Kríza súvisiaca s koronavírusom prinesie premenu fungovania spoločnosti, štátu a ekonomiky

Doteraz neexistoval veľký dôvod sústrediť sa na to, čo robia iné krajiny. Momentálne sa však všetci snažia zistiť, čo ostatným v boji s ochorením Covid-19 vyšlo a čo zlyhalo. Ak totiž politik vo svojich krokoch prestrelí, dostane okamžitú negatívnu reakciu. Tak ako ju dostal Donald Trump na svoje nedbalé opatrenia, ale aj Igor Matovič pre prehnanú snahu zastaviť ekonomiku. Každá krajina bojuje s tým istým nepriateľom, a tak existuje dobrá šanca na vytvorenie „best practices“ – najlepších krokov na boj s koronakrízou. Ak budú známe, stačí ich zrealizovať.

Víťazi a porazení

Nie je však štát ako štát. Bolo by jednoduché zvaliť problematické rozhodnutia na amerického prezidenta či slovenského predsedu vlády. Aj keď stoja na čele štátov, nemajú kapacitu detailnejšie riadiť chod krajiny. Bol to nefunkčný systém a problém kompetencií medzi vládnymi organizáciami, čo v Spojených štátoch na týždne oddialilo testovanie na Covid-19. Postoj slovenskej vlády ku koronavírusu si vyžadoval budovanie nových štruktúr a vzťahov. Šťastím krajiny bolo, že samotní Slováci sa k novému vírusu postavili s veľkými obavami a o to väčšou zodpovednosťou.

Pandémia odhalila fungujúce a nefungujúce vlády. Tie, ktoré sú funkčné a pripravené reagovať na nové výzvy, sú nabité kvalitnými manažérmi a dobre nastavenými procesmi. A tie druhé, ktoré sú odkladiskom skrachovaných politikov či príbuzných za odmenu. Kým vlády v krajinách ako Taliansko, Španielsko, Spojené kráľovstvo či Spojené štáty zlyhali, v štátoch ako Nemecko, Dánsko, Nórsko, Južná Kórea či Česko ukázali schopnosť veci riešiť racionálne a efektívne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa