Ešte jedna šanca pre Tuska
Zdroj: marek

Úspechy prvého roku druhej vlády Donalda Tuska ocenilo predovšetkým zahraničie. Čo sa premiérovi a koaličnej vláde Občianskej platformy (PO) a Poľskej ľudovej strany (PSL) v roku 2012 nepodarilo, „ocenili“ zas doma v Poľsku. V roku 2013 sa to nezmení, z čoho je zrejmé, že Tuskova vláda to bude mať už len ťažšie.

Úspechy a únavy

Najväčším úspechom oboch Tuskových kabinetov je päťročný, recesiou neprerušený hospodársky rast. V roku 2009 sa ho podarilo udržať iba za cenu obrovského deficitu, po ktorom musela nastúpiť finančná konsolidácia. Minister financií Jacek Rostowski pri nej predviedol skvelý výkon. Jeho sľub, že už na konci roku 2012 klesne deficit pod tri percentá HDP, zahraniční experti označili za nereálny. Realita dáva za pravdu J. Rostowskému. Vďaka tomu Poľsko nemá problémy na finančných trhoch. Ani zďaleka taká komfortná nebola a ani nebude situácia vlády v domácich pomeroch. Na stranu D. Tuska (PO) doľahla „únava materiálu“. Premiérovi sa nepodarilo vytvoriť štáb, ktorý by prichádzal s podnetnými iniciatívami, a tak hlavná ťarcha zostala na unavenom predsedovi. Jeho prestíž utrpela, keď dovolil synovi, aby sa stal zamestnancom pyramídovej spoločnosti Amber Gold, ktorá skrachovala, čím desaťtisíce Poliakov prišli o úspory. Iniciatívu prevzala najsilnejšia opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczyńského.

Príliš veľká chyba

Väčšinu roka 2012 ľudia okolo J. Kaczyńského pracovali na tom, aby PiS získal imidž strany, ktorá sa zaoberá tým, čo Poliakov trápi. Jej prominenti analyzovali vážne témy, ponúkali alternatívy a v politických súbojoch vyhrávali nad unaveným D. Tuskom. Strana oslovovala nielen tradičných voličov, ale aj časť elektorátu vládnych strán. Darilo sa jej vytvárať dojem, že už nie je iba stranou smolenskej tragédie, pri ktorej po páde lietadla zahynulo 96 najvyšších predstaviteľov štátu na čele s prezidentom Lechom Kaczyńskim. Jej preferencie po dlhom čase prevýšili voličskú podporu vládnej PO. Strana sa tiež usilovala verejnosť presvedčiť, že nechce vystriedať vládnu koalíciu pri moci, ale že sa zasadzuje za vládu odborníkov na čele s profesorom Piotrom Glińskim. Situácia sa zmenila, keď denník Rzeczpospolita uverejnil zmätočný a vyfabulovaný článok, že sa vo zvyškoch lietadla, ktoré sa zrútilo pri Smolensku, našli stopy po výbušninách. Predseda PiS vypadol z roly uvážlivého politika a vystúpil s nepodloženými obvineniami voči poľskej i ruskej vláde. Nevzal ich späť, ani keď sa denník od svojho článku dištancoval a jeho šéfredaktor odstúpil. Podporu, ktorú PiS získala, rýchlo stratila. Pretože nie je zaručené, že aj v roku 2013 J. Kaczyński neurobí rovnakú chybu, premiér J. Tusk musel prísť s vlastnou iniciatívou. Predložil koncept, ktorý si nechal potvrdiť v Sejme ako nové, druhé programové vyhlásenie kabinetu a spojil ho s hlasovaním o dôvere vláde.

Ešte jedna šanca pre Tuska

Tuskov nový projekt

V roku 2013 chce vláda všetkými dostupnými prostriedkami udržať hospodársky rast – a to aj s pomocou veľkých verejných investícií. Okrem peňazí z EÚ plánuje na to využiť zdroje, ktoré štát získa z podnikov so štátnou účasťou. Tuskova vláda chce tiež zabrániť ďalšiemu rastu nezamestnanosti – preto rezignovala na zmeny, ktoré by zvýšili cenu práce. Popularitu má kabinetu zabezpečiť veľký sociálny projekt, ktorého súčasťou bude predĺženie platenej materskej dovolenky na rok a rozšírenie siete predškolských zariadení.

Premiér, ktorý v politike začínal ako liberál, chce v ďalšom roku udržať rast opatreniami, ktoré sa dosť podobajú na kroky francúzskeho prezidenta Francoisa Hollandea. Ekonomickí analytici kritizujú Tuskov plán za to, že v ňom chýba predstava, ako chce pritiahnuť súkromný kapitál. Až priveľmi sa spolieha na zdroje z únie. Aj preto mieni vláda v roku 2013 zvážiť členstvo v eurozóne, aby posilnila svoj vplyv v EÚ. Podľa prieskumov týždenníka Polityka väčšina voličov chce dať D. Tuskovi ešte jednu šancu – už zrejme poslednú. Vášnivý amatérsky futbalista musí pamätať na to, že sa od neho očakáva už len skvelá hra a že po politickom trávniku behá so žltou kartou.

Článok vyšiel v samostatnej prílohe Slovensko a svet 2013, ktorá bola súčasťou vydania TRENDU 47/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Partner projektu

Ešte jedna šanca pre Tuska

Foto v článku - ISIFA, Ilustračné foto na titulke - SITA / AP