S brexitom súvisí aj zníženie počtu poslaneckých mandátov v Európskom parlamente o 73 britských kresiel. Ako bude vyzerať nový parlament, sa musí rozhodnúť už v nadchádzajúcom, predvolebnom roku. V nasledujúcich mesiacoch Európska komisia zverejní aj návrh viacročného finančného rámca na roky 2020 – 2026, čo bude prvá jasná predstava, ako sa zmení financovanie európskych politík po brexite.
Bye, bye Britain!
Rok 2018 bude pre Úniu posledným vo formáte EÚ28. V marci 2019 Spojené kráľovstvo opustí európsky klub. Na budúci rok budú preto jednou z hlavných európskych tém ťažké rokovania o budúcom usporiadaní vzťahov so Spojeným kráľovstvom. Brexit je ako ukončenie 44-ročného manželstva – najprv sa rozhodne o samotnom rozvode, čo sa už stalo. Potom sa rieši majetkové vyrovnanie, čo v prípade brexitu predstavuje najmä „rozvodový účet“.
Podľa mediálnych informácií sa Londýn údajne s Bruselom dohodol na sume zhruba 50 miliárd eur. V tomto balíku peňazí je čiastočne obsiahnutý aj tretí bod rozpadu manželstva – dohoda o budúcich vzťahoch exmanželov k deťom. S trochou zveličenia by sa dalo povedať, že deti v tomto prípade predstavujú vyslúžení európski funkcionári a europoslanci, ktorým bude Londýn ešte celé roky prispievať na dôchodok. Nejde pritom o malé sumy. V minulom roku predstavovali penzijné náklady EÚ viac ako 67 miliárd eur a táto suma sa neustále zvyšuje.
Snaha o nemožné
Začiatok roka 2018 považujú Briti za najneskorší možný termín, keď sa musia začať rokovania o podobe budúcich vzťahov po rozvode, predovšetkým v oblasti obchodu. To je hraničný čas, na ktorý tlačia britskí konzervatívni poslanci. V opačnom prípade vyzývajú premiérku Theresu Mayovú, aby radšej opustila rokovací stôl v Bruseli bez dohody. Neistota je totiž najhorším scenárom pre domáce britské firmy, ktoré nedokážu plánovať a poskytovať garancie zahraničným partnerom. Preto je v záujme Londýna vyriešiť čo najskôr vzájomné obchodné podmienky s EÚ a nenaťahovať rokovania donekonečna. No odísť od stola bez dohody a fungovať podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie by bol tvrdý brexit, čo by bol pre biznis, európskych cudzincov na ostrovoch a pre celú britskú spoločnosť veľmi zlý scenár.
2018 Európska komisia zverejní aj návrh viacročného finančného rámca na roky 2020 – 2026, čo bude prvá jasná predstava, ako sa zmení financovanie európskych politík po brexite
Monarchia je však v ťažkej pozícii, pretože
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?