TREND sa o tom rozprával s Erikom Balážom, jedným z najaktívnejších slovenských ochranárov. Viedol (úspešnú) kampaň za vyhlásenie Tichej a Kôprovej doliny vo Vysokých Tatrách za bezzásahové územia. Stojí za iniciatívou My sme les, ku ktorej sa prihlásilo vyše 66-tisíc ľudí. O prírode napísal viacero kníh, natočil päť filmov. Aby presadil zmeny, na ktoré ako aktivista upozorňuje, vstúpil do politiky. Jeho životným poslaním je preniesť medzi ľudí nadšenie z divokej prírody a motivovať ich, aby boli aktívni a pomáhali ju chrániť.
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo je pre ľudí dôležitá divoká príroda a ako sa z nich stávajú jej zapálení advokáti
- Prečo ochrana prírody rozdeľuje spoločnosť a čo s tým má náboženstvo
- Aké máme nové poznatky o tom, ako škodíme prírode, a či mohli hlucháňov vyďobať krkavce
- Ako možno spoločnosť v otázkach ochrany prírody spojiť a čo sa môžu Slováci naučiť od Bavorov
- Kedy si zelenú agendu osvoja politici a koľko percent elektorátu dokáže osloviť
Čo je vlastne divoká príroda?
Divoká je taká príroda, do ktorej človek nezasahuje, neriadi jej vývoj. V malom si ju môžete predstaviť aj tak, že ak necháte kúsok záhradky niekoľko rokov nepokosený, narastie tam vysoká tráva, stromy, budú tam žiť rôzne živočíchy. Divoká príroda na obrovských rozlohách, do ktorých sa nezasiahlo stovky rokov, je na Sibíri, v Severnej Amerike alebo v dažďových pralesoch. Európska divočina je niečo medzi tým.
Z filmu Nesmrteľný les Zdroj: Karol Kaliský/ Arolla Film
Potrebujú ľudia vôbec divokú prírodu? Väčšina aj tak žije v mestách.
To má viacero odpovedí. Po prvé, príroda je pre ľudí nevyhnutnosť. Veľmi dobre manažuje veci, ktoré potrebujeme pre náš život – vzduch, klímu, vodu. Keď prírodu pretvárame, napríklad na monokultúrny les, správa sa úplne inak. Nezadržiava vodu, nesťahuje z atmosféry CO2, nestabilizuje klímu.
Druhý pohľad je, že príroda bola súčasťou nášho vývoja dlhé tisíce rokov, ovplyvňovala nás, aby sme sa stali tým, čím sme. Ak sme tento praveký svet zničili, akoby sme zničili pamiatku na svoju minulosť. A po tretie, prírodu môžeme využiť na rekreáciu, turizmus, rozvoj regiónov.
Nemáte pocit, že ľuďom je divoká príroda v zásade ukradnutá?
Nie, skôr mám opačný pocit – že záujem ľudí o prírodu rastie. Takisto si čoraz viac uvedomujú, že divoká príroda je iná ako manažovaná príroda. Chápu súvislosti, o ktorých som hovoril. A sú ochotnejší pre ňu niečo urobiť.
Nevnímajú divokú prírodu ľudia – tí, ktorí bývajú v jej blízkosti – ako niečo, čo ich ohrozuje? Čo napríklad medvede pri smetiakoch?
Musíme sa prispôsobiť okolnostiam, v ktorých žijeme. Máme autá, a hoci následkom nehôd zomrú ročne stovky ľudí, nezakážeme ich. Namiesto toho prijímame opatrenia, jazdíme v obci päťdesiatkou, do áut montujeme airbagy.
Podobne je to s prírodou. Ak ju chceme, niečo to stojí. Nemyslím peniaze, ale to, že
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?