Tvrdí, že takzvaný zodpovedný nacionalizmus, ktorý volá po protekcionizme, kontrolovanej imigrácii a posilnení úlohy národných štátov v Európskej únii, by mohol byť pre voličov akceptovateľnejší než Marián Kotleba. Zároveň upozorňuje, že aj keď je dnes Slovensko Detroitom Európy, blíži sa nová éra samojazdiacich automobilov a nič nenasvedčuje tomu, že by naše automobilky mali byť motorom tejto premeny. Dalibor Roháč, slovenský ekonóm pôsobiaci vo Washingtone, ktorý sa pohráva s myšlienkou návratu domov.

V akom stave sú Spojené štáty v ére Donalda Trumpa?

Spojené štáty sú v mnohých smeroch v dobrom stave. Veľká produktívna ekonomika, pomerne dobré čísla zamestnanosti, v posledných rokoch prichádzalo oživenie. Na druhej strane má táto krajina politický problém, ktorý predbehol čokoľvek, čo sme si v Európe predstavovali. USA sú dnes prvou vyspelou demokraciou s otvorene krajne pravicovým prezidentom a administratívou. Nikto presne ešte nevie, čo to znamená. Mnohí ľudia majú prirodzene obavy, a to nielen kvôli Spojeným štátom, ale aj kvôli vývoju vo svete.

Donald Trump tesne po svojom zvolení akoby trochu zmiernil na chvíľu rétoriku. Nie je celkom jasné, či nový americký prezident naozaj odmietne pomôcť krajine v rámci NATO v prípade, že by si neplnila dostatočne svoje finančné záväzky voči svojej armáde, tak ako hovoril v kampani. Rovnako nie je jasné, či moslimovia budú mať zakázaný vstup do krajiny, čo bol tiež jeden z jeho sľubov. V prezidentskom prejave sa potom opäť vrátil k svojim predošlým vyhláseniam. Vieme na základe toho predvídať politiku D. Trumpa alebo to vôbec nič neznamená?

Veľa ľudí si robilo veľké nádeje z toho, ako sa počas prvého stretnutia s Barackom Obamom po svojom zvolení úctivo a dôstojne správal. Realita je taká, že sedemdesiatroční ľudia s narcistickými poruchami sa nestávajú zo dňa na deň dobrými ľuďmi. Prvý týždeň v úrade potvrdil, že jeho kampaň nebola žartom, po ktorom bude nasledovať rutinné vládnutie, na aké sme boli v minulosti zvyknutí. Ťažko však predpovedať, ktoré sľuby bude či nebude plniť. Niektoré sú nerealizovateľné. Napríklad jedenásť miliónov nelegálnych obyvateľov Spojených štátov sa nedá vysídliť. Minimálne nie bez toho, aby sa tá krajina stala policajným štátom. Plošný zákaz vstupu moslimov do krajiny je neuskutočniteľný. Rovnako sa nedá politicky odstrániť Obamacare bez toho, aby nový prezident nemal nejakú alternatívu. Veľa z toho, čo sa nasľuboval, sa podľa mňa nestane. To, čo sa pokúsi urobiť, bude často symbolického rázu podobne ako v jeho podnikaní.

Dalibor Roháč (34)

Ekonóm Dalibor Roháč: Potrebujeme koalíciu zodpovedných

Zdroj: Martina Brunovská

Slovenský ekonóm a analytik, ktorý dlhodobo pôsobí v americkom Washingtone. Absolvent politickej ekonómie na King’s College London je v súčasnosti výskumným pracovníkom v American Enterprise Institute (AEI), kde študuje európske politické a hospodárske trendy. Venuje sa najmä strednej a východnej Európe, Európskej únii a eurozóne či vzťahom medzi USA a EÚ. Pred nástupom do AEI pôsobil v The Cato Institute a Legatum Institute. Jeho texty vychádzajú vo viacerých renomovaných západných médiách. Vlani mu vyšla kniha Towards an Imperfect Union.

Ako to myslíte?

Rád dáva na veci svoje meno, ale súčasne sa nijak extra neangažuje v dennodennom riadení biznisu. Nie je to niekto, kto by prišiel s inovatívnym obchodným modelom. Viem si predstaviť, že začne stavať múr na hranici s Mexikom, ktorý sa nikdy nedokončí. Viem si predstaviť, že zavedie akúsi formu zdanenia dovozu z Mexika, aby mohol povedať, že múr zaplatia Mexičania. Napriek tomu, čo sme videli v prvom týždni jeho úradovania, mám pocit, že to Spojené štáty zvládnu. Ale oveľa menej je predvídateľné to, čo 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa