Ten zdedil neľahkú úlohu – do januára 2018 zaviesť celoplošne elektronické zdravotníctvo, tzv. eHealth. Jeho pilotná prevádzka bola spustená dva dni pred parlamentnými voľbami. Ako hovorí šéf NCZI, počas testovania eHealthu prišli na viaceré chyby.

Predtým, ako ste sa stali šéfom Národného centra zdravotníckych informácií, ako občan ste registrovali túto inštitúciu?

Priznám sa, že veľmi nie. Teda, možno som v minulosti zaregistroval spojitosť medzi eHealthom a NCZI, ale pokiaľ ide o jej pôvodnú činnosť, teda zbieranie a vyhodnocovanie štatistických informácií, to som neregistroval.

eHealth označovali rôzne, napríklad ako fatamorgánu. Aký prívlastok by ste mu dali vy?

Ja asi žiaden, ale počul som viacero takých prívlastkov – od Colombovej ženy po Yettiho. Verejnosť sa na to pozerá ako na projekt, ktorý stál veľmi veľa peňazí a nikto o ňom nič nevie, nikto z neho nič nevidel. Takto som to predtým vnímal aj ja, lebo takto to bolo posledné roky v médiách prezentované.

Koľko sa naň doteraz minulo?

Prvá fáza projektu elektronické služby zdravotníctva – eSO1 bola financovaná z eurofondov a zo štátneho rozpočtu celkovou sumou zaokrúhlene 40 miliónov eur. Potom sa dorábal ďalší projekt za 6,8 milióna eur. Toto je finálna investičná suma.

V Centrálnom registri zmlúv sa objavila nová zmluva s firmou Ness Slovensko.

Je to zmluva na ďalšie rozšírenie systému JRUZ, čo je Jednotná referenčná údajová základňa. Je to systém, ktorý vedie zákonné registre, napríklad zdravotníckych pracovníkov, zdravotníckych zariadení a podobne. Má to súvis aj s eHealthom, ale je to samostatný projekt, pretože tieto registre slúžia NCZI aj samostatne.

Na eHealth prispievajú aj zdravotné poisťovne. Vraj netušia, na čo presne.

Neviem, ako to bolo v minulosti, ale od môjho nástupu máme pravidelné stretnutia so zdravotnými poisťovňami, kde okrem toho, že ich informujeme, ako napreduje eHealth a ako reflektujeme ich požiadavky, dostávajú aj detailné vyčíslenie, na čo sa ich prostriedky použili.

Koľko peňazí ešte potrebujete?

Investície budú nutné do pripájania lekárov do systému a tie na budúci rok odhadujem na maximálne štyri milióny eur. Ide o jednorazovú investíciu.

Eurofondy už boli vyčerpané. Odkiaľ vezmete peniaze?

V súvislosti s plánovaným zavedením elektronického preukazu poistenca sa zvyšoval zdravotným poisťovniam príspevok, ktorý nám posielajú. Tým, že sa nakoniec tieto preukazy nebudú vydávať, z týchto peňazí zabezpečíme financovanie pripájania poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Okrem toho sa chceme uchádzať o nové eurofondy. Tieto prostriedky však nemajú byť určené na opravu vytvorených funkcionalít, ale na vyvíjanie nových, ako je napríklad telemedicína.

Peter Blaškovitš (38)

Absolvent Slovenskej technickej univerzity. Začínal ako programátor, neskôr pôsobil ako projektový manažér či riaditeľ divízie spoločnosti Siemens Business Services. Pred príchodom do Národného centra zdravotníckych informácií šéfoval úseku informačných technológií Slovenskej pošty.

Ďalšie zdroje budú potrebné aj na prevádzku systému.

Áno, sú potrebné.

Pre nevydarené tendre sa muselo vrátiť 4,5 milióna eur. Hrozí ďalšie vracanie eurofondov?

Čaká nás záverečná kontrola Bruselu, tak uvidíme. Dúfam však, že k tomu nedôjde.

Robili ste audit eHealthu. Ukázalo sa, či peniaze boli minuté efektívne?

Audit neskúmal efektívnosť vynaložených prostriedkov, ale to, v akom stave systém je z funkčného hľadiska. Z pohľadu toho, čo bolo zadefinované, objednané a dodané, to bolo splnené. Neposudzovali sme, či napríklad funkcionalita elektronická preskripcia mala byť dodaná za takú sumu, ako bola.

To, čo bolo dodané, bolo dodané dobre?

To už je lepšia otázka. Či to bolo dodané dobre, ukázal pilot, v rámci ktorého bolo do systému zapojených desať zdravotníckych zariadení, ktoré testovali, ako s ním dokážu zdravotníci pracovať. Otvorene poviem, že 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa