Výhoda nad ostatnými
Ekonomický prínos imigrantov pritom nie je zanedbateľný. S každým z nich neprichádzajú len jedny hladné ústa, ale aj dve ruky schopné pracovať. Otázkou je, ako spoločnosť tento potenciál využije. „Sme národ prisťahovalcov, a to znamená, že sme neustále doplňovaní snaživcami, ktorí veria v americký sen. A to nám dáva obrovskú výhodu nad ostatnými národmi,“ povedal v novembri minulého roka americký prezident Barack Obama. Ohlásil tak ambíciu zlegalizovať pobyty časti nelegálnych migrantov. USA odhadujú ich počet na jedenásť miliónov.
Podľa Bieleho domu by zlepšenie nefungujúceho imigračného systému pomohlo podporiť rast amerického hospodárstva o 3,3 percenta v roku 2023 a o 5,4 percenta v roku 2033. V roku 2011 sa napríklad imigranti podieľali na vzniku nových firiem 28 percentami. Navyše, až 40 percent spoločností z rebríčka 500 najväčších firiem magazínu Fortune bolo založených imigrantmi alebo ich deťmi.
Prisťahovalci sú aktívni aj na akademickej pôde. Podľa National Survey of College Graduates je takmer každý tretí vedec imigrant. V sektore matematiky a IT je to rovná polovica.
Význam imigrantov potvrdzuje aj bývalý český minister a dnes prezident Hospodárskej komory ČR Vladimír Dlouhý. „Migranti môžu pracovný trh negatívne narušiť. No na druhej strane z dlhodobých analýz migračných vĺn v USA a povojnovej Európe vidíme, ako to ekonomike pomohlo,“ povedal v rozhovore pre Český denník. V prípade, že imigrantov pozitívne vtiahneme do pracovného procesu, dlhodobo to vedie k zvýšeniu produktivity a konkurencieschopnosti. Pozitíva však podľa neho nemožno čakať za rok ani za tri. Zároveň doplnil, že dnes nepoznáme odpoveď na otázku, či preváži pozitívny alebo negatívny vplyv utečencov.
Veková štruktúra Slovenska
PRAMEŇ: projekcie Výskumného a demografického centra Infostatu
Slovensko starne
Aj napriek vysokej súčasnej nezamestnanosti potrebuje Slovensko z dlhodobého hľadiska ďalších pracovníkov. Dôvodom sú demografické zmeny. Hlavný ekonóm VÚB Zdenko Štefanides pripomína analýzu Eurostatu z roku 2013, podľa ktorej počet obyvateľov Slovenska klesne z terajších 5,4 na 4,6 milióna v roku 2060. „Počet starších osôb nad 65 rokov sa viac ako zdvojnásobí. Ich podiel na celkovej populácii vzrastie z terajších trinásť na viac ako 35 percent.“ Počet ľudí v produktívnom veku klesne za rovnaké obdobie o takmer milión.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?