Jej priemer za prvý polrok 2019, ktorý vstupuje do vzorca regulátora pri určovaní regulovaných cien, sa ustálil takmer na 52 eurách. Regulované ceny na rok 2018 vychádzali z hodnoty 40,49 eura za MWh. Priestor na jej ďalší rast ostáva aj v budúcnosti. Pred finančnou krízou v roku 2008 sa cena pohybovala na úrovni 80 eur.

Predvolebné zdražovanie

Zvýšená cena elektriny súvisí aj s výrazným zdražením emisných povoleniek. Cena za metrickú tonu CO2 vypusteného do ovzdušia je na jedenásťročnom maxime a blíži sa k hranici 30 eur. Dôvodom zdraženia bolo najmä posilnenie cien ropy a zemného plynu, ale aj avízo nemeckej ministerky životného prostredia o znížení objemu povoleniek CO2 dostupných v európskom systéme obchodovania s emisiami.

Posledná predvolebná jeseň na Slovensku preto bude v znamení nepopulárneho ohlasovania vyšších účtov za elektrinu v budúcom roku. Kedy a o koľko cena porastie, rozhodne štátny Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). V jeho cenotvorbe figuruje popri silovej elektrine, zastúpenej zhruba tretinou, súbor poplatkov za distribúciu a prevádzku siete. Výsledná maximálna cena pre koncových odberateľov bude závisieť aj od toho, či a do akej miery ich úrad upraví.

ÚRSO sa k cenovým konaniam nevyjadruje, cenové vyhlášky platné od januára predstaví až koncom novembra. Hovorca ÚRSO Radoslav Igaz avizoval, že „v maximálnej miere využije všetky regulačné nástroje, aby ochránil záujmy zraniteľných odberateľov“. V rámci prípravy na nové rokovania o cenách už regulátor okresal zisky firmám podnikajúcim v elektroenergetike znížením uznanej miery návratnosti investovaných aktív.

Závislosť od dovozu rastie

Spotreba

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa