Tu nejde o to, že sa minister dopustil chyby, ale o niečo horšie – že o žiadnu chybu v zmysle prípustného a ospravedlniteľného omylu nešlo.

Senát, ktorý vznikol vďaka tomu, že predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin nerešpektoval ústavné právo na zákonného sudcu, v auguste 2008 rozhodol, že Tipos má zaplatiť spoločnosti Lemikon takmer dve miliardy korún. Ján Počiatek mal vtedy urobiť všetko, čo sa dalo, aby štát neprišiel o miliardy. Predovšetkým mal požiadať generálneho prokurátora, nech podá mimoriadne dovolanie, ktoré by vykonanie rozsudku zvrátilo – tak ako sa to stalo v prípade Duckého zmeniek. Lenže pán minister túto možnosť nevyužil. Verejnosť vôbec neinformoval, čo hrozí, ale v novembri 2008 v úplnej tajnosti schválil dohodu, koľko peňazí pošle Tipos na Cyprus. Len vďaka tomu, že o dohode informoval český novinár Miroslav Motejlek, dozvedelo sa o nej aj celé Slovensko.

Ešte stále je ministrom

Zdroj: ilustrácia - Danglár

<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>

Pred siedmimi rokmi svoj postup Ján Počiatek obhajoval tvrdením, že dohoda, podľa ktorej mal Lemikon dostať obrovskú sumu, je „finančne najvýhodnejším variantom pre daňových poplatníkov“. A vyhlasoval, že nič iné ani robiť nemohol, lebo vraj „musíme rešpektovať právoplatné a vykonateľné rozhodnutie súdu“. Spočiatku v tom dával Počiatkovi za pravdu aj premiér Robert Fico. Ale len do chvíle, kým nezistil, aké veľké pobúrenie vyvolala správa, že v prvej splátke už Lemikon dostal 483 miliónov korún. Vtedy vláda za pár hodín pripravila novelu, ktorou dala generálnemu prokurátorovi právo pozastaviť vykonateľnosť súdneho rozhodnutia. Vďaka tomu neodišiel na Cyprus aj zvyšok sumy. Bez tlaku opozície, bez mediálneho škandálu a najmä bez pohoršenia verejnosti by prvá Ficova vláda ministra Počiatka neskorigovala. Čo nášmu smutnému hrdinovi nezabránilo, aby sa s odstupom rokov neprihlásil k svojim „zásluhám“.

Na otázku, či nemieni voči sebe vyvodiť politickú zodpovednosť za stratu 483 miliónov korún (13,3 milióna eur), minister Počiatek nedávno prostredníctvom hovorcu odpovedal, že najnovší verdikt Najvyššieho súdu bol možný preto, lebo rezort pod jeho vedením podal podnet na podanie mimoriadneho dovolania. A vďaka expresnej zmene legislatívy malo dovolanie aj odkladný účinok, „čím sme odvrátili úpadok Tiposu“. Po siedmich rokoch sa minister prihlásil k niečomu, o čo sa sám nepričinil a čo sa muselo urobiť proti nemu.

J. Počiatek sa postaral o to, že štátny podnik poslal schránke peniaze, ktoré jej poslať nemusel. Ak tu došlo k chybe, tak len k tej, že je ešte stále ministrom.

Autor pracuje v nadácii Zastavme korupciu.