Židovský štát sa s R. Erdoganom rozkmotril a zredukoval styky s Tureckom na holé minimum pred šiestimi rokmi. Rusko pred siedmimi mesiacmi. Koncom minulého mesiaca sa však s Tel Avivom i Moskvou udobril. „Čo je za tým a ako sa mu to podarilo?“ chcú vedieť najmä v európskych metropolách.

Je nebezpečný?

Je to pochopiteľné. Začiatkom marca uzavrel s Európskou úniou migračnú dohodu, na ktorej základe Turecko prevezme späť všetkých migrantov, ktorí sa nelegálne preplavia na grécke ostrovy. Únia na výmenu prevezme a presídli na svoje územie jedného sýrskeho utečenca z Turecka za každého takto navráteného migranta. Tento v mnohých ohľadoch kontroverzný handel podľa pravidla „kus za kus“ vstúpil do platnosti koncom apríla a výrazne znížil počty migrantov prenikajúcich bez povolenia do schengenského priestoru po tzv. balkánskej trase.

Autoritársky R. Erdogan však prinútil Brusel zakomponovať do dohody záväzok urýchliť prístupové rozhovory s Tureckom a liberalizovať do konca júna vízový režim s krajinou polmesiaca. Inými slovami, zrušiť vízovú povinnosť pre držiteľov tureckých pasov. Lehota vypršala, Turci naďalej potrebujú vstupné víza a v Bruseli sa chvejú pri pomyslení, ako by ich mohol nedotklivý autokrat vytrestať. Môže jeho pomerne nečakané opätovné zbratanie sa s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom ovplyvniť ochotu Ankary držať sa marcovej dohody s Bruselom?

Ste naši bratia a sestry

Tí, ktorí poznajú modus operandi ruského prezidenta, najmä ako zvykne postihovať štáty, ktoré si na Rusko trúfnu, vedia, že sotva poradí svojmu staronovému partnerovi a vladárovi anatolskej republiky, aby jednoducho nechal zdvihnúť stavidlá a vyvolal reprízu vlaňajšej migračnej cunami. Obe hlavy štátov si od konca minulého mesiaca opäť telefonujú a ak V. Putin v tomto ohľade svojmu kolegovi čosi vysvetľuje, tak to bude dôraz na to, aby nezasadzoval odvetný úder hneď a priamo, ale premyslene a nepriamo.

Aby uštedril protivníkovi čo najnepredvídanejšie, najbolestnejšie a najefektívnejšie rany. Niečo na spôsob hybridnej vojny, ktorú podľa činiteľov Severoatlantickej aliancie Rusko priviedlo na vyšší stupeň majstrovstva než ktorýkoľvek členský štát NATO. Obnovenie priamej komunikácie oboch prezidentov neznamená, že 63-ročnému Putinovi sa podarí naučiť 62-ročného Erdogana zo dňa na deň nové „psie kúsky“.

Erdogan prekvapil svet súčasným zmierením s Ruskom aj Izraelom

R. Erdogan však prišiel začiatkom tohto mesiaca na verejnosť s nečakaným nápadom, ktorý akoby nepochádzal z jeho hlavy. „Chcel by som vám oznámiť priaznivú správu. Pomôžeme našim sýrskym priateľom ponukou na získanie tureckého občianstva, ak budú mať záujem. Ministerstvo vnútra čoskoro oznámi, ako na to. Ste naši bratia a sestry. Turecko je aj vaším domovom,“ zvestoval poslucháčom pri návšteve mesta Kilis ležiaceho päť kilometrov na sever od sýrskych hraníc. Deväťdesiattisícové mesto prijalo toľko sýrskych utečencov, že tvoria väčšinu obyvateľov.

Ústretovú rétoriku R. Erdogana voči sýrskym migrantom v Turecku možno považovať za morálnu facku xenofóbnym Európanom

R. Erdogan nechcel svojím výrokom zaskočiť miestne publikum, ako skôr poslať odkaz do Európskej únie, ktorú migračná problematika v týchto týždňoch rozvracia zvnútra. Tak si aspoň v Ankare a v Istanbule vysvetľujú pobrexitovskú depresívnu náladu v dvadsaťsedmičke po rozhodnutí Britov vyčleniť sa z Únie aj z dôvodu masového prílevu cudzincov.

