Teraz to však bolo inak. Všimol som si, ako som podvedome nahmatal zámku svojho bezpečnostného pásu a hlavou sa mi mihli obrázky trosiek rebelmi zostreleného dopravného lietadla nad Ukrajinou. „Práve sme pristáli na medzinárodnom Letisku v Arbíle, vitajte v Iraku!“

Budovateľský ošiaľ

Nastúpil som do lietadla s rovnakými cieľmi ako ostatní zahraniční profesionáli. Láka nás pracovná príležitosť. Už som viackrát som počul ľudí prezývať toto mesto jeho neoficiálnym prívlastkom – druhý Dubaj. Toto prirovnanie sa dá pochopiť už pri prvej ceste taxíkom z letiska do hotela. Iba pred pätnástimi rokmi bol Arbíl zaprášeným regionálnym mestom ničím sa nelíšiacim od ostatných v jeho okolí. Dnes však, tak ako Dubaj predtým, je to inak, pretože tam, kde boli predtým suché pastviny, sú v súčasnosti mrakodrapy a luxusné apartmánové komplexy, kde bol piesok, sú záhrady, kde sa pozeralo iba na minulosť, sa dnes všetci sústredia na budúcnosť.

El Dorado Blízkeho východu

Zdroj: Michal Cesnak

Arbíl ako hlavné mesto oblasti Kurdistanu zachvátil ošiaľ budovania. Už teraz je počet žeriavov dvakrát väčší ako počet tradičných minaretov, a to je Arbíl považovaný za kultúrne konzervatívne mesto. Kurdská vláda sa rozhodla zabudnúť na desaťročia násilia stavaním nákupných centier, hotelov, privátnych športových klubov a súkromných obytných víl, kam si môžete objednať donášku všetkého – od rýchlej večere až po súkromnú lekársku prehliadku.

El Dorado Blízkeho východu

Zdroj: Michal Cesnak

Tento rozvoj má vláda pokrytý odhadovanými 45 miliardami barelmi ropy na území Kurdistanu. A kde je ropa, tam zahraniční investori neváhajú prísť. Ich prítomnosť potom vyžaduje prebudovanie celého oddelenia pre rozvoj. Títo zamestnanci a ich rodiny sú už totiž zvyknutí na určitý štandard bývania, čo opäť prináša zahraničný kapitál, výstavbu škôl a infraštruktúry. Stačí krátka prechádzka po ulici a človek si hneď všimne, že kancelárie realitných maklérov, architektov, dizajnérov a inžinierov ropného či stavebného priemyslu sa tu nachádzajú v najväčšom počte.

El Dorado Blízkeho východu

Zdroj: Michal Cesnak

Prečo by chcel niekto priniesť celú rodinu do vojnovej zóny, sa dá pochopiť, keď sa pozrieme na platové ohodnotenia ponúkané pre týchto pracovníkov. Sú viac než nadštandardné. Pokiaľ ide o rast hrubého domáceho produktu v Kurdistane, tento región zaznamenal rast 12 percent v roku 2012 a osem percent v roku 2013. Hoci sa tieto údaje ťažko overujú špecificky iba pre Kurdistan, je zrejmé že 55 percent všetkých investícií v Iraku smeruje práve sem.

Život v napätí

Druhou stranou tejto zlatej mince je jeho politická situácia. Hlavná základňa extrémistickej skupiny Islamský štát (ISIS) v Iraku sa nachádza v meste Mosul, západne od Arbílu. Vzdialenosť medzi týmito dvoma mestami je skoro rovnaká ako medzi Bratislavou a Nitrou. Skupina dobyla mesto počas jej bleskovej ofenzívy v lete minulého roku, keď dokázala obsadiť skoro väčšinu severozápadného Iraku. ISIS svoju prítomnosť ohlásil aj nedávno priamo v Arbíle, keď sa cieľom samovražedného útoku stal americký konzulát, pri ktorom zahynuli traja ľudia. Neustála prítomnosť ISIS mala za následok pozastavenie väčšiny rozvojových a stavebných plánov a hromadný odchod zahraničných profesionálov. O to viac sa tu však otvorili príležitosti pre tých, ktorí sa nepozerajú na to, čo môžu stratiť, ale na čo si môžu trúfnuť. Kurdská vláda a medzinárodné spoločnosti potrebujú pracovnú silu ako nikdy predtým, ich ponúkané odmeny vyvažujú riziko tejto voľby.

El Dorado Blízkeho východu

Zdroj: Michal Cesnak

Tí, ktorí tu ostali alebo prišli iba nedávno, žijú deň po dni a nesústredia sa na nejaké dlhodobé plánovanie. Ich každodenné starosti sú také isté ako všade vo svete – až na to, že debaty o najlepších únikových trasách či už do Turecka alebo Iránu sa tu pokladajú za normálne. Väčšine z týchto pracovníkov sa tu zatiaľ darí a chcú ostať čo najdlhšie. Nikto však nemôže byť prekvapený, ak jeho pracovný kontrakt obsahuje aj detailnú sekciu podmienok pridelenej osobnej stráže a inštrukcie, ako sa zachovať v prípade útoku.

Autor je spolupracovník TRENDU.

Najstaršie sídlisko

Citadela v centre Arbílu stojí na pahorku 25 až 30 metrov nad úrovňou okolia. Má oválny tvar s rozmermi 430 × 340 metrov a zaberá 102-tisíc štvorcových metrov. Podľa UNESCO ide o najstaršie nepretržite obývané miesto na svete, ktoré vzniklo pred viac než 7 000 rokmi. V Citadele sa nachádzajú tri mešity, verejný kúpeľ, má dve brány, 550 domov a niekoľko otvorených priestranstiev. Viac než polovica domov má významnú kultúrnu a architektonickú hodnotu. Arbílska Citadela bola zapísaná v júli 2014 do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

El Dorado Blízkeho východu

Zdroj: Michal Cesnak

Slušné ohodnotenie

Učiteľ na strednej škole v Arbíle s minimálnou skúsenosťou môže začať s mesačným platom dvetisíc USD s tým, že ubytovanie, účty a dopravu mu hradí zamestnávateľ. Jednoduché doučovanie angličtiny sa môže ľahko vyšplhať až na 50 USD/hodina. Finančný manažér si však môže vypýtať za mesiac okolo tritisíc USD, závisí od jeho skúseností, regionálni alebo projektoví manažéri dostávajú až 10-tisíc mesačne. Tieto pozície môžu tiež rátať s preplatenými úhradami spojenými so spiatočnými letenkami do krajiny pôvodu. Ostatné výhody ako súkromná lekárska starostlivosť, preplatené školné pre deti zamestnancov či auto so šoférom sa líšia podľa zamestnávateľa.