1Či už v televízii alebo osobne, takmer každý už obdivoval úchvatný novoročný ohňostroj, ktorý pripravujú každoročne v Dubaji. Je pre turistov, lebo Arabi sa riadia islamským kalendárom, ktorý vychádza z lunárnych cyklov. Moslimský Nový rok preto vychádza rôzne, v tomto roku pripadne na 15. októbra. No ako oslavujú jeden zo svojich najväčších sviatkov domáci Emiráťania, sme mali možnosť zažiť pri našej decembrovej návšteve.

43 rokov prosperity

Tisíce obyvateľov spolu s rodinami miestnych šejkov opustili 2. decembra svoje domy a vydali sa do ulíc oslavovať 43. výročie samostatnosti. Deň, keď vypršala zmluva s Veľkou Britániou, pôvodne šesť emirov z Abú Dhabí, Dubaja, Sharjahu, Ajmanu, Umm Al Quwainu a Fujairahu podpísalo zmluvu o vytvorení federácie SAE. Posledný, Ras Al Khaimah sa pridal o rok neskôr.

Každý chcel ukázať svoju národnú hrdosť. Krajina bola zaplavená farbami emirátskej zástavy (čierno-zeleno-bielo-červenej). Vlajky rôznych veľkostí zdobili takmer všetky významné budovy, mosty, hotelové lobby a automobily. Bol to deň pestrofarebných sprievodov, leteckých a vojenských prehliadok, pôsobivých ohňostrojov, piknikov, športových podujatí a koncertov.

V povznesenej nálade boli vtedy aj pracovníci kontroly na letisku v Abú Dhabí. Tam, kde si zvyčajne odstojíte v rade minimálne hodinu, bolo prekvapujúco prázdno. Žiadne nepríjemné otázky či skenovanie, len milý úsmev, uvítací darček s nápisom #In Abú Dhabí a mohli sme sa pustiť do ulíc oslavovať. Cesta z letiska, ktorá za bežnej premávky trvá pol hodiny, sa nám kvôli oslavám predĺžila na dve a pol. Rozjarení chlapi a deti sa vytŕčali zo strešných okien trúbiacich áut, rozhadzovali konfety, usmievali sa a mávali okoloidúcim. Bezpečnosť pri preprave najmä detí im nič nehovorila a zjavne to neprekážalo v tento deň ani všadeprítomným policajtom. Kapoty, zadné a bočné okná automobilov mali vyzdobené podobizňami šejkov. Ťažká predstava pre našinca, že by si dobrovoľne nalepil na svoje auto fotografiu ľudí, ktorí sa zaslúžili o vznik samostatného Slovenska. No Emirátčania mali čo oslavovať. Za 43 rokov sa totiž z chudobných pastierov a lovcov perál stali bohatí ľudia, ktorých životná úroveň je porovnateľná s nemeckou.

Emiráty nemajú čas na chyby

Zdroj: Vladimíra Orgoňová

Zdravá rivalita

Emirát Abú Dhabí, v ktorom sme začali našu cestu po Spojených arabských emirátoch (SAE), je najväčším a zároveň najbohatším. Tvorí 60 percent celkového hrubého domáceho produktu. Nepochybne obstaráva aj väčšinu produkcie ropy za SAE. V priemere ťaží okolo 2,8 milióna barelov denne a dlhodobo hospodári s dvojciferným rozpočtovým prebytkom. Okrem toho, že všetky zásoby ich najväčších zdrojov príjmov sú sústredené práve sem, tunajší šejk Khalifa bin Zayed Al Nahyan je zároveň prezidentom celých emirátov. Je synom otca myšlienky zjednotenia šejka Zayeda. Šejkova podobizeň, jeho otca a korunného princa visí v každom hoteli. Korunný princ je vo väčšine prípadov synom aktuálneho šejka, no v Abú Dhabí to neplatí. Synovia šejka Khalifu boli ukrátení, lebo rodina rozhodla, že oveľa lepším korunným princom bude nie jeho syn, ale jeden z jeho bratov, šejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan. Ďalší brat, ktorý je aj podpredsedom vlády, známy ako šejk Mansour, je pre milovníkov futbalu známy aj ako majiteľ úradujúceho anglického šampióna Manchester City.

Medzi Dubajom a Abú Dhabí je určitá rivalita či už v oblasti developmentu, ale aj v oblasti cestovného ruchu. Keď vy v Dubaji Burj Al Arab, tak my v Abú Dhabí Emirátsky palác, keď vlajkový stožiar v Dubaji 120 metrov vysoký, tak v Abú Dhabí 123 metrov. No na rozdiel od Dubaja sa Abú Dhabí vydalo cestou obrovských investícií do kultúry a vzdelania. Chce tak prilákať predovšetkým náročnejších návštevníkov. Preto tak ako sa teraz chodí za múzeami do Paríža, Londýna a New Yorku, začneme chodiť možno už o rok do Abú Dhabí.

Svetové umenie pod palmami

Emiráty nemajú čas na chyby

Zdroj: Vladimíra Orgoňová

V súčasnosti totiž pracuje v cestovnom ruchu asi jedno percento celkovej pracovnej sily Abú Dhabí. V najbližších rokoch sa to s proaktívnou podporou Turistického a kultúrneho úradu (TCA) Abú Dhabí bude zvyšovať. Podľa vyjadrenia zástupcov úradu navštívilo emirát za prvých desať mesiacov roka 2014 viac ako 2,84 milióna turistov, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka nárast o štvrtinu. Príjmy hotelov sa zvýšili o 14 percent na 1,11 miliardy eur. Otvorenie kultúrnej štvrte na ostrove Saadiyat, ktorá sa bude usilovať o pozornosť celého sveta, bude určujúcim momentom umeleckého života mesta. V súčasnosti je prioritou dokončenie troch veľkých projektov, čím vznikne najväčší komplex múzeí na svete. Ako prvé je v decembri 2015 naplánované otvorenie pobočky parížskeho múzea Louvre od francúzskeho architekta Jeana Nouvela.

To, čo sme mali možnosť vidieť zvonka, zatiaľ vyzerá len ako hrubá stavba. Ťažko povedať, či sa im tento termín podarí dodržať. Ale ako na všetko, tak aj tu majú odpoveď „no tak to možno stihneme inshallah“, čo znamená vo voľnom preklade „keď Alláh dá“.

Emiráty nemajú čas na chyby

Zdroj: Vladimíra Orgoňová

Milióny čakajú na kultúru

Francúzsko zapožičia meno Louvre spoločne s niektorými vzácnymi exponátmi a skúsenosťami za sumu dosahujúcu miliardu eur. Pomáhať im budú aj pri získavaní vlastných exponátov, ktoré v budúcnosti nahradia zapožičané diela. Keď budete chodiť po múzeu, tak obrovskou kopulou vám bude prenikať svetlo, ako keď chodíte oázou. Výstavba sa oneskoruje aj tým, že inžinieri sa snažia, aby veľmi nezasiahli do cenného biotopu ohrozených druhov. Presádzajú mangrovníky, ktoré sa v tejto oblasti ešte zachovali, zachraňujú korytnačky, ale aj delfíny, ktoré sem občas priplávajú.

Začiatkom roku 2012 vykopali základy pre budovu Guggenheimovho múzea moderného a súčasného umenia za 671 miliónov eur. Navrhol ju Frank Gehry, ktorý je autorom aj slávneho múzea v španielskom Bilbau. Podieľal sa napríklad aj na výstavbe Tancujúceho domu v Prahe. V roku 2016 je naplánované i otvorenie národného múzea šejka Zayeda od architektov Foster + Partners. Bude tvoriť centrálny bod kultúrnej oblasti na ostrove so zameraním nielen na tradície a históriu emirátov. Tieto tri múzeá budú mať vlastný tunel na prevoz umeleckých diel, aby si ich mohli vymieňať v bezpečnom a klimatizovanom prostredí.

Od mešity po formulu

Emiráty nemajú čas na chyby

Zdroj: Vladimíra Orgoňová

„Prosím vás, oblečte si zajtra dlhé sukne alebo nohavice, dlhé rukávy a ženy šatku na hlavu,“ upozorňujú nás večer pred návštevou mešity šejka Zayeda. To, či ste alebo nie ste vhodne oblečení, si hneď na parkovisku skontroluje ochranka. Mešita drží svetové prvenstvá v mnohých smeroch. Postavená bola za 457 miliónov eur. Aby bola stavba viditeľná i z diaľky, jej základy boli vyvýšené o desať metrov. Nachádza sa v nej najväčší ručne tkaný perzský koberec na svete a zdobí ju aj najväčší luster s výškou pätnásť metrov a priemerom desať metrov. Modliť sa tu môže viac než 40-tisíc veriacich, a tak azda ani netreba spomínať, že ide o najväčšiu mešitu v SAE a ôsmu najväčšiu na svete.

Jej protipólom je ostrov zábavy Yas. Ten je známy pre športových fanúšikov ako miesto, kde sa od roku 2009 koná závod Formuly 1. Naše kroky smerovali najskôr do jedného z najmodernejších akvaparkov na svete. Milovníkom vody ponúka viac ako 40 atrakcií. S platnou vstupenkou máte voľný vstup aj do susedného parku Ferrari World. Na ploche dvadsať hektárov nájdete množstvo atrakcií. Jedným z hlavných lákadiel je najrýchlejšia horská dráha na svete Formula Rossa. Maximálnu rýchlosť 240 km/hod. dosiahne vozík za necelých päť sekúnd a zistíte, aký je to pocit pri preťažení 4,8 G. Pocity sa nedajú presne opísať, treba zažiť, pokiaľ netrpíte závratmi...

Cesta bola pripravená v spolupráci s CK Satur Travel.

Turistický raj Dubaj

125 km od Abú Dhabí je Dubaj. Už dávno nežije z ropy, kompetentní tvrdia, že ani pokles jej ceny emiráty až tak nezasiahne. SAE už dávnejšie ekonomiku diverzifikovali. Dubaj sa stal centrom obchodu v arabskom svete. Ako najnavštevovanejší emirát profituje najmä z turistického ruchu. V prvej polovici roka 2014 Dubaj privítal viac ako 5,8 milióna turistov. Má ambíciu stať sa najnavštevovanejším mestom na svete. V roku 2020, keď bude hostiť svetovú výstavu Expo, ich chce prilákať približne 25 miliónov.

Priemyselné centrum

Ak je Abú Dhabí prísny starší brat a Dubaj očarujúca sestra, emirát Ras Al Khaimah je skromne krásny. Leží najsevernejšie, približne 85 kilometrov od dubajského letiska a má bližšie k pôvodnej tvári emirátov. Je aj cenovo dostupnejší. Sústredil sa na rozvoj priemyselného sektora. V súčasnosti sa emirát spolieha aj na rýchlo rastúcu turistickú infraštruktúru. Kladie však dôraz na podporu starovekých miest. Zo všetkých emirátov má najbohajšiu históriu. Sú tu však aj dve 18-jamkové golfové ihriská, na ktoré kvôli nižšej cene prichádzajú aj Dubajčania.

Slováci a all inclusive

Emiráty boli pre Slovákov pred tromi až štyrmi rokmi vyslovene luxusnou destináciou. Ceny boli možno až dvojnásobné oproti tomu, aké sú v súčasnosti. Cestovanie zjednodušilo aj zrušenie víz a dostupné letecké spojenie. „Najpredávanejším emirátom je u nás Ras Al Khaimah. Je to najmä pre otvorenie prvého a do dnešného dňa jediného hotelového komplexu, ktorý má v ponuke all inclusive,“ uviedla riaditeľka CK Satur Eleonóra Fedorová. Emiráty sú inak destináciou, ktorá je založená maximálne na raňajkách, polpenzii. Napriek tomu, že je tu predaj alkoholu zakázaný, aj v tomto sa prispôsobili turistom a v rámci programu ultra all inclusive v hoteli v Ras Al Khaimah sú voľne k dispozícii aj alkoholické nápoje.

Presun na vlastnú päsť

Ak sa chcete voľne pohybovať a nespoliehať sa na taxíky alebo mestskú dopravu, je možné si prenajať auto. Vzdialenosti sú veľké a navyše sú v Dubaji bežné dopravné zápchy, čo môže taxíky veľmi predražiť. Prenájom je jednoduchý – na letisku, ale aj v každom hoteli vám túto službu dokážu zabezpečiť. Cesty sú kvalitné, značenie zrozumiteľné. Napríklad za požičanie najnovšieho modelu japonského osemvalcového modelu na tri dni zaplatíte 330 eur vrátane poistenia a bez obmedzenia prejazdených kilometrov. So spotrebou si lámať hlavu veľmi netreba, liter benzínu stojí 38 centov. Viac ako tisíc eur vám však budú na účte blokovať približne dva týždne. Pokuty za priestupky posiela polícia totiž dodatočne.