Ústretovú rétoriku R. Erdogana voči sýrskym migrantom v Turecku možno považovať za morálnu facku xenofóbnym Európanom. Za ukážku toho, ako je hrdý turecký národ pripravený poskytnúť trvalý nový domov miliónom utečencom z vojnou rozvrátenej Sýrie. To je čosi, čo samoľúbi Európania nechcú a nedokážu urobiť.

Islamisti viac nevítaní

V Turecku našli prechodné útočisko necelé tri milióny utečencov zo susednej Sýrie, ku ktorej sa Ankara možno začne správať inak ako doteraz. Nie kvôli vzplanutiu sympatií k Sýrčanom zbaveným striech nad hlavou, ale v dôsledku meniacich sa postojov tureckej verejnosti voči sýrskym militantným islamistom. 

Islamský štát Ankara až do minulého mesiaca označovala za menej nebezpečný než povstalecké hnutie tureckých Kurdov

Ankara ich dosiaľ takmer nosila na rukách. Cvičila ich, vyzbrojovala, prepravovala, zdravotne ošetrovala a logisticky podporovala, ak bojovali za povalenie režimu prezidenta Bašára al-Asáda. Nezriekala sa ich ani potom, čo sa zradikalizovali a správali na nerozoznanie od teroristických oddielov hnutia Islamský štát. Ten Ankara označovala až do minulého mesiaca za menej nebezpečný pre národnú bezpečnosť tureckého štátu než povstalecké hnutie tureckých Kurdov.

Bojovníci Islamského štátu alebo Frontu an-Nusra, čo je sýrska vetva teroristického hnutia al-Káida, si poštvali proti sebe turecké bezpečnostné sily vlastnou ľahkovážnosťou a pocitom beztrestnosti po tom, čo začali na prelome roka podnikať krvavé útoky aj na tureckej pôde.

Islamský štát sa prihlásil k zodpovednosti za viacero bombových útokov, z ktorých najdesivejší ohlas mal útok na istanbulské Atatürkovo letisko – vstupnú bránu pre milióny zahraničných turistov. Samovražedná akcia troch teroristov Islamského štátu z 28. júna si vyžiadala 36 obetí na ľudských životoch. Takmer päťkrát viac osôb bolo zranených.

Rub a líce sankcií

Turecko ostalo v šoku a ťažkú ranu dostal aj cestovný ruch v krajine. Vytvára takmer 11 percent HDP krajiny a zamestnáva vyše osem percent práceschopných obyvateľov. Pri zarátaní sivej ekonomiky ešte viac. Pred zavedením ruských protitureckých sankcií navštívilo Turecko za predošlý rok vyše 41 miliónov turistov. Vlani klesol ich počet na 36 miliónov. Najviac – päť a pol milióna návštevníkov – pricestovalo z Nemecka.

Rusko kleslo v dôsledku protitureckých sankcií na druhé miesto, čo bol jeden z hlavných dôvodov odhodlania tureckého prezidenta normalizovať vzťahy s Ruskom. Moskva ich zmrazila po tom, čo Ankara sa v novembri odmietla ospravedlniť za zostrelenie ruského bombardéra, zastrelenie pilota záchranného vrtuľníka, ako aj stíhať páchateľov a vyplatiť odškodné. Ruský prezident nariadil zastaviť charterové turistické lety do Turecka, zákaz dovozu plodín a potravín z Turecka a neobnoviť zmluvy tureckým stavebným spoločnostiam na území federácie.

Ruské cestovné kancelárie dostali pokyn obnoviť charterové lety napriek čerstvej krvavej mele na istanbulskom letisku

Turecké hospodárstvo prišlo o miliardové príjmy, o prístup na rozsiahle trhy. Ruská vláda využila čas na koordinovanie mohutných štátnych a súkromných investícií do rozvoja domáceho agrosektora. Ešte pred niekoľkými týždňami ubezpečovala domácich oligarchov, že môžu pokojne 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa