Začnem otázkou za milión dolárov. Odkiaľ príde ďalšia kríza?
Odpovedí je niekoľko. Určite najväčšie riziko vidím v Taliansku a v jeho obrovskom štátnom dlhu. Jeho problémy sa môžu preliať do Francúzska aj do Nemecka a napokon aj do európskeho bankového sektora, ktorý je stále relatívne slabý. Ďalším rizikom je pokračovanie posilňovania sa dolára a zvyšovania úrokov v USA. Ak toto bude pokračovať, tak sa zabije rast svetovej ekonomiky.
Prečo?
Predstavte si, že dolár bude silnejší o 20 percent. To bude znamenať, že ekonomiky rozvíjajúcich sa krajín upadnú a nastane svetová recesia. Ak americký trh bude trhom, kde sa sústredia všetky úspory kvôli vysokým úrokovým sadzbám, tak to nebude dobré. Špeciálne sa bojím aj úverového trhu v tejto krajine, ktorý je opäť veľmi nadopovaný a nestabilný.
Ohrozuje svetovú ekonomiku veľa dlhov?
Určite. Napríklad americké korporácie majú veľa dlhov. Firmy síce tvrdia, že je to v poriadku, lebo vykupujú svoje akcie späť, ale v realite ich len rozrieďujú.
Steen Jakobsen Zdroj: Martin Pinkas
Americké domácnosti už nemajú veľa dlhov ako pred krízou v roku 2008?
V USA sa deje to, že banky veľmi nepožičiavajú, čo znamená, že rast v nefinančnom sektore je slabý. Ceny domov sú dnes viac previazané s akciovým trhom. Ceny nehnuteľností po kríze výrazne spadli, takže sú v poriadku, ale ak spadnú ceny akcií, tak spadnú aj ceny nehnuteľností. Väčší problém vidím v dlhoch firiem.
A čo dlhy čínskych firiem? Vidíte tam tiež riziko, hoci sú vlastnené štátom?
Štátom vlastnené zadlžené firmy majú len jednu výhodu, že
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?