zrejme opäť „prešvihnú“ už teraz nehorázny rozpočet), no stále je možné, že výnosy z neho prevýšia obetované stámiliardy.
Riziká? Tých je veľa. Priveľa režisérov. Priveľa rôznorodých nápadov, ako film zachrániť. Väčšina mizernej kvality, ktoré diváci na finančných trhoch ofrflú. Producenti z Frankfurtu (to sú tí, čo vedia zohnať peniaze, skrývajúci sa za firmou Európska centrálna banka) začnú škrípať zubami. Možno sa rozpamätajú, že ich pôvodná, primárna úloha nebola tlačiť peniaze – hlavne nie do takéhoto podivného projektu.
Režiséri ich budú musieť presviedčať, že zlých hercov s hroznou pracovnou morálkou (to viete, tie južanské povahy) dostanú pod kontrolu. Najmú si na to okrem už fungujúcich Mužov v čiernom z korporácie MMF vlastného dozorcu s krycím menom rozpočtový komisár, ktorý bude dozerať na disciplínu všetkých umelcov. Hlavne Nemci sa mu potešia, tí z periférií to budú vnímať ako nutné zlo.
Výsledný produkt síce Európa nepošle do Los Angeles, Oscara nezíska. Spojenie prísnej berlínskej filmárskej školy, francúzskej novej vlny, talianskeho sladkého života a Gréka Zorbu totiž fungovať veľmi nebude. Vznikne z toho skôr niečo ako Metropolis s nejasným dejom a otvoreným koncom. Ale na konci roka 2013 si všetci zúčastnení napriek tomu budú gratulovať. Že to spolu pri budovaní filmového klubu vydržali – a niektorí na tom dokonca zarobili. Že všetci diváci, napriek kritickým recenziám, neodišli.
A čo slovenský príspevok? Za nemalé vstupné sa Jánošík mihne na konci titulkov. Budeme na seba hrdí. Veď sme v Eurowoode.
Scenár 2: ... eurozóna prežije, v menšom (trpká dráma)
V tomto scenári, ktorého realizácia je v budúcom roku oveľa menej pravdepodobná, sa prejavia niektoré z vyššie menovaných rizík. Režiséri sa nezhodnú. Navyše, Nemci si na jeseň zvolia iného. Angela Merkelová voličov nepresvedčí, aby jej dali ďalej dôveru. To dohadovanie o postupe prác výrazne sťaží, kritici začnú reptať.
Aby sa zachránilo, čo sa dá, v scenári škrtnú úlohy najproblematickejších hercov. Lenže Gréci, Španieli či Portugalci majú silnú pozíciu. Aj za odchod si vypýtajú veľa peňazí. A napriek tomu sa budú vyhrážať, že budú ďalej zasahovať do deja. To jadro roztrpčí natoľko, že si vytvoria vlastnú firmu core-Eurowood. V nádeji, že síce v menšom počte, no s kvalitnejším obsadením ich spoločný euro-záujem vydrží.
Zvyšok sa presunie do spolku PIGS. Aké filmy budú vyrábať, je zjavné už z názvu. Slovensko bude dúfať, že ho dozorujúci ponechajú v prvej skupine.
Scenár 3: ... eurozóna neprežije (sci-fi)
Scenár z kategórie sci-fi. Skombinovaný s katastrofickou drámou s prvkami vojnových filmov, keby sa udial. No to sa budúci rok nestane. Všetci zúčastnení už do euro-experimentu naliali toľko lóve, že taký nepopulárny záver nemôžu dopustiť. Vrátiť sa k pôvodným národným scenárom by nemalo význam. Stálo by ich to priveľa. Nech už bude režírovať v Nemecku alebo Francúzsku ktokoľvek, hrozba takéhoto vývoja ich prinúti, aby sa dohodli. A Slovensku zostane len dúfať.
Článok vyšiel v samostatnej prílohe Slovensko a svet 2013, ktorá je súčasťou aktuálneho vydania 47/2012.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.
Partner projektu
Ilustrácia - Profimedia.cz