Zidealizovali si ju ako raj na zemi a vydávali sa tam v státisícových počtoch. Bilancia za vlaňajšok: milión stotisíc. Prognózy na tento rok sú ešte vyššie. Nemecko medzitým stúpa na brzdu a s ním aj Rakúsko so Škandináviou.
Vyplavili sa odlišnosti
Vlády mnohých krajín západnej Európy a Európska komisia vnímali prílev migrantov s vyšším nadhľadom ako občianska verejnosť. Intenzita obáv radových občanov z nekontrolovateľnej záplavy cudzozemcov bola politickým špičkám spočiatku cudzia. Názorová priepasť medzi vládnucou elitou a strednými vrstvami sa od konca vlaňajšieho leta rýchlo prehlbovala.
Spätná väzba zdola nahor cez komunálne politické štruktúry, krajinské stranícke garnitúry k najvyšším inštanciám neprebehla plynule a narážala na váhavú reakciu celoplošných mienkotvorných médií. Ani hlavné svetové tlačové agentúry sa dostatočne nenamáhali s načúvaním „hlasom z ulice“.
Lepšie prepojenie „s bázou“ mali od začiatku leta 2015 vládne kruhy v stredoeurópskych postsocialistických štátoch. Bruselská normotvorba parametrov týkajúcich sa multikulturalizmu a prisťahovalectva im nestihla – obzvlášť starším vekovým kategóriám – preniknúť hlboko pod kožu.
Cudzorodosť, inorasovosť a hodnotový svet islamu ich vystrašoval pri pohľade na davy zväčša moslimským migrantov putujúcich do srdca Európy rovnakou mierou ako bežných Maďarov, Slovákov, Čechov a Poliakov. Utečenecká kríza odhalila názorovú odlišnosť „starých“ a „nových“ členských krajín EÚ. Tlaku Bruselu na zavádzanie jednotného prerozdeľovacieho systému a záväzných utečeneckých kvót sa na jar minulého roku vzpierali aj Lotyši, Litovčania a Estónci.
MMF tipuje, že v priebehu troch rokov pribudnú v EÚ štyri milióny migrantov
Keď padá tabu
Sebavedomé tvrdenie nemeckej kancelárky „Wir schaffen das!“ (Zvládneme to!) preslávilo Angelu Merkelovú koncom augusta po svete, no málokto si vtedy všimol, že ním reagovala na úvodnú vlnu pochybností o absorpčnej schopnosti Nemecka. Zdvihla sa v Bavorsku, Slovákom mentalitou najbližšej spolkovej krajine, a nešlo o planý poplach.
Bavorská Kresťansko-sociálna únia (CSU) je sesterskou stranou kresťanských demokratov „železnej kancelárky“. Hlasy zdravého rozumu z Mníchova preto nemohli ostať v Berlíne nevypočuté. Posun v postojoch Nemcov, ktorý svet dáva do súvislosti so silvestrovskou tragédiou v Kolíne nad Rýnom, dal do pohybu skôr, už v septembri, Bavorsko.
Úrad kancelárky ho navonok ignoroval, no zástupcovia CSU sa pričinili o to, aby Berlín vyslal emisárov do Turecka a do arabských krajín Blízkeho východu a severnej Afriky skúmať možnosti zmierňovania príčin novodobého sťahovania národov. Nemeckú verejnosť zarážali po novembrových teroristických útokoch v Paríži správy o státisícových počtoch neregistrovaných migrantov. Politicky korektné tabu nespájať terorizmus s masovou migráciou sa prelomilo.
Ešte i v týchto dňoch, takmer dva mesiace po parížskom masakre, Spolkový úrad pre migráciu a utečencov priznáva, že
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?