Minulý rok prial elektroenergetikom najviac spomedzi všetkých sieťových odvetví. Sektor vykázal v každom z kľúčových hospodárskych ukazovateľov lepšie čísla. Spoločné tržby odvetvia podľa Štatistického úradu SR dosiahli 9,36 miliardy eur. Tento rok už taký priaznivý nebude. Úradujúci koronavírus síce spôsobil pokles cien palív, ako je zemný plyn, ruka v ruke s padajúcou spotrebou však klesajú aj ceny vyrábanej elektriny.

Domáca spotreba aj vlani prevyšovala výrobu. Dostupné dáta naznačujú, že v tomto roku sa situácia prvýkrát od roku 2006 otočí. Slovensko sa tak zrejme v dôsledku prepadu spotreby spôsobeného koronavírusom stane exportérom elektriny, skôr než sa čakalo, teda ešte pred spustením nových mochovských blokov.

Výrobné manko na päťročnom minime

Po výraznom poklese výroby v roku 2018 došlo v roku 2019 k jej podstatnému nárastu. Množstvo elektriny vyrobenej na Slovensku vlani dosiahlo 28,6 terawatthodiny (TWh), čo je medziročne o 5,4 percenta viac. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, aj v roku 2019 mali na domácej výrobe elektriny najväčší podiel jadrové zdroje. Elektrárne v Mochovciach a v Jaslovských Bohuniciach sa na výrobe pričinili 53,7 percenta.

Tabulka long form
Neprehliadnite

Zo sieťových odvetví sa vlani najviac darilo elektroenergetikom

Nezmenený a druhý najväčší podiel na vyrobenej elektrine, 21,7 percenta, mali opäť fosílne palivá. Tie približne spolovice tvoril zemný plyn, ktorého využívanie pri výrobe elektriny vlani v medziročnom porovnaní stúplo až o 60,6 percenta. Naopak, vlani pokračoval pokles výroby z uhlia – v prípade hnedého o 8,7 percenta a v prípade čierneho až o 55,3 percenta. Výroba elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov (OZE) bola aj v roku 2019 približne spolovice z biomasy, štvrtinový podiel na výrobe elektriny z OZE mali bioplyn a fotovoltické elektrárne. Vodné elektrárne zaznamenali po mimoriadne suchom roku 2018 opäť významný nárast vo výrobe elektriny o 17,7 percenta, čím sa ich podiel na celkovej výrobe medziročne zvýšil takmer o dvanásť percent.

Miera spotreby na Slovensku sa od roku 2016 drží nad úrovňou 30 TWh. Vlani v medziročnom porovnaní poklesla o 2,1 percenta, na úroveň 30,3 TWh. V tomto objeme je započítaná aj spotreba prečerpávacích vodných elektrární zodpovedných za stabilizáciu siete. Ich činnosť sa na celkovej spotrebe elektriny podieľala jedným percentom. Výrazný podiel dovezenej elektriny na spotrebe v rokoch 2015 až 2018 vlani výrazne klesol. Podiel dovozu elektriny na spotrebe sa znížil na hodnotu 5,6 percenta, kým ešte predvlani to bolo 12,3 percenta.

Správca prenosovej sústavy SEPS vlani investoval do zorvoja siete takmer 75 miliónov eur.
Zdroj: TASR
Správca prenosovej sústavy SEPS vlani investoval do zorvoja siete takmer 75 miliónov eur.

Konsolidované tržby štátneho prevádzkovateľa prenosovej sústavy spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) vlani v medziročnom porovnaní klesli o viac ako pätnásť percent, na 462 miliónov eur. Spoločnosti sa napriek tomu podarilo o 36 percent zvýšiť čistý zisk na 69 miliónov eur. SEPS vlani pokračovala vo zvyšovaní investícií do obnovy a rozvoja prenosovej sústavy, ktoré dosiahli takmer 75 miliónov eur. Objemovo najväčšou investíciou bola výstavba transformátora v Bystričanoch, modernizácia rozvodne v Podunajských Biskupiciach či zavedenie diaľkového riadenia elektrickej stanice v Spišskej Novej Vsi.

Paroplyn zažíva renesanciu

Vývoj cien na veľkoobchodnom trhu vlani prial výrobcom elektriny a prakticky všetkým relevantným hráčom na trhu sa podarilo zvýšiť tržby. Dominantným výrobcom elektriny na Slovensku sú tradične Slovenské elektrárne. Napriek miernemu medziročnému prepadu konsolidovaných tržieb o tri a pol percenta sa im podarilo podstatne zvýšiť prevádzkový zisk (EBITDA) z 293 miliónov v roku 2018 na 342 miliónov v roku 2019. Podnik, v ktorom má popri štáte dve tretiny akcií a manažérske vedenie talianska skupina Enel, navyše vlani dokázal až 92,5 percenta elektriny vyrobiť bez emisií CO2, čo je preň historický rekord.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa