Slovensko má nízku schopnosť čerpať eurofondy. O dôvodoch a svojich názoroch, ako systém zlepšiť, hovorí poslankyňa Európskeho parlamentu za KDH Miriam Lexmann. 

Ako vnímate čerpanie eurofondov na Slovensku?

Neschopnosť efektívne čerpať európske prostriedky je dlhodobý problém krajiny. Už v minulom programovom období, čiže od roku 2007 do roku 2013, sme meškali s čerpaním a vtedy slovenskí europoslanci požiadali o predĺženie. Slovensko a Rumunsko dostali výnimku. Súčasná vláda urobila rôzne kroky k tomu, aby sa čerpanie zlepšilo aj v programovom období od roku 2014 do roku 2020, ktoré sa predĺžilo až do roku 2023. Momentálne máme ešte 13 mesiacov na to, aby sme nielen dočerpali, ale hlavne správne investovali tieto prostriedky.

Ako to vyzerá s ich čerpaním? 

Podľa dostupných údajov sme vyčerpali zatiaľ buď necelých 63 percent, čo je informácia z ministerstva financií, alebo 55 percent, čo je informácia na stránkach Európskej únie. Každopádne, čerpanie je nízke vzhľadom na to, že máme 13 mesiacov, aby sme dočerpali alokované prostriedky. Stále nám ostáva okolo sedem miliárd eur. A to je problém.

Je realistické, aby sme ich dokázali minúť? 

Ministerstvo dlhodobo tvrdí, že peniaze sú zazmluvnené, a teda by sa mali minúť. Je jasné, že keď má niekto zazmluvnený veľký investičný projekt, za 13 mesiacov sa nestihne realizovať, ak sa stavba ešte nezačala. 

Práve preto sme v KDH prišli s myšlienkou, ktorú si osvojila aj vláda, požiadať Európsku komisiu, aby sme mohli časť nevyčerpaných prostriedkov presunúť na boj s energetickou krízou.

V akom stave je táto žiadosť? 

Komisia navrhla, aby sa mohlo z prostriedkov minúť na takýto účel desať percent. Vicepremiérka Veronika Remišová žiadala 20 percent. Ako europoslankyňa sa snažím pomôcť, aby došlo k zvýšeniu. Je pravdepodobné, že určitú časť týchto nevyčerpaných prostriedkov budeme mať k dispozícii. Otázna už je len ich výška. Trialóg a schvaľovanie výšky aj potrebnej flexibility by sa mohli skončiť do konca tohto roka.

O akú sumu vlastne ide? Minister financií spolu s premiérom operujú s objemom tri až štyri miliardy eur, pani V. Remišová hovorí o jeden a pol miliarde.

Jeden a pol miliardy je tých desať percent, čo komisia schválila. Navýšenie na 20 percent by predstavovalo sumu okolo troch miliárd eur.

Tieto vysoké sumy sú známkou toho, že nevieme dostatočne čerpať. Ako sa na to pozerá Brusel? 

Komisia si problém uvedomuje. Napokon, robia tam ľudia, ktorí dlhodobo pracujú so Slovenskom. Vidia, akým výzvam čelíme. Vnímajú to citlivo, snažia sa pomôcť a poradiť nám, akým spôsobom by sa dali lepšie nastaviť procesy. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa