Kvalitná štátna správa si bude vyžadovať pozornosť samotného premiéra, dostatok ľudí so silným politickým mandátom a osobnou integritou, ale tiež veľa finančných zdrojov, hovorí pre TREND vedkyňa a vysokoškolská pedagogička Emília Sičáková-Beblavá.

Parlament schválil v skrátenom konaní novelu zákona o štátnej službe. Koalícia sa netajila tým, že to spravila pre jej očistu. Tvrdí, že má na to mandát od voličov. Ako sa pozeráte na novelu?

Na jednej strane máme verejne dostupné programové vyhlásenie vlády, kde sa deklaruje záujem o profesionalizáciu štátnej správy a transparentné výberové konania. Na druhej strane uvoľňovanie zákonných pravidiel pre ľahšie výmeny v štátnej správe a už aj príklady straníckych nominácií, ktoré vytvárajú otázniky, či dané programové vyhlásenie nie je v tejto oblasti len zdrapom papiera, ktorý netreba brať vážne. Okrem štátnej správy sú otázne nominácie v štátnych firmách, kde napríklad minister dopravy verejne priznal, že mená riaditeľov niektorých štátnych firiem mu priniesol predseda jeho strany.

Povedzme, že v štátnej správe sú skutočne jednotlivci, ktorí tam nemajú byť. Je legitímne meniť kvôli nim zákon?

V mladej histórii Slovenska mal zákon o štátnej službe rôznu podobu a v tejto oblasti aj rôznu mieru formálnej prísnosti. Dokonca sme jeden čas pod vplyvom tlaku Európskej komisie mali Úrad pre štátnu službu, ktorý sme zrušili, hneď ako to bolo možné. To naznačuje, že žiaden úrad pretlačený Úniou a formálny zákon nedokázali politizáciu výraznejšie obmedziť. Predstava, že sa to dá len formálnymi pravidlami, je pomerne naivná. Tým chcem povedať, že novela možno len znova zlegalizovala prax, ktorá tu je, a príčiny nezáujmu o budovanie profesionálnej štátnej služby sú hlbšie.

Skutočná vláda zákona

Takže novela nebude mať negatívny vplyv na profesionalizáciu štátnej služby?

Zmeny zákonov nie sú to najpodstatnejšie. De facto politizácia bežala aj bez zmeny zákona. Jej príčiny a možnosti zmeny sú komplikovanejšie. Ako príklad uvediem skutočnosť, že dodnes na Slovensku nemáme skutočný vzdelávací magisterský alebo exekutívny program pre manažérov vo verejnej správe – žiadna vláda do toho neinvestovala, lebo to nepovažovala za potrebné. Ďalší fakt je, že personálna politika štátu je decentralizovaná, prierezová a bez silnej a účinnej koordinácie a politickej prioritizácie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa