No prietokové a akumulačné vodné zdroje nie sú ani zďaleka jediným zástupcom zelených energií v tejto alpskej krajine. Rakúšania sú oddaní zástancovia obnoviteľných zdrojov (OZE). Okrem vody radi využívajú biomasu, podporujú veterné elektrárne či solárne parky. Z hľadiska podielu obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej spotrebe energií patria na popredné priečky v rámci Európskej únie. Ako je známe, jeden druh energie nemá v rakúskej koncepcii miesto. Jasnú stopku má výroba elektriny z jadra.

Voda nad zlato

Najatraktívnejšia európska krajina pre investície do energetiky. Takýto honor si zhruba pred rokom vyslúžilo Rakúsko od britskej spoločnosti PA Consulting Group. Na chrbát sa mu pozeralo zvyšných trinásť hodnotených konkurentov. Konzultačná firma poukázala na štatistiky, ktoré podľa nej dokazujú, že Rakúsko je svetovým lídrom v obnoviteľných zdrojoch. Vyrába z nich dve tretiny energie a na hrubej domácej spotrebe sa OZE podieľajú takmer jednou tretinou.

Kľúčové vodné zdroje v Rakúsku vygenerujú ročne zhruba 38 terawatthodín (TWh) elektriny z celkovej výroby nad 60 TWh. Krajina položila základy hydroenergetickej infraštruktúry v druhej polovici minulého storočia, keď investovala do výstavby väčších vodných elektrární. Produkciu 150 takýchto zariadení dopĺňajú ďalšie tisícky menších zdrojov. Rakúska vláda chce ďalej posilňovať pozíciu vody v energetickom mixe. Podľa portálu Umwelttechnik.at, ktorý sa zaoberá zelenými energiami, by sa produkcia hydroelektrární mohla do roku 2030 zvýšiť o viac ako pätinu.

Hoci sa Rakúsko profiluje ako bezjadrová krajina, určitú časť energetických potrieb z tohto zdroja stále sanuje. Podľa profesora Helmutta Böcka z Rakúskej jadrovej spoločnosti atómová energia pokrýva päť až desať percent celkovej spotreby elektriny.

Rakúske firmy v energetike a vodohospodárstve na Slovensku

Energetike vládne voda

1 Uvedené sú údaje z konsolidovanej účtovnej závierky
PRAMEŇ: údaje poskytnuté spoločnosťami, zostavila TREND Analyses

S podporou vetra aj slnka

Územie Rakúska pozdĺž hranice so Slovenskom je bohaté na „veterníky“. Najviac veterných turbín stojí v spolkových krajinách Dolné Rakúsko a Burgenland. Inštalácie veterných elektrární v ostatných rokoch rástli, na konci vlaňajška dosiahol ich celkový výkon takmer 1,7 gigawattu (GW). Na Slovensku dosahujú len tri megawatty. Podľa rakúskeho denníka WirtschaftsBlatt sa boom veterných elektrární v Rakúsku ešte zrýchli. Tento rok by mohlo pribudnúť približne 380 megawattov (MW) nových zdrojov, čo si vyžiada investície 630 miliónov eur. Vlani boli do siete pripojené veterné elektrárne s celkovým výkonom vyše 300 MW a investície do nich presiahli pol miliardy eur.

Okrem sily vetra Rakúšania využívajú aj energiu zo slnka. Inštalácie solárnych zdrojov sú však podstatne nižšie než v prípade vetra. Podľa rakúskej solárnej asociácie Photovoltaic Austria vlani vzrástli o 250 MW nad šesťsto megawattov. Fotovoltické zdroje sa podieľajú na spotrebe elektriny zhruba jedným percentom, do roku 2020 by mali pokryť už osem percent. Spolu s veternými elektrárňami dnes zaobstarávajú zhruba tri až štyri percentá ročnej spotreby.

Zaujímavosťou je, že Rakúšania namontovali solárne panely aj do areálu nefunkčnej jadrovej elektrárne Zwentendorf, ktorú budovali v 70. rokoch minulého storočia, ale nikdy ju nespustili.

Čelom k alternatívnym zdrojom

Posun cez hranice

Aktívny prístup k zeleným energiám prenášajú rakúske firmy aj na Slovensko. K najznámejším spoločnostiam patrí skupina Stefe, ktorá zásobuje teplom Banskú Bystricu, Martin, Zvolen a ďalšie zhruba dve desiatky slovenských miest. Prvý projekt na využívanie alternatívnych zdrojov energie uskutočnila v roku 2008 v Revúcej, kde spolu s partnerom uviedla do prevádzky tepelný zdroj na biomasu.

Ďalším rakúskym hráčom v tepelnom hospodárstve je koncern Energie-Comfort, pod ktorý patria viaceré spoločnosti – prešovský Spravbytkomfort, Bytkomfort Nové Zámky s bratislavskou dcérou Bytkomfort-BA či trnavský TT-Komfort.

Rakúske firmy podnikajú tiež v slovenskom solárnom sektore. Zástupca riaditeľky Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI) Pavel Šimon odhaduje ich podiel na celkovom inštalovanom výkone slnečných elektrární v krajine do desiatich percent. V oblasti inštalácií je podľa neho aktívna najmä firma EnergiePark. Viditeľné zastúpenie však má predovšetkým spoločnosť Renergie, dcéra holdingu Raiffeisen. Po Slovensku má roztrúsené zhruba tri desiatky solárnych parkov. V sektore obnoviteľných zdrojov Raiffeisen drží podiel aj v eseročke REE green energy slovakia.

Partner projektu TREND Focus Rakúsko 2014:

Energetike vládne voda

volksvagen.sk    mysmeseat.sk    audi.sk