Tá spočíva v zavedení mechanizmu, na základe ktorého môže Grécko vracať do Turecka migrantov, ktorí sa preplavia na jeho brehy cez Egejské more. Dohoda začala platiť koncom marca a zabrala. Počty novoprišelcov do Grécka výrazne poklesli. To sa však môže rýchlo zmeniť. Najmä ak nevyspytateľný turecký prezident znovu zdvihne závoru, ako pohrozil.
Tlak na Ankaru
Toto varovanie predniesol jeho poradca Yigit Bulut. Podľa neho „sa môže stať, že medzi Tureckom a EÚ nezostane platiť ani jedna dohoda, či už je to readmisná dohoda alebo hociktorá iná“, citovala ho tlačová agentúra TASR.
Vzťahy Európskej únie s krajinou polmesiaca sa od uzavretia zmluvy z 8. marca nezlepšujú. Na vine nie sú počty migrantov, ktorí neprestávajú prúdiť z Blízkeho a Stredného východu do Turecka. Tých Ankara zvláda, najmä po tom, čo sprísnila povoľovanie vstupu na svoje územie.
Vyostrovanie treníc s Európou spôsobuje napĺňanie kritérií, ktoré malo Turecko splniť do konca apríla. Stihlo len tridsaťpäť, ako informovala riaditeľka Komisie EÚ pre migráciu a vnútorné záležitosti Marta Cyganová poslancov Európskeho parlamentu. Stovkám z nich je predstava liberalizácie vízovej povinnosti pre osemdesiatmiliónové Turecko i tak proti srsti a zdráhajú sa odpustiť tamojšej vláde neplnenie záväzkov z dôvodu tzv. vyššieho záujmu. Európska komisia pod ním rozumie nadviazanie udržateľnej spolupráce s Tureckom pri premene neregulovanej masovej migrácie na humanitárne alebo profesionálne selektívnu, regulovanú a kontrolovanú.
Expertné skupiny tureckej vlády a Európskej komisie preto postupujú vecnejšie a praktickejšie ako politici a poslanci z oboch táborov. Brusel prejavil v priebehu mája porozumenie pre každý prejav úsilia Turkov o poctivé a transparentné plnenie náročných úloh.
Do programu liberalizácie vízového režimu zaradil popri anatolskej republike aj Gruzínsko, Ukrajinu a Kosovo, čím stlmil ostrosť rozhorčenia v Ankare nad zaujatosťou Európanov. Napriek tomu Turecko pri plnení domácich povinností na prelome mája a júna stagnuje v piatich kapitolách: ochrane dát, boji proti korupcii, spolupráci policajných zložiek s Europolom, spolupráci domácich súdov s únijnými a protiteroristickej legislatíve zodpovedajúcej štandardom dvadsaťosmičky.
Erdoganovo Turecko
EÚ si tento rok nemôže dovoliť, aby sa opakoval migračný chaos z vlaňajška, živiaci národný egoizmus členských štátov
Zvládnutie nekontrolovanej masovej migrácie je pre Európsku úniu tento rok existenčnou otázkou. Nemôže si dovoliť, aby sa opakoval chaos z vlaňajška a živil národný egoizmus členských štátov pri hľadaní východísk z migračnej krízy.
Brusel sa ocitol na rozdiel od Ankary pod časovým tlakom. Ukázali to aj dvojkolové prezidentské voľby v Rakúsku, kde si protimigračne orientovaný kandidát omotal okolo prsta polovicu verejnosti, ustráchanej z ľudskej záplavy, ktorá sa vlani valila cez územie alpskej republiky do Nemecka. V Rakúsku zanechala 90-tisíc žiadateľov o azyl. Počet obyvateľov malej krajiny náhle stúpol o viac ako percento. To sa znásobí úmerne počtu rodinných príslušníkov migrantov, ktorí budú prichádzať neskôr v rámci práva na zlučovanie rodín.
Turecko však nemá porozumenie pre
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?