Väčšina jej tržieb pochádza z tranzitu ruského plynu, ktorý prepravuje z ukrajinskej hranice cez územie Slovenska do Rakúska a Česka. Touto trasou však ide čoraz menej plynu a Rusko avizuje, že ju na konci roku 2018 úplne odstrihne. Chce totiž obísť Ukrajinu.
Ako nás chcú Rusi obísť
Vzťahy medzi ruskými a ukrajinskými plynármi sú naštrbené už dlhé roky. Ukrajinci sa domáhali nižších cien plynu, Rusi zase lepšej platobnej disciplíny na strane Ukrajiny. Vojna na Ukrajine, podporovaná Ruskom, ich rozpory vyhrotila. Obe krajiny sa od seba začali strániť aj v oblasti zahraničného obchodu. Ukrajina výrazne znížila import plynu z Ruska.
Podarilo sa jej to jednak vďaka výraznému poklesu domácej spotreby a jednak vďaka dovozu z Európskej únie, najmä zo Slovenska. Ešte v roku 2012 importovala z Ruska 33 miliárd kubických metrov, v roku 2015 to bolo už len 6 miliárd, uviedol vo svojej prezentácii na aprílovom Stredoeurópskom plynárenskom kongrese v Bratislave Sergiy Makogon, výkonný riaditeľ a člen predstavenstva ukrajinskej prepravnej spoločnosti Ukrtransgas.
So zásobovaním Ukrajiny pomohlo najviac Slovensko, resp. prepravná firma Eustream. Jej kapacity sú spomedzi všetkých západných susedov Ukrajiny najvyššie a aj sa najviac využívali.
Dodávky plynu a ich cena patrili medzi hlavné nátlakové nástroje Ruska ešte v období pred vojnou, keď si chcelo udržať blízke vzťahy s Ukrajinou obchodnými väzbami. Teraz už Ukrajina tomuto tlaku čelí menej.
Odstrihnutie Ukrajiny
Na druhej strane však narástla hrozba, že Rusko prestane dodávať plyn cez Ukrajinu, čím by ju pripravilo o príjmy z tranzitných poplatkov. Rusko avizovalo, že chce ukončiť tranzit cez Ukrajinu a Slovensko po roku 2018. Chýbajúcu kapacitu chce nahradiť pripravovaným plynovodom Nord Stream 2 popod Baltské more do Nemecka.
Šlo by o rozšírenie existujúceho plynovodu Nord Stream, ktorý dokončili v roku 2011. Na projekte Nord Stream 2 sa podieľa Gazprom so západoeurópskymi energetickými firmami, medzi ktorými je nemecký E.ON či francúzsky ENGIE.
Obídenie Ukrajiny plynovodom Nord Stream je veľkým rizikom aj pre Slovensko. Firmy s účasťou štátu ročne odvádzajú do rozpočtu verejnej správy zhruba 400 miliónov eur.
Tým vyhovuje, že budú mať k dispozícii nový energetický zdroj. Nemeckí plynári získajú priame napojenie s Ruskom. Na rozdiel od vnútrozemského potrubia, ktoré vedie cez tri krajiny. Ohrozené je najmä Slovensko a Ukrajina. Jej štátnej firme Naftogaz vlani podľa agentúry Reuters zaplatil Gazprom na tranzitných poplatkoch dve miliardy eur. Slovenský Eustream má tržby zhruba na úrovni 600 miliónov eur.
Dá sa predpokladať, že väčšina tejto sumy sú platby od Gazpromu. Obídenie Ukrajiny plynovodom Nord Stream je teda veľkým rizikom aj pre Slovensko. Firmy s účasťou štátu ročne odvádzajú do rozpočtu verejnej správy zhruba 400 miliónov eur. Najviac ide z Eustreamu.
Tieto peniaze sú plánmi Ruska ohrozené. Aj preto si premiér Robert Fico pri komentovaní dohody o výstavbe Nord Streamu 2 nebral servítku pred ústa. Robia z nás idiotov, vyhlásil vlani na jeseň R. Fico. „Keď dlhú dobu hovoríme v geopolitických súvislostiach, tak západné plynárenské spoločnosti, ktoré operujú na území členských štátov Európskej únie, zradili iný členský štát, v tomto prípade Slovensko, a idú v príkrom rozpore s politickými rozhovormi, ktoré sme viedli na Európskej rade,“ kritizoval premiér.
Zároveň prisľúbil, že v takomto duchu bude hovoriť aj na zasadnutí Európskej rady. Proti Nord Streamu spoločne lobujú aj slovenskí europoslanci, i keď pochádzajú z protichodných politických táborov.
Zdroj: Profimedia.cz
Pochybnosti o zmluve
Eustreamu aj bez toho klesli tržby. Medzi rokmi 2010 a 2014 sa znížili zhruba o 200 miliónov na 632 miliónov eur. Nádejou je, že Gazprom to s obídením Ukrajiny nemá až také ľahké. Za prvé má s Eustreamom dlhodobý kontrakt, podľa ktorého má cez Slovensko tlačiť plyn do roku 2028.
Kontrakt je postavený na princípe ship-or-pay. Gazprom teda musí Eustreamu platiť, aj keď jeho potrubia nevyužíva. Agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z odvetvia napísala, že by ho to stálo
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?