Slovensko sa stáva čoraz atraktívnejšou krajinou pre investorov z iných európskych krajín. Vyplýva to z prieskumu skupiny obchodných komôr na Slovensku, ktorý prezentovala Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora – AHK Slowakei. Podľa jej hovorcu Markusa Halta Slovensko v porovnaní s inými krajinami vyniká produktivitou, pripravenosťou zamestnancov podávať výkony, platobnou disciplínou, dostupnosťou a kvalitou lokálnych dodávateľov, ale aj kvalifikáciou zamestnancov.
Na prieskume sa zúčastnilo 116 európskych firiem, z ktorých veľká väčšina uviedla, že by na Slovensku investovala znovu. Prieskum sa konal v marci a apríli, keď sa Slovensko nachádzalo ešte v čiastočnom lockdowne, preto niektorí investori naznačovali miernu nespokojnosť. Ako dobrú hodnotilo svoju situáciu na Slovensku len osem percent opýtaných.
„Tri z desiatich podnikov už vidia svetlo na konci tunela,“ uviedol prezident AHK Slowakei Peter Lazar s tým, že s lepšími výsledkami vo vlastnom biznise počas zvyšku tohto roka počíta 38 percent opýtaných firiem. Štyria z desiatich investorov očakávajú nárast obratu, vyše štvrtiny podnikov počíta s nárastom svojho exportu, investičných výdavkov či pracovnej sily. „Týmito číslami sa znovu dostávame na úroveň pred krízou,“ komentoval P. Lazar, ktorý verí, že ekonomcké dno z krízového roka 2020 je už prekonané.
Firmy tento rok počítajú s miernym nárastom mzdových nákladov, priemerne o 4,3 percenta. Okolo 40 percent podnikov vidí v raste mzdových nákladov riziko pre vývoj podnikania v najbližšom roku. Rizikom pre investorov je aj hospodársko-politická situácia, nižší dopyt a nedostatok odborného personálu. Už takmer štvrtina podnikov znovu dosahuje obrat z predkrízového obdobia a do konca roka by sa tento podiel mohol zvýšiť na 40 percent.
Svetové ceny potravín rastú, pocítime to aj u nás
V máji 2021 rástli ceny hlavných potravín celosvetovo najvýraznejšie, pričom dosiahli najvyššiu úroveň od septembra 2011. Informovala o tom Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). V porovnaní s májom minulého roka ceny globálne narástli o 39,7 percenta. Vzrástli najmä medzinárodné ceny rastlinných olejov, cukru a obilnín a to malo vplyv na ceny potravín na pultoch predajní na celom svete.
Aj Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) hovorí, že ceny chleba a pečiva budú pravdepodobne rásť.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?