Leyenová žiada posilniť ochranu energetickej infraštruktúry
Sedem a pol mesiaca od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu je Európska únia lepšie pripravená na zimu než kedykoľvek predtým, vyhlásila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Vystúpila pred médiami v Prahe, kde sa zúčastnila na neformálnych samitoch EÚ a Európskeho politického spoločenstva.
Vysvetlila, že na začiatku vojny predstavoval ruský zemný plyn 41 percent spotreby EÚ, v súčasnosti je to už iba 7,5 percenta. Zásobníky plynu v EÚ sú podľa šéfky EK naplnené na vyše 90 percent, čo je o 15 percentuálnych bodov viac než vlani.
Na jar, po vyprázdnení zásobníkov plynu, by mali európske krajiny postupovať pri nákupe plynu jednotne, aby si navzájom nekonkurovali a mali spoločnú vyjednávaciu silu, apelovala. Podľa von der Leyenovej treba v EÚ umožniť vyššie investície do obnoviteľných zdrojov, pretože okrem ochrany klímy ide aj o spôsob zvýšenia energetickej nezávislosti.
Poukázala aj na potrebu posilnenia ochrany energetickej infraštruktúry, pričom pripomenula incidenty na plynovodoch Nord Stream v Baltskom mori. Český premiér Petr Fiala uviedol, že účastníci samitu EÚ v základných veciach dospeli k zhode a vítajú návrhy Komisie.
Rastúcu podporu má podľa neho potreba oddeliť cenu plynu od elektriny, čo by viedlo k celkovému poklesu cien. Navrhol zníženie cien emisných povoleniek z trhových rezerv, čo by malo zlacniť elektrinu. Potrebné bude podľa neho nájsť aj riešenie, ako pomôcť s cenami elektriny veľkým firmám.
Europarlament presadzuje dohody chrániace environmentálne, pracovné a ľudské práva
Európsky parlament naznačil možnosť zavedenia sankcií ako poslednej možnosti pre tých obchodných partnerov EÚ, ktorí porušujú pracovné a environmentálne štandardy.
V uznesení sa zdôrazňuje, že dohody EÚ o voľnom obchode musia prispievať k uhlíkovo neutrálnemu hospodárstvu uprednostňovaním obchodu s tovarom a so službami poskytovanými prostredníctvom udržateľných postupov a pri dodržiavaní ľudských práv.
Poslanci privítali revíziu kapitol obchodných dohôd o obchode a udržateľnom rozvoji, v ktorých sa stanovujú záväzky EÚ a jej obchodných partnerov v oblasti životného prostredia, práce a ľudských práv. Nemecký europoslanec a predseda Výboru EP pre medzinárodný obchod Bernd Lange pripomenul, že europarlament formuje obsah a smerovanie európskej obchodnej politiky.
„Posilnenie pracovných a environmentálnych noriem je dôležitým krokom na zabezpečenie toho, aby pracujúci a životné prostredie mali prospech z užších väzieb medzi krajinami,“ uviedol. Spresnil, že sa tým riadi dohoda medzi EÚ a Novým Zélandom a vyjadril nádej, že všetky budúce obchodné dohody budú odrážať nový európsky prístup k obchodu a udržateľnosti.
Recesiu pocíti najmä automotive a farmári
Hoci je podľa odborníkov Slovensko v počte insolvencií firiem stále pod úrovňou spred pandémie, ceny energií, inflácia a prichádzajúca recesia v Európe môžu výrazne urýchliť nástup bankrotov. To, aká hlboká bude recesia, závisí od opatrení prijatých na európskej úrovni, uvádza analýza poisťovacej spoločnosti Coface.
Ohrozené môžu byť najmä firmy so slabším postavením v dodávateľskom reťazci v automotive a agrosektore. Spoločnosť odhaduje nástup recesie celej európskej ekonomiky na posledný štvrťrok tohto roka.
Hry o rozpočty
Koaličné hnutie OĽaNO urobí všetko pre to, aby bol schválený štátny rozpočet, vyhlásil predseda jeho poslaneckého klubu Michal Šipoš. Chcú o tom rokovať aj s SaS.
Podpredseda Národnej rady SR Juraj Blanár odkázal, že za navrhnutú zmenu aktuálneho rozpočtu vo výške 1,5 miliardy eur zahlasuje Smer-SD, ak bude jasná schéma pomoci.
Preprava po mori je lacnejšia
Sadzby za námornú prepravu tovaru, ktoré počas pandémie prudko vzrástli, už rapídne klesajú. Nemecký ekonomický inštitút IfW zároveň uviedol, že zápchy v prístavoch a preťaženie nákladných lodí v Nemecku sa zmiernili v dôsledku spomalenia svetového obchodu.
Napriek tomu približne 12 percent globálneho lodného nákladu zostalo uviaznutých vo veľkých kontajnerových prístavoch.
Ako obstarávajú mestá
Najlepším verejným obstarávateľom spomedzi veľkých miest je Bratislava, z malých Revúca a Dunajská Streda. Vyplýva to z analýzy nadácie Zastavme korupciu.
Z vyšších územných celkov v jej rebríčku najlepšie uspel Bratislavský samosprávny kraj. Bratislava si skóre zlepšila najmä vďaka využívaniu moderných postupov, ktoré zohľadňujú okrem ceny aj kvalitu.
6,44 percenta
Deficit verejných financií SR by mal v budúcom roku vzrásť na 6,44 percenta hrubého domáceho produktu z tohtoročných očakávaných takmer piatich percent. Vyplýva to zo zverejneného návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2023 až 2025.
900 miliónov eur
Zo zvýšeného výberu daní a poistného v hodnote 1,5 miliardy eur má ísť najväčšia časť na kompenzačné schémy pomoci pre firmy ohrozené vysokými cenami energií, a to 900 miliónov eur. Uviedol to minister práce Milan Krajniak.
- 2 miliardy barelov
Členské štáty ropného zoskupenia OPEC+ sa dohodli na znížení produkcie o dva milióny barelov denne. Urobia to napriek tomu, že trh je napätý a USA a ďalší veľkí dovozcovia požadovali, aby sa objem produkcie neznižoval.
400 miliárd kubických metrov
Pri Cypre objavili tretie ložisko zemného plynu. Vláda ostrova predpokladá, že celkovo bude môcť dodať do EÚ až 400 miliárd kubických metrov tejto suroviny. Plyn z prvého ložiska Aphrodite by mohol byť komerčne dostupný v roku 2027.