Z ekonomiky prišli v uplynulých týždňoch oveľa pozitívnejšie správy a eurozóne sa tento rok bude dariť oveľa lepšie, ako sa pôvodne očakávalo. Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová to uviedla počas Svetového ekonomického fóra v Davose. Podľa nej sa zvyšuje nádej, že sa región môže vyhnúť bolestivej recesii a dôjde iba k „malej kontrakcii“.
Niektoré veľké ekonomiky ako Nemecko sa možno úplne vyhnú aj tomu. ECB podľa svojej najnovšej prognózy očakáva v roku 2023 nárast hospodárstva eurozóny o pol percenta. To síce nie je skvelý výsledok, ale je oveľa lepší, ako sa ECB obávala, skonštatovala Ch. Lagardová. Tento opatrný optimizmus prichádza v čase, keď ceny energií začali klesať z rekordných výšok, kam vyleteli po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.
Európe pomohla aj mierna zima s nižšou spotrebou plynu. Nižšie náklady na energie prispeli k poklesu medziročnej inflácie na 9,2 percenta v decembri 2022 po tom, ako v októbri vyvrcholila na úrovni 10,6 percenta. Jadrová inflácia, očistená od nestálych cien potravín a energií, však v decembri dosiahla čerstvé maximum 5,2 percenta.
Šéfka ECB upozornila, že inflácia je stále príliš vysoká, takže banka bude pokračovať v sprísňovaní menovej politiky. Vlani agresívne zvyšovala úrokové sadzby, od júla dovedna už o 2,5 percentuálneho bodu. „Zostaneme pri tomto kurze dovtedy, kým neprejdeme na reštriktívne územie, aby sme mohli včas vrátiť infláciu na dve percentá,“ povedala Ch. Lagardová.
Vláda u podnikateľov prepadla
Komunikácia vlády SR s inštitúciami podnikateľského sektora bola v roku 2022 najhoršia od roku 2010. Pozitívne ju hodnotilo iba jedno percento účastníkov prieskumu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, negatívne 59 percent.
Podmienky na podnikanie na Slovensku v roku 2022 v medziročnom porovnaní hodnotili respondenti prieskumu negatívne – nepriaznivých hodnotení bolo 61 percent oproti šiestim percentám priaznivých. V roku 2023 očakáva priaznivé podmienky na podnikanie opäť iba šesť percent účastníkov prieskumu SOPK.
Elita stredných škôl Slovenska
Najlepšou strednou odbornou školou na Slovensku je Súkromná stredná odborná škola Tatranská akadémia v Poprade a v rámci gymnázií Škola pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium na Teplickej ulici v Bratislave. Vyplýva to z rebríčka Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).
Druhá a tretia medzi SOŠ boli Obchodná akadémia Kukučínova v Trnave a Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Prešove. Medzi gymnáziami to boli košické Gymnázium na Poštovej ulici a Gymnázium Jura Hronca v Bratislave.
Nový zelený plán pre EÚ
Európska komisia pripravuje balík podpory zelených technológií, ktorý má byť reakciou na subvencie v USA a Číne. Cieľom nového plánu je, aby sa Európska únia stala v tejto oblasti svetovým lídrom, uviedla šéfka Komisie Ursula von der Leyenová. Podľa nej pôjde o najväčšiu priemyselnú transformáciu našej doby.
Whirlpool pomaly odchádza
Americký výrobca domácich spotrebičov Whirlpool oznámil, že svoj biznis v regióne EMEA presunie do novej spoločnosti, v ktorej väčšinový podiel 75 percent bude vlastniť turecká firma Arcelik. Zvyšných 25 percent zostane Whirlpoolu, ktorý prehodnocuje svoje aktivity v Európe a do budúcnosti sa chce zamerať na aktíva s vyššou maržou. Ponechá si tu však svoju divíziu KitchenAid.
Globálny trh s ropou a energiami bude v tomto roku napätý
Celosvetový dopyt po rope by mohol v roku 2023 vzrásť o 1,9 milióna barelov denne na 101,7 milióna barelov. Dôvodom je najmä ukončenie politiky nulovej tolerancie voči covidu-19 v Číne, ktorá brzdila ekonomické aktivity v krajine. V pravidelnej správe to uviedla Medzinárodná energetická agentúra (IEA).
Zároveň poukázala na riziko obmedzenia dodávok suroviny na trhy pre zvyšujúce sa protiruské sankcie. Šéf IEA Fatih Birol počas Svetového ekonomického fóra v Davose varoval, že trhy s energiami môžu byť v tomto roku napätejšie. Pritom dúfa, že ceny nebudú ďalej rásť, aby sa zmiernil tlak na rozvojové štáty a ich účty za dovoz energií.
Predstavitelia ropného priemyslu Spojených arabských emirátov a Saudskej Arábie nedávno uviedli, že trhy s ropou považujú za vyvážené. Podľa F. Birola však spomínaná situácia s Čínou a Ruskom prináša neistoty. „Ak sa čínska ekonomika tento rok zotaví, čo mnohé finančné inštitúcie očakávajú, potom možno uvidíme, že dopyt bude veľmi silný a vytvorí tlak na trhy,“ povedal.
Rast nezamestnanosti súvisí so sezónou, voľných miest je dosť
Miera nezamestnanosti v decembri 2022 rástla výlučne pod vplyvom ukončenia sezónnych prác. V komentári to uviedol to analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Sezónny nárast bol podľa neho miernejší, ako je na konci roka zvykom.
„Nezamestnanosť tak len potvrdzovala relatívnu odolnosť domáceho trhu práce voči energetickej kríze. Regionálne štatistiky však naznačujú, že dosahy energetickej krízy v regiónoch nie sú ani zďaleka rovnaké,“ konštatoval analytik s tým, že tradičný sezónny nárast miery nezamestnanosti sa očakáva aj v januári.
Analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák upozornil, že v slovenskej ekonomike je takmer 82-tisíc voľných pracovných miest, z toho asi 43-tisíc je vhodných pre absolventov bez praxe. To podľa neho indikuje pretrvávajúci geografický a kvalifikačný nesúlad na trhu práce medzi ponukou nezamestnaných a tým, čo požaduje trh.
Kroky Číny a inflácia v EÚ
Otázka opätovného otvárania čínskej ekonomiky bola jednou z najdiskutovanejších počas výročného zasadnutia Svetového ekonomického fóra, a to v súvislosti s jeho dôsledkami na infláciu. Časť ekonómov je presvedčená, že otvorením čínskej ekonomiky sa zlepší situácia v dodávateľských reťazcoch, čo pomôže inflačné tlaky v Európe zmierniť.
Na druhej strane časť finančníkov a ekonómov tvrdí, že v Číne sa tým zvýši dopyt po energiách a inflačné tlaky sa zvýšia. V druhej skupine je aj šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová, podľa ktorej si oba trhy v oblasti dodávok energií konkurujú.
27,25 percenta
Na hlasovaní o možnosti predčasného ukončenia volebného obdobia v referende 21. januára sa v SR zúčastnilo 1 193 198 osôb, teda 27,25 percenta oprávnených voličov. Bolo to menej ako 50 percent voličov, referendum preto nie je platné.
5,90 percenta
Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku vzrástla v decembri 2022 medzimesačne o 0,07 percentuálneho bodu na úroveň 5,90 percenta. Rok predtým, v decembri 2021, sa pohybovala na úrovni 6,76 percenta.
1 milión automobilov
Slovenské automobilky v roku 2022 podľa predbežných výsledkov vyrobili približne milión automobilov, čo je v porovnaní s predošlým rokom pokles o necelých päť percent. Informoval o tom Zväz automobilového priemyslu SR.
1,4 milióna cestujúcich
Letisko M. R. Štefánika dosiahlo v roku 2022 výsledok 1 406 284 prepravených pasažierov na odletoch a príletoch. Je to takmer trojnásobok pasažierov oproti roku 2021. V rámci pravidelnej dopravy letisko vybavilo 1 000 831 pasažierov.