Pred niekoľkými mesiacmi sa Nemecko pripravovalo na tuhú zimu. Po tom, čo Rusko prerušilo dodávky zemného plynu do Európy a ceny sa viac ako zdvojnásobili, nemeckí predstavitelia varovali pred výpadkami elektriny a riadenými blackoutmi. Niektoré mestá údajne plánovali prestavať športové zariadenia na „vyhrievacie haly“ pre chudobných a starších ľudí a médiá špekulovali o energiách na prídel. Ale tieto predpovede sa nenaplnili. Zoči-voči historickej výzve sa Nemecko ukázalo ako odolnejšie, než si mnohí mysleli.

Nemecko však stále panikári. Namiesto toho, aby sa Nemci trápili plynovými ohrievačmi, sú teraz prenasledovaní strašidlom deindustrializácie. Neprejde jediný deň bez toho, aby nejaké médiá alebo výskumný ústav nepredpovedali, že zatváranie tovární a vzostup Číny povedú k pádu krajiny. Štátna banka Kreditanstalt für Wiederaufbau nedávno varovala, že Nemecko čelí „ére klesajúcej prosperity“. A Yasmin Fahimi, šéfka Nemeckej odborovej konfederácie (DGB), hrozila, že energetická kríza povedie k deindustrializácii a masívnemu prepúšťaniu.

Medzitým Centrum pre európsky ekonomický výskum (ZEW) v Mannheime označilo Nemecko za veľkého porazeného dnešnej globálnej ekonomiky a umiestnilo ho na 18. mieste z 21 priemyselných krajín v rebríčku konkurencieschopnosti. Iní experti varovali, že rastúce náklady na energie prinútia výrobcov presunúť svoje prevádzky do východnej Európy a Spojených štátov v reakcii na americký protekcionizmus.

Čo vysvetľuje túto pochmúrnu náladu? Nemeckí podnikatelia prvýkrát upozornili na hrozbu deindustrializácie vlani v apríli, keď Nemecko zvažovalo bojkot ruského plynu, ktorý v tom čase predstavoval viac ako polovicu jeho dodávok zemného plynu. Vedúci predstavitelia spoločností, medzi nimi aj Markus Krebber, generálny riaditeľ energetickej firmy RWE, varovali, že embargo na ruskú energiu povedie k masovej nezamestnanosti, chudobe a rozsiahlym sociálnym nepokojom.

Tieto varovania boli v kontraste s akademickým dokumentom popredných nemeckých ekonómov, ktorí odhadovali, že ruské energetické embargo spôsobí malú až miernu recesiu. Autori tvrdili, že veľká ekonomika, akou je Nemecko, má mnoho spôsobov, ako sa prispôsobiť tomuto vážnemu šoku, napríklad hľadaním alternatívnych dodávateľov a prechodom na iné zdroje energie. Navyše tvrdili, že vláda by mohla zakročiť a zmierniť ekonomické dôsledky bojkotu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa