Nikdy si nenechaj ujsť dobrú krízu ako príležitosť. To som sa naučil za 30 rokov vo finančnom biznise. Keď bude za týmto neporiadkom, možno to na niečo poslúži. Ale v tejto chvíli? Neviem.

Ani Jim O’Neill, známy ekonóm americkej investičnej banky Goldman Sachs, nemá recept na všetko. Z jeho energického prejavu srší, ako ho znechucujú európski lídri, i nadšenie z dynamiky Ázie, hlavne Číny, ktorú dlhodobo sleduje. Nakoniec, je to najdôležitejší tromf z jeho skratky BRIC, označujúcej najperspektívnejšie regióny sveta, ktorá ho preslávila nielen v ekonomickom svete.

Myslíte, že po balíkoch pomoci Portugalsku a Írsku a odpustení záväzkov Grécku dlhová kríza ustupuje? Alebo sme si len veľmi draho kúpili nejaký čas?

Nemôžem vás upokojiť. Kríza nie je za nami. Nie je to jednoduchá kríza na vyriešenie. Nie je to len kríza suverénnych dlhov. To je iba časť problému.

Čo je tá druhá?

Tou je udržateľnosť Európskej menovej únie [EMÚ]. Môže fungovať medzi sedemnástimi rôznorodými krajinami v časoch, keď sa svet dramaticky mení? Tá kríza je veľká výzva. Keby sme boli bývali vedeli v roku 1998, aká dôležitá bude raz Čína, súhlasilo by Nemecko s takouto úniou? Niekedy hovorievam zo žartu, že nemecké firmy by boli radšej v únii s Čínou než s Gréckom.

Takže Helmut Kohl, vtedajší spolkový kancelár, ktorý myšlienku spájania Európy urputne presadzoval, stavil na zlú kartu?

Napriek tomu, čo som povedal, to bola zo strany Nemecka pravdepodobne múdra voľba. No možno príliš veľa krajín sa k nej pripojilo prirýchlo.

Nemecká múdra voľba vyplývala z toho, že odhadli, ako budú zo spoločnej meny profitovať?

Skôr pre ich históriu. Kohlova menová únia medzi Nemeckom, Francúzskom, Rakúskom a krajinami Beneluxu dávala zmysel. A vlastne stále dáva.

No teraz tu máme 17-členné spoločenstvo. Je riešením niektorých členov z neho vytlačiť? Hlavným kandidátom by bolo, samozrejme, Grécko.

To je práve to zložité. Bolo oveľa jednoduchšie stať sa členom únie než z nej odísť.

Viete si prakticky predstaviť, ako Grékov z únie vylúčiť? Zrejme by nečakali na príchod slabej drachmy a prinieslo by to veľký chaos a rozbroje.

Je zjavné, že tá možnosť by bola veľmi zložitá. Mohlo by to viesť ku kolapsu gréckeho bankového systému. Malo by to nepredvídateľné dôsledky. Možno až geopolitické. Keby Gréci opustili EMÚ, mohli by zotrvať v EÚ? A spomeňte si na grécko-turecké vzťahy a čo by sa mohlo stať s rozdeleným Cyprom, keby Gréci neboli v únii.

Takže súhlasíte s tým, že je stále lacnejšie udržiavať Grékov v eurozóne, než hľadať riešenie, ako ich z nej dostať?

Určite.

Kde vidíte ďalšie rizikové miesta eurozóny? Bude to Španielsko alebo Taliansko?

Európski politici? Veľké sklamanie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa