V utorok ráno štatistický úrad oznámil, že inflácia na Slovensku zaznamenala vo februári úroveň okrúhlych deväť percent.

Pre každého ekonomického historika je šokujúce, že takýto vysoký rast cenovej hladiny sa neznižuje rastúcimi úrokovými sadzbami. Rozdiel medzi infláciou a úrokovou sadzbou na úrovni deväť percent je bezprecedentný. A taký v tomto roku pravdepodobne aj ostane.

Aj keď Európska centrálna banka ohlásila postupné ukončovanie kvantitatívneho uvoľňovania, zvyšovanie úrokov je v nedohľadne. Dôvodom nie je nič iné ako vojna na Ukrajine.

Hneď v prvom týždni po jej vypuknutí vzrástli ceny globálnych komodít najviac za posledných takmer 50 rokov. Na jednej stane to prirodzene zvýšilo inflačné očakávania a centrálna banka by mala zasiahnuť.

No na druhej strane sa objavili ešte väčšie obavy o globálnu finančnú stabilitu a prichádzajúcu ekonomickú recesiu. Centrálne banky, najmä tá európska, zavelili na opatrnosť pri akýchkoľvek úvahách o zvyšovaní sadzieb. Postoj centrálnych bánk tak dramaticky zmenil všeobecné očakávania, že úrokové sadzby začnú čoskoro rásť.

Dlžníci, najmä tí hypotekárni, si môžu vydýchnuť. Žiadne rýchle zvyšovanie úrokov nebude. Naopak, rastúca inflácia je ďalšou zlou správou pre sporiteľov. Ich peniaze na bankových účtoch strácajú hodnotu čoraz rýchlejším tempom. Podobne sú na tom vlastníci takmer všetkých ostatných aktív okrem komodít.

Nebolo to tak dávno, čo pomer ceny komodít k akciám dosiahol najnižšiu úroveň v modernej histórii. To je však minulosťou. Už ani komodity nie sú také lacné, ako sa donedávna javili. Investori sa dostali do pasce stagflácie, keď spomaľujúci sa ekonomický rast tlačí finančné aktíva nižšie, no znehodnocovanie peňazí naberá na obrátkach.

Nezdá sa, že by v súčasnej situácii centrálne banky chceli či mohli niečo spraviť. Naopak, zmierili sa s tým, že inflácia minimálne krátkodobo pohltí časť hodnoty peňazí.

Za ukrajinský konflikt, ktorý k tlaku na infláciu prispel, zaplatia spotrebitelia, a to po celom svete. Paradoxne, cez vyššie ceny komodít sa budú podieľať na spolufinancovaní ruskej armády.

A budú platiť aj za znižujúcu sa hodnotu dlhov v pomere k HDP. Najväčším pozitívom inflácie tak bude to, že vymaže časť globálneho dlhu, ktorý v poslednej dekáde výrazne spomalil ekonomický rast. Za všetky hriechy sa raz zaplatí. 

Viac o téme sa dozviete v novom čísle TRENDU:

TREND 11
Zdroj: TREND
TREND 11