Koncom leta sa úzkym hrdlom globálnych energií stala Európa. Prudký rast cien emisných povoleniek, zemného plynu a elektrickej energie vyvolal obavy, o koľko sa zaťažia peňaženky spotrebiteľov. V skutočnosti však pod povrchom buble hlboká energetická kríza. Tá sa koncom septembra rýchlo preniesla aj na zvyšok sveta. Nikto nevie, aká silná bude – závisí totiž najmä od sily a dĺžky zimy na severnej pologuli. Súčasné nízke globálne zásoby energetických komodít však naznačujú, že globálna ekonomika je vystavená reálnym rizikám nedostatku palív a následne blackoutov. Ten, kto môže, energie kupuje. A to za akúkoľvek cenu.

„Čo sa týka investícií, pokračovali sme vo výstavbe siedmeho agregátu“. 
Milan Veselý, generálny riaditeľ, Slovalco
Neprehliadnite

M. Veselý: Súčasné ceny elektrickej energie sú pre hlinikárne likvidačné

Drak v problémoch

Čínska ekonomika je široko-ďaleko najväčší spotrebiteľ energií na svete. A rovnako najproblematickejší spotrebiteľ, keď až 70 percent výroby domácej elektriny pochádza z uhlia. Obrovský ekonomický optimizmus z prvej polovice tohto roka spôsobil, že dopyt po energiách v krajine vzrástol o významných pätnásť percent. Hospodársky odraz zároveň podporil ekologický optimizmus, keď prezident Si Ťin-pching oznámil, že Čína sa stane do roku 2060 uhlíkovo neutrálnou. Prinieslo to okamžitú zmenu hospodárskej politiky – novozavedené prísne ekologické a pracovné štandardy sa dotkli po sérii banských nešťastí aj produkcie uhlia. Tá vzrástla v tomto roku iba o päť percent, oveľa menej než dopyt.

Letná energetická kríza v Európe obnovila záujem o uhlie aj na starom kontinente. V tom istom čase sa však pod tlak dostali najvýznamnejší ťažiari uhlia na svete, ktorých produkcia sa borí nielen s daždivým počasím ako v prípade Indonézie, ale aj so stratou záujmu o nové investície spôsobenou odklonom od fosílnej energie. Dopyt predbehol ponuku a cena uhlia vzrástla začiatkom októbra nad 200 dolárov za metrickú tonu, čo je nový historický rekord.

Nedostatok uhlia gradoval v Číne, kde spôsobil priemyselným fabrikám v niektorých častiach krajiny obmedzenie dodávok elektrickej energie. Problémy zažili aj domácnosti, keď sa niekoľko rezidenčných oblastí ponorilo do tmy. Blackouty však v komunistickej Číne tolerovať nebudú, oznámila koncom minulého týž-dňa domáca vláda a energetickým firmám nariadila, nech si zabezpečia dostatočné zásoby energií na zimu, a to za akúkoľvek cenu. Vyhlásenie ukazuje na vážnosť aktuálnej situácie.

priemysel, energetika, kriza, ilustrácia
Neprehliadnite

Slovenský priemysel ničí energetická búrka a nečinnosť vlády

Boj o uhlie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa