Kryptomenám sa dostalo významného uznania. Hoci doposiaľ platilo, že sú len špekuláciou a je s nimi spojené výrazné riziko, do ich priestoru sa rozhodla vstúpiť Európska centrálna banka. Virtuálne meny ako bitcoin kolíšu a ich cena klesá a stúpa tak výrazne, že ich hodnota je abstraktná a neistá. Navyše ju negarantuje žiadna inštitúcia ani podkladové fyzické aktívum. Ich hodnota sa teda odvodzuje iba od dôvery, ktorá ku konkrétnym virtuálnym menám na trhu panuje. Tá sa však môže veľmi rýchlo vypariť.

Kryptopeniaze opäť v kurze

Potvrdzuje to nedávna minulosť. Historické maximum dosiahol bitcoin 17. decembra 2017, keď  sa jeho hodnota dostala na 20 089 amerických dolárov za bitcoin, no následne sa začal strmý prepad. Už 6. februára 2018 sa cena pohybovala len na úrovni
6 931,41 dolára. Väčšinu svojej hodnoty virtuálna mena stratila počas necelých dvoch mesiacov.

Pre investorov je bitcoin zaujímavý preto, že funguje na základe technológie blockchain a do jeho hodnoty nezasahuje žiadna autorita. Druhou stranou tej istej mince je, že prípadný prepad hodnoty nerieši žiadna centrálna banka, ktorá by mala na starosti ochranu hodnoty meny.

Budova Európskej centrálnej banky (ECB) v nemeckom Frankfurte nad Mohanom 3
Neprehliadnite

Digitálne euro? ECB chce uspieť tam, kde ju nechcú

Aktuálne je najznámejšia virtuálna mena bitcoin opäť na vzostupe. Od 13. marca tohto roku vzrástla zo 4 475 zhruba na 18 500 dolárov. Od marca si polepšil približne o 370 percent.

O bitcoin sa totiž začali zaujímať už aj veľké firmy a pre trhy to je signál, že by virtuálne meny mohli byť vo všeobecnosti viac akceptované. Aktuálnemu rastu najviac pomohlo rozhodnutie spoločnosti PayPal, ktorá svojim klientom umožňuje kupovať, držať a predávať virtuálne meny priamo z ich PayPal účtu. Štart služby spoločnosť oznámila 21. októbra. Využívanie virtuálnych mien by sa tak mohlo výrazne rozšíriť. Spoločnosť PayPal upozorňuje, že štart tejto služby umožní platiť virtuálnymi menami začiatkom roka 2021 celkovo u 26 miliónov predajcov.

Virtuálne euro

Záujem o virtuálne meny začínajú prejavovať aj centrálne banky, mohlo by vzniknúť digitálne euro. Čo to vlastne bude, nie je zatiaľ jasné. Európska centrálna banka (ECB) už však zisťuje, či by bol v eurozóne o digitálne euro záujem.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa