Európa sa nielen otepľuje, a to viac ako iné kontinenty, ale sa aj ekonomicky prepadá. Aspoň v porovnaní s najväčšími ekonomikami sveta. Preto potrebuje novú verziu Marshallovho plánu, aby začala znovu doháňať dvoch najväčších ekonomických súperov – Spojené štáty americké a Čínu, a udržala si doterajšie postavenie vo svete.
Bývalý predseda Európskej centrálnej banky a taliansky expremiér Mario Draghi, ktorého európske orgány poverili vypracovaním správy o stave úniovej ekonomiky a navrhnutím riešenia, ako súčasnú situáciu zlepšiť, sa so svojím takmer 400-stránkovým dokumentom neponáhľal. Nezverejnil ho ani pred voľbami do Európskeho parlamentu, ani pred voľbou staronovej predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej.
Nie div, Draghiho opis súčasného stavu EÚ je vo veľmi temných farbách a požadované opatrenia na cestu von sú nákladné. A na rozdiel od situácie po druhej svetovej vojne USA nie sú ochotné na to Európe výhodne požičať. Európa si tak bude musieť požičať od vlastných občanov a európskych bánk a spoločne sa zadlžiť.
Dvadsať rokov zaostávania
Veľká časť Draghiho správy sa nečíta ľahko. Obzvlášť v našej časti Európy, ktorá sa po dvadsiatich rokoch v EÚ sotva priblížila pomyselnému priemeru dvadsaťsedmičky. Dokonca aj táto méta sa začala Slovákom v minulých rokoch opäť vzďaľovať. Ešte väčší problém však je, že tento vysnívaný cieľ je problematický, pretože Únia ako celok jednoznačne prehráva v súťaži s USA a v niektorých smeroch aj s Čínou.
Vo svetovej súťaži Európska únia klesá a my, aj keby sme dosiahli onen európsky priemer, klesáme v celoplanetárnom meradle tiež. M. Draghi je vo svojich hodnoteniach nemilosrdný. „Celých dvadsať rokov rast európskej ekonomiky zaostáva za rastom v Spojených štátoch,“ uviedol jednoznačne. „Ale my sme to ignorovali,“ dodáva.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?