T. Breton spôsobil šok a uviedol novinárov a analytikov do vytrženia. Vylúčiť používanie e-mailu vo svetovom ítečkovom gigante s viac než 80-tisíc zamestnancami sa zdalo byť úletom vyslúžilého karieristu, ktorý mal chuť vystreliť si z korporátneho sveta. Avšak T. Breton bol a je priekopník, už pred piatimi rokmi predpovedal to, čo dnes voláme information pollution. Zamestnanci denne prijmú viac než sto e-mailov a mali by na ne nejakou formou odpovedať. Pod váhou poväčšine zbytočných správ všetkým klesá produktivita, stúpa stres a mizne akýkoľvek pôžitok z práce.
Rok 2016 sa na akciových trhoch otvoril veľmi nešťastne. Akciový index S&P 500 sa v priebehu niekoľkých januárových dní prepadol o viac než päť percent – nevídane od čias finančnej krízy (vtedy S&P 500 spadol o šesť percent). Napriek tomu, že trh sa neskôr vzchopil, analytici a obchodníci sa zhodli na jednom: rok 2016 bude viac než problematický pre technologické firmy, ktoré budú chcieť kótovať akcie na trhu (IPO).
Firmy ako Uber, ktoré dosiahli rekordné valuácie v rukách súkromných investorov, sa dostávajú do stredobodu pozornosti, pretože je čoraz menej jasné, ako sa im podarí navrátiť peniaze privátnym investorom. Vyhliadky na IPO nie sú ružové. No niektorých firiem sa však všeobecný pesimizmus netýka. Práve sektor komunikácie je svetlou výnimkou. Twilio prešiel IPO pred pár mesiacmi so vztýčenými vlajkami. Ide o firmu, ktorá trafila do čierneho: jej produkty zjednodušujú a zjednocujú komunikáciu ľudí.
Jednoduchý text
Problém zahltenia informačným smogom sa stále zhoršuje. Napriek príchodu iPhonov a iných smartfónov, ktoré by ľuďom mali zjednodušiť život. Lenže na mobiloch im neustále pribúdajú ďalšie a ďalšie aplikácie, medzi ktorými musia prepínať, pričom každá má inú grafiku a používateľské rozhranie. Telefóny sa možno stali ovládačom vonkajšieho sveta, lebo ľuďom umožňujú spraviť množstvo vecí zároveň, a to omnoho rýchlejšie a efektívnejšie, avšak vyžadujú značnú mieru multitaskingu. Každý večer sme potom unavení záplavou informácií.
Paradoxne práve v čase, keď sme zahltení zložitými grafickými rozhraniami, sa zdá, že najväčšiu budúcnosť má jednoduchý text
Paradoxne práve v čase, keď sme zahltení obrazovkami a zložitými a graficky nesmierne pokročilými technológiami, sa zdá, že najväčšiu budúcnosť má jednoduchý text. Jednoduché textové pokyny sú zrozumiteľné tak stroju, ako aj človeku. Čínsky WeChat je pionierom tohto trendu.
Jednoduchá textová aplikácia umožňuje interakciu s množstvom iných programov, ktoré bežia na pozadí. Súčasne si môžeme písať s priateľom, zároveň si z tej istej textovej aplikácie objednať Uber alebo rezervovať lístky v kine – prostredníctvom jednoduchého textu vo WeChate, ktorý príkazy rozozná a vykoná.
WeChat je predstaviteľom absolútneho riešenia problému preinformovanosti. Človek nemusí triediť a čistiť rôzne toky informácií. Naopak, informácie k nemu prichádzajú v jednom prúde a on len prijíma rozhodnutia jednoduchými odpoveďami.
Slack sa snaží preniesť toto isté riešenie do sféry pracovného e-mailu. Ide o jeho náhradu: formu pracovného chatu, prostredníctvom ktorého zamestnanci zdieľajú súbory, pracujú a komunikujú v tímoch v reálnom čase. Ale najmä, na rozdiel od e-mailu, nemusia
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?