Mnohí naši europoslanci patria k ​najväčším frflošom, keď sa majú presúvať z ​Bruselu do Štrasburgu. Lenže Štrasburg je jednoducho symbol. Leží uprostred rozdeleného Alsaska, ktoré nie je ani nemecké, ani francúzske. Svedčia o ​tom dvojjazyčné názvy ulíc. Alebo aj to, že keď predavač zistí, že po francúzsky naozaj nehovoríte, tak to na vás neskúsi po anglicky, ale po nemecky.

Štrasburg je čarovné mesto. Vojnou prešlo takmer bez škrabnutia a ​jeho historické centrum je plné starobylých domov, kostolov, zvyškov hradieb a ​tomu všetkému dominuje katedrála z ​červeného kameňa, kedysi najvyššia stavba sveta. A ​všade sú riečne ramená.

Štrasburg je aj symbol nemecko-francúzskeho zmierenia s ​dejinami, ktoré, či chceme alebo nie, sú základom Európskej únie. Kde inde než v ​tomto meste, ktoré menilo štáty, do ktorých v ​posledných dvoch storočiach patrí, asi najčastejšie z ​celého kontinentu, by mal Európsky parlament sídliť?

Ale keby sa to bralo geograficky, Európsky parlament by mohol byť napríklad v ​Bratislave. Aj tá má na to historické predpoklady.

Challenger CL-601
Neprehliadnite

Američan v Paríži, Čech v Bratislave. Alebo ako sa dať ostrihať na Slovensku

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa