Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali na diverzifikáciu, recykláciu a dôraz na domáce zdroje pre zaistenie autonómnych dodávok kritických surovín potrebných na výrobu kľúčových technológií v Európskej únii.
Tie sú dôležité pre prechod na digitálne, energeticky účinné a klimaticky neutrálne ekonomiky. Sú nevyhnutné pre nové typy batérií a elektromotory, ktoré budú kľúčové pre dosiahnutie cieľov Parížskej dohody.
EP vyzval na vytvorenie stratégie EÚ na posilnenie strategickej autonómie a odolnosti Európy pri dodávkach kritických surovín aj vytvorením trhu pre recyklované zdroje obsahujúce tieto materiály. Navrhol získavať viac surovín z priestoru EÚ a jej susedstva, pričom zdroje by mali byť diverzifikované. Mali by sa hľadať aj nové, udržateľné alternatívy.
Europarlament členské štáty vyzýva, aby urýchlili schvaľovacie procesy na vyhľadávanie a získavanie projektov v oblasti kritických surovín, ale bez toho, aby sa znížili environmentálne a sociálne štandardy.
Výrobcovia bijú na poplach, preto Čína rekordne zvýšila ročnú kvótu na prvky vzácnych zemín
Z envirofondu ide podnikom viac, no nie je to ono
Zamestnávatelia privítali zvýšenie príspevku pre energeticky náročné podniky z Environmentálneho fondu na 11 miliónov eur, ktoré oznámil minister životného prostredia Ján Budaj. Jednorazové zvýšenie kompenzácií nepriamych nákladov na emisie však podľa nich nie je koncepčným riešením a stále nedosahuje úroveň náhrad poskytovanú inými štátmi EÚ.
Výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor upozornil, že kompenzácie z envirofondu firmám krátia už niekoľko rokov, v tomto roku z predpokladaných 12,8 milióna eur pôvodne na tri milióny eur.
Firmy volajú po jasne nastavených a dlhodobo predvídateľných pravidlách. Generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz pripomenul, že podľa platnej legislatívy by sa do priemyslu malo z výnosov predaja emisných povoleniek vrátiť 7,5 percenta financií, no v tomto roku to bolo zatiaľ iba jedno percento.
Ján Budaj: Firmy môžu dostať z Envirofondu v tomto roku 11 miliónov eur
Slováci sú príliš bojazliví investori
Obyvatelia Slovenska pristupujú k investovaniu stále opatrne, aj keď ich nálady sa postupne menia. Obľúbeným investičným nástrojom sú naďalej bežné a sporiace účty či termínované vklady, na ktorých aktuálne leží v bankách vyše 43 miliárd eur.
Kritizuje to výkonný riaditeľ Partners Investments Maroš Ovčarik, podľa ktorého pre nízke úroky a vysokú infláciu prišli slovenské domácnosti v tomto roku už o 1,3 miliardy eur. Peniaze radí presunúť do akcií a alternatívnych investícií, napríklad realít.
„Aj keď Slováci pomaly prichádzajú investovaniu na chuť, prieskumy jasne potvrdzujú, že investičným produktom dostatočne nerozumejú,“ povedal M. Ovčarik.
Podľa prieskumu agentúry Focus považuje 36 percent opýtaných za najlepšie zhodnotenie peňazí na dôchodok životné poistenie so sporením. Viac než tretina sa spolieha na sporiaci účet v banke, približne štvrtina považuje za dostatočné sporenie v treťom pilieri a pätina sa prikláňa k možnosti zhodnocovania cez investičnú nehnuteľnosť. Investovanie do podielových fondov, akcií a dlhopisov uvádza 14 percent opýtaných.
Podľa odborníkov by malo rozumne nastavené investičné portfólio stáť na štyroch nohách, ktorými sú hotovosť a peňažný trh, dlhopisy, akcie a alternatívne investície. Každá z týchto zložiek by mala byť zastúpená s ohľadom na investičnú stratégiu sporiteľa. Napríklad základ portfólia určeného na dôchodok by mali podľa M. Ovčarika tvoriť vzhľadom na dlhodobú výnosnosť podielové fondy a ETF.
Finančný sektor pandémiu zvláda
Finančná stabilita na Slovensku nebola narušená a finančný sektor je schopný pokračovať vo financovaní ekonomiky. Vďaka zodpovednosti bánk vyšiel z krízy dokonca kapitálovo posilnený.
Vyplýva to zo správy o finančnej stabilite, ktorú predstavila Národná banka Slovenska. Ziskovosť bánk však zaostáva za mediánom EÚ.
Marosz mení pozemkový fond
Nový generálny riaditeľ Slovenského pozemkového fondu Ján Marosz deklaruje pozitívne zmeny v jeho fungovaní. „SPF dôsledným uplatňovaním svojich práv už v tomto roku zvýši príjmovú časť svojho rozpočtu približne o 700-tisíc eur. Každoročne tak môžu byť príjmy SPF vyššie až o jeden milión eur. Tieto prostriedky budú použité na skvalitnenie našich služieb občanom,“ povedal.
Pozemkový fond trápia desaťtisíce nevybavených žiadostí. Nové vedenie chce agendu zrýchliť
SPF má podľa neho viac ako 36-tisíc nevybavených žiadostí, pričom niektoré čakajú už roky. Nové vedenie chce prijať opatrenia, aby sa žiadosti vybavovali priebežne, a zaviesť aktívny proklientsky prístup.
Päť slovenských firiem v Technology Fast 50
V tohtoročnom stredoeurópskom rebríčku 50 najrýchlejšie rastúcich technologických firiem spoločnosti Deloitte bola zo Slovenska najúspešnejšia firma Kontentino na 13. mieste. Lokálnym víťazom je už druhýkrát po sebe.
Softvérová firma SudoLabs je na 23. mieste, ADUS Technologies na 25., o priečku nižšie je Gentlemen’s a na 38. mieste Expandeco.
Do tohto ročníka sa prihlásilo rekordných takmer 450 spoločností zo strednej a z východnej Európy, z toho 28 slovenských. Celkovým víťazom je česká firma FTMO. Ocenené boli aj ďalšie slovenské firmy, no nie v hlavnej kategórii.
Garbe a Inalfa v Piešťanoch
Nemecký Garbe Industrial Real Estate, zameriavajúci sa na logistické a priemyselné nehnuteľnosti, začal stavbu prvej haly v Garbe Green Parku Piešťany. Ako prvý sa tam nasťahuje automobilový subdodávateľ Inalfa, zvyšný priestor bude v ponuke na prenájom.
V pláne sú dva objekty s celkovou plochou 26-tisíc štvorcových metrov. Park zahŕňa rozsiahle zelené riešenia, niektoré použité u nás prvýkrát.
Niekoľko čísel a omikron
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?